Pomidory to jedna z najpopularniejszych roślin warzywnych. Mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i marynowane, marynowane, solone. Żadna uczta nie może się obejść bez nich. Ale przed amatorami ogrodnictwa co roku na jesieni pojawia się problem zwany "zielonymi pomidorami".

W niedojrzałych pomidorach zawiera solaninę, która jest uważana za truciznę. Dlatego warto zastanowić się nad niebezpieczeństwami i korzyściami płynącymi z zielonych pomidorów.

Przydatne właściwości zielonych pomidorów

W pomidorach zawiera wiele witaminy i minerały, które przyczyniają się do wspaniałego życia w ciele. Niż zielone pomidory są przydatne: ich regularne stosowanie w żywności zmniejsza prawdopodobieństwo zawału, pomaga zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych. Wszystko dzięki zawartemu w nich likopenowi. A składnik taki jak serotonina normalizuje procesy nerwowe w mózgu, co zapewnia doskonały nastrój.

Aby nie wyrządzić szkody ciału, korzystanie z zielonych pomidorów, muszą być odpowiednio przygotowane. Powyżej już napisaliśmy, że zielone pomidory zawierają "solaninę", która jeśli przekroczy normę, może spowodować poważne zatrucie pokarmowe. Aby uniknąć problemów, musisz zredukować szkodliwość takich pomidorów do minimum. Aby to zrobić, poddaj pomidory działaniu ciepła, tj. kilka razy na kilka minut trzeba je blanszować.

Solone lub marynowane zielone pomidory: dobre i złe

W pomidorach solonych lub marynowanych, a także w świeżych pomidorach pozostaje wysoki poziom zawartości likopenu. A także kwercetyna - naturalny antybiotyk, który również w nich zawarty. Ponadto: magnez , żelazo, fosfor, jod, wapń. Dlatego takie pomidory są nie tylko smaczne, ale również bardzo przydatne.

Należy wykluczyć pomidory solone i marynowane: pacjentów z nadciśnieniem, wrzodów trawiennych i osób cierpiących na choroby nerek. Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego w tych pomidorach osoby cierpiące na zapalenie stawów i dnę powinny także powstrzymać się od stosowania tego produktu lub przynajmniej ograniczyć się do niego.