Jabłka nazywane są źródłem życia i zdrowia. Wielu mówi jedno powiedzenie: jedno jabłko na obiad, a lekarz nie jest potrzebny. Rzeczywiście, według ekspertów, te owoce zawierają wszystkie substancje niezbędne dla organizmu i pierwiastków śladowych, które pozwalają zachować zdrowie przez wiele lat. A prawie wszystkie korzystne właściwości świeżych owoców chronią sok wyciskany z nich.

Każdy powinien wiedzieć o korzyściach i szkodach soku jabłkowego, ponieważ ten produkt jest jednym z najczęstszych gości przy naszych stołach. Można go łatwo kupić w sklepie, ale wiele gospodyń domowych woli robić to w domu. Jest to całkiem rozsądne. Lekarze twierdzą, że w świeżych sokach przechodzą wszystkie korzystne właściwości jabłek. Ponadto w soku domowym gwarantowane jest, że nie będą to konserwanty i sztuczne dodatki, a zatem korzyści płynące z soku jabłkowego, przygotowane w sposób tradycyjny, będą większe.

Skład soku jabłkowego

Właściwości soku jabłkowego określa się na podstawie jego składu. Zawiera:

  • związki węglowodanowe;
  • oparte na roślinach związki białkowe;
  • włókno;
  • enzymy;
  • pektyny;
  • witaminy;
  • bogaty zestaw pierwiastków śladowych;
  • cenne kwasy pochodzenia organicznego.

Zawartość kalorii w soku jabłkowym zależy od rodzaju jabłka, z którego jest ono wykonane. Owoce Sweeter mają więcej węglowodanów, więc mają wyższe wartość energetyczna . Dlatego, na przykład, do utraty wagi, sok jabłkowy należy wyciskać z bardziej kwaśnych owoców. Kalorie w nim będą znacznie mniejsze.

Do czego służy sok jabłkowy?

Pektyny i enzymy jabłkowe są wyjątkowymi związkami, które znakomicie zapobiegają, a nawet leczą choroby żołądkowo-jelitowe związane ze złym trawieniem. Na przykład, dobrze znaną cechą soku jabłkowego jest jego zdolność do zwiększania stopnia kwasowości płynnego ośrodka żołądka i stymulowania procesu rozszczepiania substancji organicznych. Zajmuje się również oczyszczaniem przewodu pokarmowego, zapobieganiem i eliminowaniem zaparć, ma właściwości żółciopędne. To z kolei ma dobry wpływ na kondycję skóry, włosów i płytek paznokcia.

Zastosowanie soku jabłkowego ma również wpływ na przyspieszenie procesów metabolicznych, dzięki czemu jest tak skuteczny w zwalczaniu otyłości. Aby to zrobić, zaleca się codziennie pić szklankę soku z jabłek, zastępując je jednym z posiłków, jeśli nie występują problemy z żołądkiem. Witaminy i pierwiastki śladowe w składzie soku jabłkowego przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego. Jest często przepisywany pacjentom poddawanym rehabilitacji po skomplikowanym zabiegu chirurgicznym lub długiej chorobie. Ale lekarz musi umówić się na taką wizytę, w tym przypadku bardzo niepożądane jest samodzielne leczenie Pomaga również w sokach jabłek z niedokrwistością i niską hemoglobiną.

korzyści dla soków jabłkowych

Fakt, że jabłka i sok z nich przedłuża życie, nie jest mitem. Owoce bogaty w przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się organizmu. Dlatego ciągłe spożywanie świeżych owoców i świeżego soku optymalizuje ogólny ton, dodaje sił i energii oraz pozwala przedłużyć młodość.

Ale oprócz korzyści i szkód sok jabłkowy może być. Nie może być pijany dla osób o wysokiej kwasowości, nieżytach żołądka, wrzodach żołądka przewodu żołądkowo-jelitowego. Jest również przeciwwskazany u pacjentów z zapaleniem trzustki w ostrej fazie. Dzieci i kobiety w ciąży lepiej używać rozcieńczonego soku z jabłek. Diabetycy pokazują sok tylko z tych odmian jabłek, które zawierają niewielką ilość cukru. I można go pić w małych ilościach, po konsultacji z lekarzem.