Głównym mechanizmem działania organizmu jest metabolizm. Przyczynia się do rozwoju, a także do wydatkowania energii lub kalorii dla wszystkich rodzajów działalności. Jeśli ten proces zostanie zakłócony w organizmie, to jest poddawany częstym chorobom, tarczycy, przysadce, gruczołom płciowym i nadnerczom.

Zaburzenia metabolizmu często pojawiają się z powodu niedożywienia, nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bardzo często przyczyną zaburzeń metabolizmu jest słabe przetwarzanie tłuszczów w wątrobie. Rola tłuszczu w metabolizmie jest świetna. Wynika to z faktu, że tłuszcze lub, lepiej powiedzieć, cholesterol w organizmie zaczynają przekraczać normę, są stopniowo deponowane w rezerwie. Może to spowodować uszkodzenie naczyń, rozwój chorób serca i udarów mózgu. A najważniejszą chorobą dla nas, która przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, jest otyłość.

Rola witamin w metabolizmie

Bardzo często brak jakiejkolwiek witaminy zmniejsza aktywność enzymu, spowalnia lub całkowicie zatrzymuje reakcję, którą katalizuje. Z tego powodu występuje zaburzenie metaboliczne, po którym choroba zaczyna się rozwijać.

W przypadku braku witamin obserwuje się szczególne zaburzenie metaboliczne - hipowitaminozę. Bardzo ważne jest, aby brak jednej witaminy w organizmie nie mógł być uzupełniany przez inną. Zdarza się, że żywność zawiera wystarczającą ilość witamin, a hipowitaminoza wciąż się rozwija, a następnie powód jej słabej asymilacji.

Rola wątroby w metabolizmie

Dla metabolizmu przewodu pokarmowego bardzo dużo znaczy wątroba. Ponieważ otrzymuje substancje przenikające przez krew i cierpi z powodu przemiany metabolicznej. W wątrobie syntetyzuje się tłuszcze, białka, węglowodany, fosforany, glikogen i wiele innych związków.

Ważną rolę w metabolizmie odgrywa wymiana białek w wątrobie. W tworzeniu białka istotną rolę odgrywają aminokwasy, pochodzą z krwi i pomagają w przemianie materii. Fibrynogen, protrombina, które powstają w wątrobie, biorą udział w krzepnięciu krwi.

Węglowodany odgrywają również ważną rolę w metabolizmie. Wątroba jest głównym miejscem przechowywania węglowodanów w organizmie, ponieważ istnieje duża podaż glikogenu. Wątroba reguluje ilość glukozy, która jest przeznaczona dla krwi, jak również wystarczającą ilość wypełnienia jej tkankami i narządami.

Ponadto, wątroba jest producentem kwasów tłuszczowych, z których powstają tłuszcze, mają znaczny udział w metabolizmie. Inna wątroba syntetyzuje tłuszcze i fosfatydy. Przez krew są przenoszone do każdej komórki ciała.

Ważna rola w metabolizmie należy do enzymów, wody, oddychania, hormonów i tlenu.

Dzięki enzymom przyspieszają reakcje chemiczne w ciele. Te cząsteczki znajdują się w każdej żywej komórce. Z ich pomocą niektóre substancje zamieniają się w inne. Enzymy należą do jednej z najważniejszych funkcji w organizmie - regulacji metabolizmu.

Woda ma również ważną rolę w metabolizmie:

  • wystarczająca ilość wody we krwi dostarcza substancji odżywczych do organizmu;
  • z braku wody metabolizm zwalnia;
  • jeśli nie ma wystarczającej ilości wody we krwi, to ciało jest gorzej zaopatrywane w tlen, co może prowadzić do letargu, zmniejszenie liczby spalonych kalorii;
  • rola wątroby w metabolizmie
  • gdy brakuje wody, żywność jest nie tylko słabo strawiona, ale żywność uważana jest za nieodpowiednią.

Z powyższego można zrozumieć, że tlen ma również znaczącą rolę w metabolizmie. Z jego niedoborem kalorie są mocno spalone, a ciało staje się powolne. Prawidłowe spożycie tlenu przez organizm zależy od oddechu.

Bardzo trudno przecenić rolę hormonów w metabolizmie. Wszakże dzięki nim przyspiesza się wiele procesów chemicznych na poziomie komórkowym. Dzięki stabilnej pracy hormonów nasze ciało jest aktywne, człowiek wygląda i czuje się dobrze.