co powinno mieć dziecko w wieku 10 miesięcy Co miesiąc rodzice zauważają, jak zmienia się ich mały tot, ponieważ dziecko ciągle rozwija nowe umiejętności i poznaje świat zewnętrzny. Po 10 miesiącach dziecko jest już bardzo różne od noworodka. Mama widzi wszystkie te zmiany i troszczy się, jak dobrze rozwija się jej dziecko.

Istnieją pewne normy, ale warto zrozumieć, że są one bardzo uśrednione, a każdy tot jest indywidualny. Ale nadal warto wiedzieć, co dziecko może zrobić w 10 miesięcy. Pomoże to młodym rodzicom lepiej zrozumieć dziecko.

Rozwój fizyczny

Mamusie bacznie obserwują ciężar malucha, a niektórzy z niepokojem zauważają, że w tym wieku miękisz spowolnił jego przybieranie na wadze. Ale jeśli zachowanie dziecka, a także jego stan zdrowia nie uległy pogorszeniu, nie ma powodu do podniecenia. W tym czasie dzieci zaczynają dodawać wagę wolniej i jest to całkowicie normalne, jeśli miękisz podnosi się do 200 gramów w ciągu miesiąca, nawet jeśli liczba była znacznie większa. W końcu dzieci są już dość mobilne, aktywne. To wyjaśnia niewielki wzrost.

Oto lista tego, co dziecko może zrobić w wieku 10 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest to dziewczynka, czy chłopiec:

  • usiądź sam;
  • łatwo przewrócić do brzucha i pleców;
  • przeszukiwać;
  • stań ​​blisko podpory i ruszaj się, trzymając się jej.

Wiele dzieci już próbuje. chodzić samodzielnie. Bliscy powinni zadbać o bezpieczną przestrzeń. Mama musi stale monitorować okruchy, trzymać pachy podczas próby wykonania kroków. Karapaz jest szczególnie zainteresowany różnymi przeszkodami, chętnie je pokona.

Po 10 miesiącach dzieci mają już dobre wyczucie szczotek, łatwo chwytają potrzebny przedmiot i nie zachowują się tak niezręcznie jak poprzednio.Jeśli włączysz muzykę, dzieci zaczną aktywnie się poruszać, tańcząc.

Rozwój umysłowy

Dziecko w wieku 10 miesięcy zaskakuje swoją rodzinę sposobem, w jaki może pokazać swoje emocje i nastrój. Maluch stara się naśladować dorosłych, słuchać ich mowy, próbować ją odtworzyć. Rzadko już zna wiele nazw przedmiotów gospodarstwa domowego i na życzenie mamusi może pokazać dowolną z nich.

Dzieci są bardzo zainteresowane innymi dziećmi, lubią się śmiać. Rodzice mogą zauważyć, że dzieci mają tendencję do łamania jakiejkolwiek rzeczy lub zabawki. Nie powinieneś skarcić małego dziecka, ponieważ robi to z czystej ciekawości. Dla dzieci interesujące jest zapoznanie się z nową konstrukcją dla siebie.

Mamy widzą, że dłonie są spokojniejsze, pozwalając im odejść od siebie. Ale nieufność wciąż pozostaje z nieznajomymi, dziecko potrzebuje czasu, aby dostosować się do nieznanego otoczenia lub ludzi.

Ten czas jest niezwykły, ponieważ dziecko rozwija skojarzeniowe myślenie. Zaczyna rozumieć związki między działaniami.

Wiele niepokoju u rodziców powoduje rozwój mowy dziecka. Każda mama chce, aby maluch wypowiedział pierwsze słowa wcześniej. Ponieważ pytanie jest tak istotne, co powinno powiedzieć dziecko w wieku 10 miesięcy z normalnym rozwojem.

Na tym etapie dziecko powtarza jedynie sparowane sylaby. Jeśli oglądasz orzeszki ziemne, możesz zobaczyć, że dziecko używa ich do wyrażania różnych emocji. co powinno mieć dziecko w wieku 10 miesięcy Dzieci mogą już używać pewnych sylab do oznaczenia obiektu.

Ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem, omówić z nim wszelkie działania i zdarzenia, ponieważ im więcej hałasów w dorosłym głosie może usłyszeć, tym szybciej się odezwie.

Jeśli matka martwi się odchyleniami w rozwoju dziecka, powinna zadać specjalistom pytanie. Przeprowadzi ankietę i wyciągnie własne wnioski. Nawet jeśli wykryje się odchylenia, lepiej jest je zidentyfikować tak wcześnie, jak to możliwe. I możliwe jest, że lekarz oznaczy normalny rozwój dziecka i uspokoi mamusię.