Wiele kobiet postrzega tłuszcze we wszystkich postaciach jako wróg dobrej postaci. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest to prawdą. Niemniej jednak pytanie to warto przeanalizować bardziej szczegółowo, aby uniknąć wielu błędnych sądów.

Prawidłowe i złe tłuszcze

Zanim podzielimy wszystkie istniejące rodzaje tłuszczów na te, które są niezbędne dla ludzkiego ciała i te, które są dla niego szkodliwe, spójrzmy, jakie są tłuszcze.

Tłuszcze, zwane również triglicerydami, są lipidami w swojej klasie i są organicznymi związkami kwasów tłuszczowych i estrów glicerolu. Ogólnie, ta chemiczna definicja nie jest konieczna, ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie tłuszcze są podzielone na dwa rodzaje: nasycone i nienasycone. Najważniejsze jest to, jak się różnią - jest to skład chemiczny, z którego wynika różnica w ich właściwościach.

Tłuszcz nasycony

Tłuszcze nasycone są częścią stałych tłuszczów zwierzęcych i są bardzo proste w swojej strukturze. Ten rodzaj tłuszczu bardzo szybko osadza się na ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Należą do nich:

  • masło, ser;
  • tłuszcz nerkowy, tłuszcz wewnętrzny, biały tłuszcz na mięsie (w tym skórka kurczaka);
  • margaryna, pasty do smarowania;
  • olej palmowy i kokosowy.

Ten rodzaj tłuszczu jest najbardziej niezdrowy, ponieważ zwęża światło w tętnicach, co skutkuje zawałem serca, udarem mózgu i innymi chorobami serca.

Szczególnie przeciwwskazane tłuszcze nasycone dla tych, którzy chcą schudnąć. Aktywne stosowanie takich tłuszczów nieuchronnie prowadzi do zakłócenia procesu metabolicznego, dlatego też depozyty tłuszczowe gromadzą się bardzo intensywnie na ciele.

Jednak tłuszcze nasycone są zarówno szkodliwe, jak i korzystne: nie można ich całkowicie ograniczyć, ponieważ pełnią one swoją złożoną funkcję w metabolizmie. Dietetycy powinni przyjmować z pokarmem z tłuszczów nasyconych nie więcej niż 7% kalorii dziennie.

Tłuszcze nienasycone

Nienasycone kwasy tłuszczowe są najkorzystniejszą opcją tłuszczową. Występują głównie w owocach morza i olejach roślinnych. Z kolei ta grupa zawiera następujące elementy:

  1. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Ten rodzaj kwasu jest produkowany przez ludzkie ciało. Są zaangażowani w kontrolowanie składu krwi - na przykład kwas oleinowy, który jest bogaty w oliwę z oliwek, obniża poziom cholesterolu we krwi.
  2. Tłuszcze wielonienasycone (omega-6) są znaczącymi tłuszczami dla ludzkiego metabolizmu. Występują w olejach roślinnych - słoneczniku, soi. W połączeniu z kompleksem kwasów tłuszczowych omega-3 przyczyniają się do poprawy zdrowia organizmu jako całości.
  3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3). Jest to najbardziej przydatny rodzaj tłuszczu, przy okazji, są obfite w oleju z ryb, znane wielu z dzieciństwa. To właśnie dzięki tym wielonienasyconym kwasom olej z ryb jest uznawany za jeden z najlepszych suplementów diety. Oprócz oleju rybnego, kompleks kwasów omega-3 można otrzymać z rzepaku, soi, tłuszcze trans olej lniany, ale opcje roślinne nie są w stanie w pełni zastąpić kwasu pochodzenia morskiego. Przy okazji, aby organizm mógł otrzymać ten kwas, wystarczy dodać 2-3 razy w tygodniu do diety tłustych potraw z ryb (zauważono: im więcej ryb znajduje się na północy, tym więcej omega-3 zawiera).
  4. Jedynymi wyjątkowo szkodliwymi są tłuszcze trans , które są rodzajem nienasyconego tłuszczu. Ten typ tłuszczu, według amerykańskich naukowców, jest jedną z przyczyn chorób serca.

Podsumowując, warto zauważyć, że tłuszcze są niezbędne dla organizmu, ale muszą to być "prawidłowe" nienasycone tłuszcze zawierające niezbędne dla organizmu kwasy tłuszczowe.