Warfaryna jest pośrednim antykoagulantem, który jest pochodną kumaryny. Lek hamuje syntezę w wątrobie czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K. Stężenie tych substancji jest zmniejszone, a zatem spowolnienie krzepnięcia krwi. Dawkowanie podczas przyjmowania warfaryny musi być bardzo dokładne. Ponadto pacjenci przyjmujący ten lek wymagają regularnych badań krwi w celu określenia INR (wskaźnik krwi charakteryzujący jego krzepnięcie). Przedawkowanie lub niewłaściwe stosowanie warfaryny może powodować krwawienie wewnętrzne i inne działania niepożądane o różnym nasileniu, a nawet zgon.

Skutki uboczne warfaryny

Podczas przyjmowania leku można zaobserwować następujące działania:

 1. Krwawienie - dość często spotykane przy stosowaniu efektu ubocznego warfaryny. W łagodnej postaci może być ograniczona przez krwawienie z dziąseł lub tworzenie się małych krwiaków na skórze. W rzadkich przypadkach może wystąpić niedokrwistość i miejscowa martwica skóry z powodu zakrzepicy. Wewnętrzne, a szczególnie niebezpieczne dla życia pacjenta, krwawienie wewnątrzczaszkowe, przy jednoczesnym obserwowaniu dawek przyjmowanych warfaryny, występują u około 1 na 10 000 przypadków i są najczęściej związane z obecnością nadciśnienia tętniczego i innych powiązanych chorób.
 2. Na części układu pokarmowego mogą wystąpić mdłości, biegunka, wymioty, ból brzucha. W rzadkich przypadkach - rozwój żółtaczki.
 3. W rzadkich przypadkach ze strony układu nerwowego może wystąpić zwiększone zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia smaku.
 4. W niezwykle rzadkich przypadkach z długotrwałym stosowaniem warfaryny obserwowane są powikłania układu oddechowego: tchawicowe lub tchawiczno-oskrzelowe zwapnienia.
 5. Z indywidualną nadwrażliwością lub nietolerancją na lek, wysypka skórna, swędzenie, zapalenie skóry, zapalenie naczyń , łysienie (wypadanie włosów).

Przedawkowanie warfaryny

Skuteczne w leczeniu, dawka leku jest na granicy krwawienia, dlatego tak ważna jest kontrola INR i przestrzeganie zalecanych dawek w leczeniu warfaryną. Przy małych krwawieniach zwykle lek jest pomijany lub zmniejsza się dawkę. W przypadku przedawkowania związanego z wystąpieniem ciężkiego krwawienia, stosuje się dożylne podawanie witaminy K (neutralizującej działanie warfaryny), a także świeżo mrożone osocze lub koncentraty czynnika krzepnięcia.

Kontrola MNO podczas przyjmowania warfaryny

INR to międzynarodowy współczynnik znormalizowany, indeks krzepnięcia krwi, obliczany na podstawie wskaźnika protrombiny. Niż ta liczba jest niższa, krew jest grubsza i większe ryzyko zakrzepów krwi. Wysoka wartość INR wskazuje na ryzyko krwawienia. Na początkowym etapie, przy wyborze niezbędnej dawki leku, wskaźnik jest mierzony codziennie. W przyszłości zaleca się przeprowadzanie analizy raz w tygodniu, a jeśli 3-4 pomiary pozostają w dopuszczalnej normie, częstotliwość analizy dla INR można zmniejszyć do raz na 2 tygodnie. Dodatkowa analiza INR jest wymagana w przypadku zmian diety, stresu i innych czynników, które mogą wpływać na wskaźnik.

Jedzenie podczas przyjmowania warfaryny

Pokarmy zawierające duże ilości witaminy K mogą zmniejszać skuteczność leku. Duża ilość tej witaminy zawarta jest w świeżych warzywach, więc leczenie nie powinno być nadużywane, takie jak:

 • awokado;
 • kapusta;
 • cebula;
 • kolendra;
 • pietruszka;
 • ogórki (najlepiej oczyszczone, ponieważ witamina występuje głównie w skórze), cykoria;
 • mięta;
 • owoce kiwi;
 • sałatka;
 • oliwa z oliwek;
 • groch; Kontroluj mnie podczas przyjmowania warfaryny
 • soja;
 • pistacje;
 • czerwone algi;
 • szpinak.

Warfaryna i alkohol

Alkohol zwiększa działanie przeciwzakrzepowe warfaryny iw rezultacie możliwe jest niepowstrzymane krwawienie, nawet przy niewielkich urazach domowych. Przyjmowanie dużej dawki alkoholu z użyciem warfaryny jest obarczone rozwojem silnego krwawienia wewnętrznego, głównie krwawienia z żołądka, które zagraża życiu.