Izrael - jeden z najpopularniejszych krajów wśród turystów. Biorąc pod uwagę ogromny napływ podróżujących ze wszystkich zakątków globu i napięte stosunki z sąsiadami (Izrael nie ma praktycznie żadnych połączeń komunikacyjnych z sąsiednimi państwami z powodu zaostrzonego konfliktu arabsko-izraelskiego), jedyna droga do upragnionej Ziemi Obiecanej przechodzi przez niebo.

Ile lotnisk w Izraelu?

W Izraelu jest 27 lotnisk. Wśród nich jest 17 cywilów. Główne z nich znajdują się w Tel-Aviv , Eilat , Haifa , Herzliya i Rosh Pinna . 10 lotnisk zaprojektowano do celów wojskowych. Istnieją również 3 lotniska, które są wykorzystywane zarówno przez lotnictwo wojskowe, jak i cywilne ( Uvda , Sde-Dov , Haifa ).

Najstarsze działające lotnisko w Izraelu znajduje się w Hajfie. Został zbudowany w 1934 roku. Najmłodszym jest lotnisko Uvda, które działa od 1982 roku. Ale bardzo szybko straci ten status. Pod koniec 2017 r. Planowane jest wielkie otwarcie nowego lotniska w dolinie Timna - Ramon. Wszystkie loty cywilne do Ejlatu będą tutaj transportowane, a lotnisko Udva będzie miało charakter czysto wojskowy.

Lotniska w Izraelu obsługujące loty międzynarodowe

Pomimo tak dużej liczby lotnisk w kraju tylko 4 z nich ma status międzynarodowy. Są to lotniska:

 • Ben Gurion (Central District, Lod City);
 • Uvda / Ovda (południowa dzielnica, 60 km od Eilat);
 • Hajfa (dystrykt Hajfa, wschodnia część miasta Hajfa);
 • Eilat (Dystrykt Południowy, Eilat Center).

Największym i najwygodniejszym lotniskiem w Izraelu jest Ben-Gurion (ruch pasażerski - ponad 12 milionów).

Po otwarciu w 2004 roku trzeciego terminalu zaprojektowanego zgodnie z najnowszym "słowem technologii", ten terminal lotniczy zamienił się w prawdziwe miasto, w którym jest wszystko, czego najbardziej wymagający turysta może potrzebować:

Схема аэропорта Бен-Гурион
 • poruszające się chodniki;
 • supernowoczesne windy;
 • punkty wynajmu samochodów;
 • wszystkie warunki dla osób niepełnosprawnych (można nawet zadzwonić na specjalną eskortę);
 • tereny rekreacyjne;
 • ogromna liczba sklepów na każdy gust;
 • pokój dla matki i dziecka;
 • kawiarnie, bistra, bary z przekąskami;
 • interaktywne mapy i intuicyjne wskaźniki.
Аэропорт Бен-Гурион - внутри

Pomiędzy terminalami krajowe autobusy kursują bez przerwy. Z Ben Gurion można dostać się do dowolnego kurortu w Izraelu. Węzeł komunikacyjny jest dokładnie przemyślany i bardzo wygodny. Na niższym poziomie Terminalu 3 znajduje się dworzec kolejowy (można do niego dojechać) Tel-Aviv i Haifa ). Również na terenie lotniska znajduje się przystanek autobusowy, przez który kursują autobusy największego przewoźnika w Izraelu - firmy Egged. A sam port lotniczy stoi na dobrze znanej autostradzie "Tel Awiw - Jerozolima ". Taksówki lub wynajęte samochody prowadzą do ulubionego ośrodka w najkrótszym czasie.

Drugim najważniejszym międzynarodowym lotniskiem w Izraelu jest Uvda . Jest on znacznie skromniejszy niż Ben-Gurion (ruch pasażerski to około 117 000). Początkowo lotnisko zostało zbudowane na potrzeby wojskowe, co jest zauważalne pod względem architektury. Budynek jest mały i nie jest przeznaczony do zatłoczenia dużej liczby osób. Mimo to wnętrze jest dość wygodne, poczekalnie wyposażone są we wszystko, czego potrzebujesz: toalety, kawiarnie, sklepy, wygodne krzesła.

Аэропорт Увда

Lotnisko w Hajfie ma mały ruch pasażerski (około 83 000) i jeden pas startowy. Z reguły wykorzystywany jest do lotów krajowych i krótkodystansowych (loty do Turcji, Cypru, Jordanii).

Аэропорт Хайфа

Ostatnie lotnisko Izraela o statusie międzynarodowym, położone w centrum Ejlatu , bardzo rzadko obsługuje loty do innych krajów. Faktem jest, że po prostu nie może fizycznie zaakceptować dużych linerów (pas startowy jest zbyt mały) i nie ma wystarczającej infrastruktury dla dużego przepływu pasażerów. W związku z tym port lotniczy pełni zasadniczo rolę połączenia między dwoma ośrodkami wypoczynkowymi - Tel Awiw i Ejlat.

Аэропорт Эйлат Które miasta w Izraelu mają krajowe lotniska?

Nie warto marnować drogocennego czasu na wakacje, ale wielu turystów kusi, by od razu odwiedzić kilka znanych izraelskich kurortów. Ten problem pomagają również loty wewnętrzne, które za kilka minut przeniosą Cię z jednej części kraju do drugiej.

Tak więc, w których miastach Izraela znajdują się porty lotnicze obsługujące loty krajowe:

 • Ejlat (główne lotniskowce: Arkia, Israir, ELAL, lotnisko działa z dużym obciążeniem, ruch pasażerski wynosi 1 300 000, głównie turystów latają);
 • Tel-Aviv (lotnisko Sde-Dov, większość lotów do Eilat);
 • Hajfa (pasażerowie - turyści zagraniczni podróżujący na wycieczki do Tel Awiwu i Ejlatu);
 • Rosh Pinna (głównym kierunkiem lotów jest Tel Awiw).

Istnieją również lotniska w Herzliya, Afula, Be'er Sheva , ale są one rzadko używane przez turystów. Te lotniska koncentrują się na szybowcach, prywatnych odrzutowcach, spadochroniarstwie i małych samolotach.

Teraz już wiesz, które lotniska są w Izraelu i możesz zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem z maksymalną wygodą.