Niestety, często nie zauważa się galaktozemii u noworodków. Jednak stan pacjentów z tą genetycznie uwarunkowaną chorobą szybko pogarsza się w pierwszych dniach życia. Czwartego dnia niekontrolowanego przebiegu choroby takie dzieci nie mogą pić. Ich apatyczne zachowanie, widoczne z daleka, wynika z ostrego stanu wewnętrznego - zwiększają one wątrobę, rozwijają żółtaczkę i gromadzą płyn w tkankach.

Galaktozemia jest poważną chorobą, nie można jej wyleczyć, ponieważ leczy się choroby wirusowe, jednak możliwe jest stworzenie dla dziecka z tą diagnozą takich samych warunków życia jak jego zdrowi rówieśnicy. Jednocześnie jedyną pomocą dla dziecka może być nauczenie się stosowania specjalnej diety, która jest niezbędna dla dziecka.

Przyczyny i objawy galaktozemii

Galaktozemia jest chorobą dziedziczną (wrodzoną) spowodowaną nieprawidłowym metabolizmem i prowadzącą do akumulacji galaktozy w organizmie. W wyniku zaburzenia genetycznego w galaktozemii następuje przerwanie przejścia galaktozy na glukozę.

Najczęściej noworodki z galaktozemią mają znaczną masę ciała - ponad 5 kilogramów. Po karmieniu cierpią na silne wymioty, a czasami biegunkę. Stan pacjentów pogarsza się gwałtownie z powodu wzrostu wątroby, śledziony, puchliny brzusznej (stan, w którym płyn gromadzi się w jamie brzusznej). Później do symptomów można dodać zmętnienie soczewki (lub zaćmy). Bez leczenia noworodki z galaktozemią mogą umrzeć z bakteryjnej sepsy, która często rozwija się wraz z tą chorobą. Jednak w nowoczesnych warunkach pracownicy medyczni otrzymują natychmiastową pomoc pacjentom z pierwszymi oznakami galakosmosu.

Leczenie galaktozemii - ścisła dieta

Podstawą leczenia chorych dzieci jest dieta bezmleczna. Należy pamiętać, że podczas gdy niemowlęta z nietolerancją laktozy mogą stosować mleko bez laktozy, dzieci z galaktozemią nie mogą stosować nawet produktów mlecznych bez laktozy. W diecie dziecka należy unikać minimalnej obecności mleka i jego pochodnych, w tym preparatów mlecznych - nie są one w stanie przyswoić ciała swojego dziecka. Mieszaniny, które można stosować w galaktozemii to mieszanki sojowe i mleko migdałowe. mieszaniny galaktozemii

Należy jednak pamiętać, że odmowa przyjęcia takich produktów mlecznych jak ser, jogurt, śmietana, masło, a także produktów zawierających nawet ślady mleka nie jest środkiem tymczasowym. Pacjent z galaktozemią będzie musiał powstrzymać się od tych produktów do końca życia, unikając stosowania takich produktów, jak margaryna, chleb, kiełbasy i półprodukty, które mogą zawierać mleko. Nie zniechęcaj się, aby uzupełnić zapasy składników odżywczych u pacjenta z galaktozemią, możesz użyć szerokiej gamy innych produktów: mięso, ryby, warzywa, owoce, olej roślinny, jajka, szeroka gama płatków jest do zaakceptowania.