Czarna porzeczka zajmuje czołowe miejsce w rankingu świeżych jagód na zawartość witaminy C w nim, a także innych witamin, pierwiastków, minerałów i dobroczynnych właściwości. Ale świeżo nie możesz korzystać z jego zalet przez bardzo długi czas. Dlatego zaleca się, aby podczas dojrzewania czarnej porzeczki zrobić z niej jak najwięcej cennych półfabrykatów, a tym samym zapewnić sobie smaczną rezerwę witamin na długi czas. Maksymalne wartościowe właściwości można zaoszczędzić w tym samym czasie, unikając przepisów dotyczących przetwarzania termicznego jagód. Najlepiej jest po prostu pocierać porzeczki cukrem, a jak to zrobić poprawnie opiszemy w naszym materiale poniżej.

Jak gotować czarne porzeczki, ocierać się cukrem na zimę - przepis

Składniki:

  • czarna porzeczka - 650 g;
  • cukier granulowany - 1,3 kg.

Przygotowanie

Do zbioru tartej czarnej porzeczki z dodatkiem cukru na zimę konieczne jest stosowanie tylko świeżych, najlepiej świeżo zebranych jagód. Jeśli to konieczne, uporządkuj je, usuń łodygi i spłucz pod bieżącą wodą. Po usunięciu wilgoci ułóż porzeczki na suchej szmatce, ręczniku lub papierze i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Następnie najczęściej porzeczka jest po prostu skręcana w maszynce do mięsa, po sterylizacji tego ostatniego we wrzącej wodzie przez piętnaście minut lub zmieleniu za pomocą blendera. Ale eksperci twierdzą, że gdy sok z jagód wchodzi w kontakt z metalowymi częściami urządzenia, znaczna część witaminy C jest po prostu zniszczona. Jak można tego uniknąć? Zalecamy umieszczenie przygotowanych jagód w naczyniu szkliwnym lub szklanym, wlać niewielką porcję cukru i dokładnie ostrzyć jagody tradycyjnym drewnianym tłuczkiem. Jednocześnie należy zachować ostrożność, aby zapewnić integralność każdej jagody. Po osiągnięciu pożądanego rezultatu zalać resztą cukru, dokładnie wymieszać masę jagodową i pozostawić na dzień w warunkach pokojowych, od czasu do czasu mieszając zawartość miski. Kiedy wszystkie kryształy cukru rozpuści się, rozprowadzamy kęs zgodnie z wcześniej przygotowanym sterylny suche słoiki, napełniając je na wieszakach, zalej cukier od góry, przykryj pojemniki kapłonami i włóż je do lodówki do przechowywania.

Jak zetrzeć czarne porzeczki i maliny z cukrem?

Składniki:

  • czarna porzeczka - 550 g;
  • maliny - 950 g;
  • cukier granulowany - 1,3 kg.

Przygotowanie

Do przygotowania czarnej porzeczki startej z cukrem i malinami przygotuj jagody z zaleceniami opisanymi w poprzednim przepisie. Malina jest również myta i dobrze suszona. Następnie potrzebujemy dwóch misek emaliowanych lub szklanych, w które wkładamy przygotowane maliny i porzeczki. Rub jagody z cukrem za pomocą drewnianych pulverus lub słupka, osiągając maksymalną możliwą fakturę jak puree z masy jagodowej. Z malinami zwykle nie powstaje z tym problemem, ponieważ jagody malina i czarna porzeczka wcierane z cukrem delikatny i miękki. Jeśli porzeczka może być wcierana, trudno jest na chwilę ją zamrozić i pozwolić na rozmrożenie. W ten sposób jagody stają się bardziej miękkie i łatwiejsze do przecierania. Teraz łączymy maliny malinowe, porzeczki i inny cukier, mieszamy i pozostawiamy w warunkach pokojowych na dzień lub do rozpuszczenia cukru, okresowo mieszając masę drewnianą łyżką. Proporcje jagód można zmieniać według własnego uznania. Podobnie możesz przygotować tartą czarną porzeczkę z cukrem i truskawkami. Te ostatnie muszą być starannie umyte, wysuszone i uwolnione od działek.