Uzupełnij swój zapas spinów o niezwykle przydatny przysmak aronia, przetarte cukrem bez gotowania. Taki przysmak będzie koniecznie najbardziej ukochany w zimie, szczególnie ta cudowna słodycz podczas aktywnej walki z przeziębieniem.

Jak wytrzeć surowe aronii z cukrem - przepis na zimę

Składniki:

  • aronia - 1,2 kg;
  • cukier granulowany - 800 g;

Przygotowanie

Myjemy i sortujemy każdą jagodę z czarnej jarzębiny. Następnie dajemy mu dobrze suche, rozprowadzając wszystkie jagody na dużym ręczniku waflowym. Umieszczamy połowę czarnej aronii w dużej misce blendera, wlewamy do niej połowę granulowanego cukru i włączając urządzenie elektryczne mielimy wszystko na gładką papkę. Wrzuć go do czystego, oparzonego garnka z wrzącą wodą i napełnij pustą miskę drugą porcją jarzębiny i drobnego cukru. Pobijamy również wszystko i mieszamy w pojemnik z już zmiażdżoną jarzębiną. Poruszamy surowym dżemem szpatułką, aby kryształy cukru rozpuściły się szybciej, a następnie odstawiamy patelnię na bok na 10-15 minut, przykrywając ją pokrywką.

Mały słoiki sterylizować nad parą i dopiero potem dolewamy do nich surowy, ale zdrowy dżem. Hermetycznie zakorkuj je przetworzonymi pokrywkami i połóż wszystko na dolnej półce lodówki, gdzie przechowujemy nasz dżem.

Jak gotować aronię z cytryną, natrzeć cukrem bez gotowania?

Składniki:

  • owoce czarnej aronii - 1,5 kg;
  • cytryna - 2 kawałki;
  • cukier drobny - 1,3 kg.

Przygotowanie

Cytrynę ostrożnie oczyszcza się z grubej warstwy skórki, dzięki czemu z owoców pozostawia się tylko jej soczyste zraziki. Sprawdzamy każdą z nich pod kątem obecności nasion, a następnie pomijamy cytrusy przeplatane cukrem przez cienkie sito młynka do mięsa. Za nim przewijamy razem z resztą drobnego cukru całą umytą, przesianą i suszoną czarną aronią. Połącz i zmiksuj zmiażdżone owoce cytrusowe z puree jarzębinowym. Dajemy tej najbardziej przydatnej mieszanki na około 20-25 minut, a następnie rozprowadzamy wszystko w szklanych słojach dobrze palonych w piecu. Zakorkowywujemy pojemniki z pieczonymi pokrywkami i wysyłamy smakołyk do przechowywania na półce lodówki. Taki dżem może pozostać cool przez kilka miesięcy bez utraty właściwości leczniczych.