Obrzęk występuje z powodu nadmiernego gromadzenia się płynu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej tkanek miękkich. Jeśli ręce puchną (z reguły dłonie i palce), wygląda to jak obrzęk, któremu mogą towarzyszyć bolesne odczucia, zaczerwienienie skóry, trudności w poruszaniu się. Obrzęk rąk jest jedno- i dwustronny, pojawiają się stopniowo, nagle, okresowo. Ręce mogą puchnąć z różnych powodów, a często potrzeba kilku środków diagnostycznych, aby je wyjaśnić.

Dlaczego twoje ręce puchną?

Rozważ najczęstsze przyczyny obrzęku dłoni:

  1. Jeśli ręce puchną rano i po pewnym czasie po przebudzeniu obrzęk znika samoczynnie, może to być spowodowane nadmiernym przyjmowaniem płynów tuż przed pójściem do łóżka, spożywając alkohol, słone potrawy. Również obrzęk może wystąpić z powodu niewygodnej pozycji podczas snu, powodując stagnację krwi.
  2. Przyczyną obrzęku rąk może być reakcja alergiczna . Najczęściej jest ona wywoływana za pomocą chemii gospodarczej i kosmetyków, ale również obrzęk może być objawem uczulenia na leki, produkty spożywcze itp.
  3. Jeśli pęcznieje tylko prawa ręka lub lewa ręka, przyczyną może być ostra zakrzepica żyły podobojczykowej. W tym przypadku dochodzi do nagłego, gęstego obrzęku dłoni od ręki do ramienia, któremu często towarzyszy ból. Ta patologia wiąże się z silnym wysiłkiem fizycznym na ramieniu. Z czasem obrzęk może zniknąć, ale wkrótce ponownie się pojawi, - choroba staje się przewlekła.
  4. Obrzęk dłoni, w którym obserwuje się sinicę skóry, czasami wywołuje ból w wyniku urazu. Mianowicie przyczyną może być siniak, uraz, zgryz owada itp.
  5. Opuchnięcie rąk, a także innych części ciała (nóg, twarzy) może wiązać się z pewnymi chorobami nerek, wątroby, układu sercowo-naczyniowego i tarczycy.
  6. dlaczego puchną ręce
  7. Okresowo występujący obrzęk rąk kobiet może wiązać się ze zmianami hormonalnymi w organizmie, na przykład podczas menstruacji, ciąży.
  8. Zapalenie stawów i artroza są częstą przyczyną obrzęku stawów. W takim przypadku obrzęk pojawia się nad dotkniętym stawem ręki.
  9. Ręka może puchnąć z powodu zapalenia naczyń chłonnych - zmiany zapalnej naczyń limfatycznych. Choroba ta jest związana z procesami zakaźnymi i, oprócz obrzęku dłoni, wyrażana jest przez objawy ogólne zatrucie organizmu (bóle głowy, gorączka, pocenie się itp.).