Często wieczorem można znaleźć nieprzyjemny objaw - zwiększenie kończyn dolnych. Co robić, gdy nogi puchną? Kiedy trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem, a w jakich przypadkach wystarczy zastosować metody tradycyjnej medycyny?

Co robić, gdy nogi puchną?

Jeśli masz siedzącą pracę, a twoje nogi stają się opuchnięte, pierwszą rzeczą jest odmówić niewygodnych butów. Nie nosić obuwia, butów i sandałów z niepotrzebnie wysokich obcasów lub z całkowicie płaską podeszwą. Pamiętaj, aby robić kilka razy na godzinę, wstań i chodź przez 5 minut (jeśli to możliwe, na samych końcach nóg).

W diecie ludzi, którzy często mają obrzęk, powinno być minimum soli i tłustych potraw. Muszą także stosować się do aktywnego stylu życia i nie nadużywać leków, które zatrzymują płyn w organizmie.

Maść z obrzęków stóp

Jeśli nie masz pracy siedzącej, ale wieczorem twoje nogi są ciągle spuchnięte i nie wiesz już, co robić, nie rozpaczaj. Możesz pomóc specjalne maści i żele. Wśród najbardziej skutecznych narzędzi tej grupy:

 1. Troxevasin - maść, która ma działanie wzmacniające na ściany wieńca i naczyń włosowatych. Ma doskonały chłodny efekt przeciwobrzękowy. Maść heparyna - lek, który poprawia krążenie krwi. Rozpuszcza mikroukład i działa przeciwzapalnie.
 2. Żel Essaven - wzmacnia naczynia krwionośne i żyły, aktywuje krążenie krwi i szybko eliminuje mikroskopijne skrzepy krwi.

Jeśli twoje stopy są nie tylko spuchnięte, ale twoje żyły są zaognione, pierwszą rzeczą do zrobienia jest rozmaz kończyn wenitanem. Maść powstaje na bazie naturalnego wyciągu z kasztanowca, dzięki czemu doskonale wzmacnia żylne struktury i łagodzi obrzęki. Również żel Lioton 100 ma dobry efekt przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

Leki moczopędne stosowane w obrzękach nóg

Twoje nogi są spuchnięte i nie wiesz, co robić w domu, aby obrzęk szybko zasnął? Silne diuretyki pomogą ci:

 • Bumetamid;
 • Furosemid;
 • Torsemid;
 • Kwas etylowy;
 • Peritanide.

Są one stosowane w celu wyeliminowania obrzęku nóg różnego pochodzenia. Takie leki są stosowane jednorazowo, a nie kursy. Jeśli doświadczasz opuchlizny, która wystąpiła na tle niewydolności serca lub nerek, cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, musisz użyć średnio lekowych leków moczopędnych:

 • Clopamide;
 • Dichlorotiazyd;
 • Indapamid;
 • Hypotiazyd;
 • Chlorthalidone.

Leki takie są stosowane na kursach i wyłącznie w ramach kompleksowego leczenia.

Słabe diuretyki:

 • Triamteren;
 • Amiloryd;
 • Spironolakton.

Ale właśnie one łagodzą obrzęk i nie usuwają jonów potasu z ciała. Takie leki można stosować z różnymi lekami moczopędnymi, które usuwają wapń, aby zminimalizować jego utratę.

Środki ludowe do obrzęku nóg

Nie chcesz używać leków, ale twoja noga pęcznieje później złamanie - co robić i czy można usunąć obrzęk przy pomocy naturalnych diuretyków? Możesz łatwo pozbyć się obrzęków i przy pomocy tradycyjnych metod medycyny.

Jednym z najlepszych diuretyków jest wywar z liści i pąków brzozy, kwiatów lipy i suchego skrzypu. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 1. Weź 10 gramów składników.
 2. siedzący tryb pracy opuchnięte nogi, co robić
 3. Zalej je 300 ml wody.

Weź wywar z 50 ml dziennie.

Dobrze radzi sobie z obrzękiem korzenia pietruszki:

 1. Przemyto go, drobno krojono, a 20 g wylano 0,5 litra wrzącej wody.
 2. Po 8 godzinach, filtr infuzyjny i weź 15 ml raz dziennie.

Do bardzo "pilnej" pomocy możesz użyć tartych ziemniaków. Rozłóż kleik na opuchniętym kończynie iw ciągu dwóch godzin zobaczysz, że obrzęk prawie całkowicie śpi.