Otyłość naprawdę musi być leczona, i to nie tylko ze względów estetycznych. Nadwaga nie tylko psuje odbicie w lustrze, ale generuje nieodwracalną szkodę dla zdrowia w ogóle.

Nadmiar kilogramów prawie zawsze prowadzi do cukrzycy, raka, żylaków, miażdżycy, artrozy i innych poważnych chorób.

Jak określić stopień otyłości?

Bądź niezadowolony ze swojej wagi i cierpisz na otyłość - czasami bardzo różne rzeczy, ponieważ jesteśmy uprzedzeni do naszego wyglądu. Obiektywna ocena może być podana przez wskaźnik masy ciała ustalony przez Adolfa Ketele. Konieczne jest podzielenie masy ciała (w kg) przez kwadrat wskaźnika wzrostu w metrach. Na przykład dla pacjenta, którego wysokość wynosi 1,77 mi jego waga wynosi 64 kg, współczynnik Ketele uzyskuje się w następujący sposób: 64 / (1,77 x 1,77) = 20,42.

Jeśli wskaźnik mieści się w przedziale 20-25, masa ciała jest absolutnie normalna. Wskaźnik 25-30 mówi o nadwadze; 30 - 35 odpowiada otyłości 1 stopnia, a 35 - 40 odpowiada otyłości 2 stopni. Najpoważniejszy jest 4 stopień otyłości - wtedy wskaźnik masy wynosi powyżej 40.

Metody walki

Leczenie otyłości wymaga zintegrowanego podejścia, które obejmuje:

  • dietoterapia - ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, zastąpienie lekkostrawnych pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów (ciasta, ciastka, słodycze) dla żywności składającej się z błonnika, witamin i biologicznie aktywnych składników (owoce, warzywa, warzywa, zboża, orzechy);
  • wzrost aktywności fizycznej - gimnastyka, spacery, bieganie, pływanie.
leczenie otyłości za pomocą ludowych środków zaradczych

Mechanizm utraty wagi jest dość banalny: musisz wydawać więcej kalorii niż z jedzenia. I, oczywiście, nie można obejść się bez siły woli. Jeśli, w przeciwieństwie do wysiłku pacjenta, terapia dietetyczna i sport nie działają, przepisuj leki na otyłość.

Zastosowane leki mają na celu zmniejszenie apetytu i ilości trawionych kalorii, a także przyspieszenie metabolizmu.

Takie leki wydawane są tylko na receptę i mają szereg skutków ubocznych. Ponadto działają one tylko w okresie przyjęcia, po zniesieniu pacjent może ponownie nabrać na wadze, jeżeli, oczywiście, wróci do poprzedniego trybu życia.

Leczenie otyłości za pomocą środków ludowej

Nie należy mylić ludowej medycyny z niezbadanymi lekami na otyłość, które sprzedawane są za kulisami na "czarnym" rynku. Po ucieczce do takiego "leczenia", jesteś poważnie zagrożony z chwiejnym zdrowiem. Ale zioła lecznicze sprzedawane bez recepty pomogą uporać się z nienasyconym głodem i przyspieszyć metabolizm. Leczenie otyłości środków ludowej należy stosować w połączeniu z dietą i ćwiczeniami. Rozważmy najprostsze przepisy.

  1. Suche kwiaty czarnego bzu, małe liście limonki i rumianku, liście mięty pieprzowej, owoce kopru włoskiego są przyjmowane w równych proporcjach (20 g). Na 0,5 litra wrzącej wody potrzeba 20 g tej kolekcji. Ogrzewanie na łaźni wodnej (15 min), schłodzone, przefiltrowane i rozcieńczone wodą, bulion można pić trzy razy dziennie.
  2. Otręby pszenne (200g) należy wypełnić litrem gorącej wody. Gotować 15 minut i odcedzić, powstały bulion należy pić przed posiłkami trzy razy dziennie (200 ml).
  3. Suche owoce agrestu (1 łyżka stołowa) należy napełniać gorącą wodą (1 szklanka), gotować przez 15 minut. Dodając do smaku cukru, bulion można pić, aby zjeść trzecią filiżankę cztery razy dziennie. Lek doskonale normalizuje metabolizm.
otyłość 1 stopień leczenia

Chirurgiczne leczenie otyłości

Powyższe metody są skuteczne tylko wtedy, gdy otyłość wynosi 1 lub 2 stopnie, leczenie najcięższej postaci odbywa się w bardziej radykalny sposób. To jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega na zmniejszeniu objętości żołądka - pacjent nie może już jeść więcej niż normalnie, a skrócona droga do jelita cienkiego przyspiesza wchłanianie substancji.

Warto zauważyć, że chirurgiczne leczenie otyłości trzeciego stopnia nie ma nic wspólnego z chirurgią plastyczną (liposukcja), która tylko koryguje defekty kosmetyczne.