Naukowcy od dawna dowiodły, że czarna porzeczka jest jedną z najbardziej użytecznych jagód. Wszystkie sekrety jego wpływu na ciało wiedzieli nawet w czasach starożytnej Rosji. Następnie, w XV i XVI wieku, owoce słodkie i kwaśne zaczęły być używane nie tylko w przepisach, ale także przy przygotowywaniu różnych mikstur, uważając, że porzeczki są lecznicze.

Dzisiaj używamy również tego produktu, aby zaspokoić nasze potrzeby gastronomiczne, przygotować dżem, dżemy, galaretki, soki z niego, dodać do szerokiej gamy deserów i ciastek. Większość korzystnych właściwości czarnej porzeczki ma dziś dowody naukowe. Bardziej szczegółowo o tym, jakie cechy posiadają te jagody i co zyskało taką popularność na świecie, omówimy teraz.

Korzyści zdrowotne wynikające z czarnej porzeczki

Nic dziwnego, że jagoda otrzymała tytuł skarbu witaminy i zdrowie. I wcale nie jest to przypadkowe, ponieważ dzięki swojej przydatności porzeczka przekroczyła wszystkie znane nam jagody. Zawiera: kompleks witamin (grupy B, A, K, C, P, E itp.); duży zestaw minerałów (żelazo, potas, magnez, fosfor, mangan, cynk, molibden); kwasy organiczne. Owoce i liście krzewu zawierają wiele olejków eterycznych, garbniki, błonnik pokarmowy (włókno) i pektyny.

Dzięki temu składowi chemicznemu korzyści zdrowotne wynikające z czarnej porzeczki są kolosalne. Leczy wiele chorób i wykorzystuje wszystkie części krzewu, z wyjątkiem korzeni (owoców, liści i pędów).

Jedną z najbardziej przydatnych właściwości czarnej porzeczki jest to, że zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród wszystkich roślin owocowych i jagodowych przez zawartość witaminy C, na 100 g jagód - prawie 250 mg kwasu askorbinowego. Aby wypełnić codzienną normę tej witaminy, wystarczy zjeść tylko 15-20 czarnych jagód. Dlatego też, stosując regularnie owoce i napoje z tej rośliny, można wzmocnić odporność i chronić się przed pojawieniem się i rozwojem wielu chorób.

Korzyści zdrowotne wynikające z czarnej porzeczki objawiają się, gdy mamy przeziębienie lub ból gardła. Ze względu na kwas askorbinowy, dżem z owoców, wywary, herbaty i soki pomagają zwalczać choroby, obniżać temperaturę ciała i procesy metaboliczne w organizmie. Ponadto, wszystkie te metody są odpowiednie do leczenia nadciśnienia, wrzodów żołądka, krwawiących dziąseł, niedokrwistości.

Co jest przydatne dla czarnej porzeczki i dla tych, którzy cierpią na cukrzycę. Jeśli pijesz kompoty lub napoje owocowe z tych słodkich i kwaśnych jagód, możesz obniżyć poziom cukru we krwi, a nawet zapobiegać występowaniu raka i choroby Alzheimera. Sok z porzeczek pomaga poprawić czujność umysłową, wzmocnić naczynia krwionośne i utrzymać normalny wzrok.

Co jest przydatne w diecie czarnej porzeczki?

Dla tych, którzy chcą schudnąć, ten produkt pasuje idealnie. 100 g porzeczki zawiera tylko 38 kcal. Wartość energetyczna jagód jest również przyjemnie przyjemna: 100 g jagód zawiera 1 g białka, 0,2 g tłuszczów, a jeszcze mniej, i 11,5 g węglowodanów w czarnych porzeczkach i wszystkie są łatwo trawione. korzyści zdrowotne wynikające z czarnej porzeczki

Ze względu na zawartość kwasu linolowego, czarna jagoda jest uważana za dobry spalacz tłuszczu, który jest uznawany za jedną z najbardziej korzystnych właściwości czarnej porzeczki do utraty wagi i odmładzania skóry.

Jednak pomimo przydatności tego produktu, istnieją również przeciwwskazania do jego stosowania. Na przykład ze względu na zwiększoną zawartość witamina C porzeczki nie mogą być spożywane z zapaleniem żołądka o wysokiej kwasowości, z zaostrzeniem owrzodzenia i podczas ciąży. A sok z porzeczek jest przeciwwskazany do picia po zawałach serca, udarach i przypadkach zakrzepicy. Dzieci powinny podawać je w postaci rozcieńczonej i w małych ilościach.