Jagoda - krótki krzew z rodziny Vereskovs z jadalne jagody, rośnie głównie w północnych lasach, na bagnach, w tundrze. Jagody, liście i pędy mają właściwości lecznicze, są stosowane w tradycyjnej medycynie ludowej. Jagody można również stosować jako naturalny barwnik. W owocach borówki czarnej znajdują się różne przydatne substancje, a mianowicie: antocyjany, flawonoidy, kwasy owocowe, pektyny, garbniki, witaminy A, C i grupy B, związki magnezu i wapnia.

Regularne spożywanie borówek owocowych jest korzystne dla oczu i przewodu pokarmowego, ponadto borówki wpływają na regulację poziomu cukru we krwi, jak również na zapobieganie szkorbutowi i innym chorobom jamy ustnej.

Jagody są zbierane na różne sposoby, w tym takie jak mrożenie i wylewanie cukru, te metody są bardzo dobre, ponieważ pozwalają zaoszczędzić prawie wszystkie użyteczne substancje.

Jeśli posiadasz zamrażarkę lub nowoczesną wydajną lodówkę w domu, możesz zamrażać jagody w plastikowych pojemnikach o małej pojemności z pokrywkami lub w plastikowych torebkach. Przed zamrożeniem jagody nie powinny być mokre, jeśli je umyjesz, wysusz je na serwetce. Jagody zamrożone w ten sposób są dobre, ponieważ są wytwarzane bez cukru, po rozmrożeniu będą prawie tak świeże.

Teraz powiedz, jak gotować jagody z cukrem.

Przepis jagodowy z cukrem

Składniki:

  • dojrzałe jagody - 1 kg;
  • cukier granulowany - 1-1,5 kg.

Przygotowanie

Jagody są sortowane, myte i opróżniane na czystej serwetce w celu usunięcia resztek wody. Przenosimy owoc do roboczego pojemnika, posypując cukrem (używamy około połowy wskazanej normy). Pozostaw na 30 minut, pozwól im umieścić sok. Gdy borówka zrobi sok, delikatnie wymieszaj owoce z cukrem i ułóż je w czyste słoiki (najlepiej o pojemności nie większej niż 1 litr). Uzupełnij je cukrem, aby pokryć jagody (warstwa powinna mieć około 1,5-2 cm grubości). Zakładamy plastikowe pokrowce lub zwijamy puszkę (nie przewracamy brzegów). Najlepiej zachowaj te puste miejsca w niskiej temperaturze, ale w temperaturze dodatniej.

Jeśli chcesz przygotować mielone jagody z cukrem, przed zaśnięciem cukier jagody muszą przeskoczyć przez maszynę do mięsa lub posiekać z blenderem, a następnie dodać cukier (wszystkie na raz) i położyć w słoikach. Można gotować tarte jagody z cukrem, do tego, przeszły przez maszynkę do mielenia mięsa lub posiekane blender owoców, przed zaśnięciem cukier należy przetrzeć przez sito.

Dwie ostatnie metody nie są zasadniczo złe, jednak w pustych miejscach będzie mniej włókien roślinnych i pektyny, które są zawarte w skórkach jagód.

Jagody zbierane za pomocą którejkolwiek z tych metod (patrz wyżej), będą miło podobać się nam, naszym gościom i domowym, będą dobrym akompaniamentem do picia herbaty i zapobiegania awitaminozie. Z zebranych jagód można gotować kompoty , galaretka i galaretka , a także wykorzystywane do przygotowywania różnych deserów, ciastek i słodyczy.

Przepis na mrożoną jagodową jagodę

Składniki:

  • jagody - 300 g;
  • żelatyna - 3 łyżeczki;
  • woda - 350-400 ml;
  • nalewka z ginu lub jałowca na wódce (można zastąpić ją mocnym wermutem czerwonym, białym lub różowym) - 1-3 łyżki. łyżki;
  • cukier - około 100-130 g

Przygotowanie

świeże jagody z cukrem

Odtaj zebrane mrożone jagody w misce, opróżni sok. W lekko podgrzanej wodzie dodaj żelatynę, gdy jest pełna, wlej sok do naczyń żelatyną, dodaj dżin i cukier. Mieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. W misce na galaretkę (na przykład miseczki do lodów) kładziemy trochę rozmrożonych jagód i wlewamy przygotowany roztwór żelatyny na wierzch. Włóż lodówkę, aż się zestali. Możesz zrobić warstwy galaretki, najpierw musisz usztywnić pierwszą warstwę, następnie położyć jagody, a następnie wlać pozostały roztwór (jagoda lub inny) sok z żelatyną i cukrem.

Jagody, puree z cukrem, można podawać z twarożkiem ze śmietaną lub z niesłodzonym jogurtem.