Niewydolność serca jest chorobą serca spowodowaną złym krążeniem. Serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi, dlatego krążenie tlenu i składników odżywczych w organizmie jest zaburzone, w wyniku czego następuje zastój krwi. Ponadto niewydolność serca może wywołać chorobę wieńcową, choroby serca, choroby płuc, zapalenie mięśnia sercowego, reumatyzm i nadciśnienie.

Zapobieganie niewydolności serca

Główne działania zapobiegawcze to:

 1. Szkolenie układu sercowo-naczyniowego.
 2. Redukcja wagi .

Niewydolność serca może powodować zwiększony stres, dlatego konieczne jest szkolenie układu sercowo-naczyniowego. Ważne jest, aby ćwiczenia były mierzone i indywidualnie dobierane.

W stanie stabilnym lekarze zalecają chodzenie na 20-30 minut 3-5 razy w tygodniu. Alternatywą jest jazda na rowerze przez 20 minut pięć razy w tygodniu. Jednak czas trwania obciążeń może być określony przez samą osobę, a jedynym warunkiem jest, aby stan zdrowia się nie pogorszył. Pierwszym sygnałem, że warto się zatrzymać, jest pojawienie się lekkiego oddechu.

Klasyfikacja niewydolności serca

W medycynie istnieje kilka klasyfikacji niewydolności serca. Ostatnio najczęstszym jest to, co zaproponował New York Heart Association.

Na podstawie subiektywnych wskaźników rozróżnia się cztery klasy funkcjonalne:

I klasa funkcjonalna - nie ma ograniczeń w aktywności fizycznej. Nawykowe ćwiczenia nie powodują zmęczenia, osłabienia, zadyszki i kołatania serca.

Klasa funkcjonalna II - ograniczone ograniczenie aktywności fizycznej. Pacjenci, którzy są w spoczynku, nie wykazują żadnych objawów patologicznych.

III klasa funkcjonalna jest wyraźnym ograniczeniem aktywności fizycznej. Niewielki wysiłek fizyczny powoduje manifestację klinicznych objawów u pacjentów.

IV klasa funkcjonalna - najmniejsza aktywność fizyczna powoduje dyskomfort w klatce piersiowej. Objawy pojawiają się nawet w spokojnym stanie, a mały wysiłek fizyczny może pogorszyć objawy.

Przyczyny niewydolności serca

Główną przyczyną niewydolności serca jest jakakolwiek choroba w stanie patologicznym, która zaburza pracę serca. W większości przypadków niewydolność serca jest naturalnym wynikiem choroby serca i naczyń. Czasami choroba może służyć jako pierwszy sygnał poważnej choroby serca.

Po wystąpieniu nadciśnienia może minąć dużo czasu, zanim pojawią się pierwsze objawy niewydolności serca. Choroba może rozwijać się dość szybko, często nawet nie przez kilka dni i godzin, ale przez kilka minut. W takich przypadkach można mówić o ostrej niewydolności. Pozostałe przypadki dotyczą przewlekłej niewydolności serca.

Główne kierunki leczenia niewydolności serca:

 1. Leczenie objawowe polega na eliminacji objawów.
 2. Chroń narządy, które są najbardziej dotknięte złym funkcjonowaniem serca. Najczęściej jest to mózg, nerki i naczynia krwionośne.
 3. Przedłużenie życia pacjenta i poprawa jego jakości.

Objawy przewlekłej niewydolności serca

U dzieci przewlekła niewydolność objawia się opóźnieniem w rozwoju fizycznym, niedokrwistością i brakiem masy ciała. Ponadto dziecko może mieć upośledzone oddychanie, krążenie centralne i obwodowe.

U osób dorosłych przewlekłej niewydolności serca towarzyszą czerwienica i akryjanoza. U pacjentów w każdym wieku powszechnym objawem jest blada skóra.

We wczesnym stadium przewlekłej niewydolności choroba objawia się jedynie podczas wysiłku fizycznego. W późnych stadiach objawy są stabilne i można je wyrazić nawet wtedy, gdy pacjent zajmuje pozycję poziomą, co powoduje duszność.

Pierwsza pomoc w przypadku niewydolności serca

Pierwsza pomoc w przypadku niewydolności serca powinna mieć na celu poprawę kurczliwości serca. Jeśli niewydolność serca jest związana z dławicą piersiową, jeden pacjent powinien umieścić jedną tabletkę nitroglicerynową pod językiem pacjenta, a lekarz udzielając pierwszej pomocy powinien zastosować strophanit, korglikon i digoksynę.

Euphylline jest skuteczny w zmniejszaniu stagnacji krwi w naczyniach płucnych. Lek można podawać dożylnie w postaci 2,4% roztworu i domięśniowo w postaci 24% roztworu. Aby zwiększyć ilość tlenu, pacjent może oddychać zwilżonym tlenem. Furosemid lub Novurite są również podawane.

Jak leczyć niewydolność serca?

Najważniejszą rzeczą w leczeniu przewlekłej niewydolności serca jest uwolnienie pacjenta od objawów. Zastosowane leczenie musi być w pełni zgodne z subiektywnymi wymaganiami pacjenta.

W leczeniu choroby za pomocą następujących metod:

 • dieta;
 • indywidualny tryb aktywności fizycznej;
 • nadzór medyczny;
 • rehabilitacja psychologiczna;
 • terapia lekowa;
 • leczenie chirurgiczne, mechaniczne i elektrofizjologiczne.
 • Leczenie niewydolności serca 1

Należy pamiętać, że leczenie ostrej niewydolności serca jest trudnym procesem, ponieważ często polega na leczeniu towarzyszących chorób.

Leczenie niewydolności serca środki folk

Od końca XVIII wieku najskuteczniejszym lekarstwem ludowym w leczeniu niewydolności serca jest naparstnica, nazywana również zapaleniem cyfrowym. Osobliwością naparstnicy jest to, że dotyka tylko chorego serca i nie ma wpływu na zdrowe. Leki cyfrowe zwiększają funkcję kurczliwości mięśnia sercowego, czego efektem jest zwiększona ilość wyrzucanej krwi.