Aivar to niezbywalne danie kuchni bałkańskiej, wykonane ze słodkiej, rzadziej pikantnej papryki. Może być stosowany jako sos lub dodatek do dań uzupełniających dania mięsne lub po prostu jako klej na chleb. Niepowtarzalny aromat i bogaty smak przekąsek na pewno Cię ucieszą. Poniżej kilka przepisów na przygotowanie Aivaru na zimę.

Aivar - przepis na zimę w języku serbskim z bakłażanem

Składniki:

 • słodka bułgarska papryka czerwona - 2,5 kg;
 • bakłażan - 1,5 kg;
 • woda oczyszczona - 1,5 l;
 • esencja octowa - 40 ml;
 • rafinowany olej słonecznik - 375 ml;
 • sól nie jodowana - 70 g;
 • cukier granulowany - 75 g.

Przygotowanie

Ten wariant gotowania ayvara obejmuje wstępne gotowanie składników sosu w zalewie. Za to, moje, i uratujemy bakłażana i paprykę z szypułek, a ostatnią i z nasion. Następnie wycinamy owoce na średniej wielkości plastry. Ilość składników w recepturze jest już wskazana w oczyszczonej postaci.

Teraz, w dużym naczyniu, wymieszaj oczyszczoną wodę, sól, cukier, około jednej trzeciej szklanki oleju rafinowanego słonecznikiem i esencji octowej. Rozgrzać marynatę do wrzenia i rozpuścić wszystkie kryształy, a następnie włożyć do niej przygotowane warzywa. Czekamy na drugi wrzenia i gotujemy zawartość naczyń do miękkości kawałków pieprzu i bakłażana. Teraz wyciskamy warzywa w durszlaku lub sitku i pozwalamy im trochę osuszyć się i ochłodzić. Następnie przekręć je przez maszynę do mięsa, dodaj pozostały olej słonecznikowy i umieść uzyskaną masę w odpowiednim pojemniku do dalszego gotowania. Sos (marynatę) można butelkować i stosować w zimie do sosów sałatkowych lub do dodawania do innych potraw do smaku.

Gotowane skręcone papryki i bakłażany są niezbędne do częstego, a nawet ciągłego mieszania, aż będą miękkie i gęste. Może to potrwać od półtorej do dwóch godzin. Próbujemy smakować i jeśli to konieczne, dodawać cukier lub sól. Pozostaje tylko wyłożyć półfabrykat na sterylnych i suchych słoikach, aby zapieczętować sterylnymi nakrętkami i pozostawić do góry nogami, aż do całkowitego ochłodzenia.

Ten podstawowy przepis na gotowanie serbian aivar może być wykorzystany jako podstawa do uzyskania bardziej pikantnej wersji sosu. W tym celu można dodać papryczki i bakłażany do smaku czosnku lub cebuli. Ale przyprawy Serbowie praktycznie nie używają.

Macedoński aivar z pomidorami - przepis na przekąski

Składniki:

 • słodka bułgarska papryka czerwona - 1 kg;
 • pomidory - 495 g;
 • główka czosnku duża - 1 szt .;
 • cebulki cebulowe - 155 g;
 • ocet (9%) - 20 ml;
 • rafinowany olej słonecznikowy - 55 ml;
 • sól nie jodowana - 60 g;
 • cukier granulowany - 95 g.

Przygotowanie

Wiele opcji przygotowania aivaru ma na celu zapiekanie papryki na grillu lub w piekarniku. Dzięki temu sos zyskuje niepowtarzalny aromat i smak. Ta macedońska recepta nie jest wyjątkiem i dla jej realizacji umyte papryki będą umieszczane na blasze do pieczenia i pieczone do grubiaństwa beczek. Następnie włóż gorące owoce do torby, przymocuj je na chwilę, a następnie łatwo pozbądź się skórek, wyodrębnij również nasiona i usuń łodygi.

Pomidory również muszą być obrane. Aby to zrobić, oparzamy ich przez kilka sekund wrzącą wodą, po czym od razu spluwamy wodą z lodem i usuwamy skórę bez specjalnego wysiłku.

Teraz miąższ pomidorów i pieczonych papryczek wraz z obraną cebulą i czosnkowymi zębami skręca się w maszynce do mięsa i umieszcza na patelni lub rondlu. Aby uzyskać ostrość, możesz dodać papryczkę chili w razie potrzeby. Wlewamy olej słonecznikowy i gotujemy masę roślinną, aż większość cieczy odparuje i uzyskuje się wystarczająco gruba fakturę sosu. Teraz dodaj sól i granulowany cukier, zalej ocet, gotuj masę przez pięć minut, po czym rozprowadź wykończoną substancję na jałowych suchych naczyniach i szczelnie zamknij. Konieczne jest dodatkowo pozostawienie obrabianego przedmiotu pod ciepłym kocem w celu samosterylizacji, odwracając przykrywki słoika.