Co dziecko może zrobić w ciągu 11 miesięcy Pierwszy rok życia długo oczekiwanego dziecka jest najważniejszy w życiu rodziców. Jeśli chodzi o koniec, mama i tata są oczywiście zainteresowani tym, co dziecko może zrobić w ciągu 11 miesięcy i czy jego rozwój odpowiada wiekowi. W końcu w dużej mierze zależy to od życia rodziny i dalszego psychicznego i fizycznego dobrostanu Twojego dziecka. Dlatego zastanów się, jakie umiejętności powinny mieć 11-miesięczny członek Twojej rodziny.

Najważniejsze umiejętności dziecka w 11 miesięcy

Zwykle rozwój dziecka w wieku 11-12 miesięcy jest po prostu skokowy. Od uważnych rodziców nie umknie fakt, że ich syn lub córka jest już w stanie:

  1. Nie tylko samodzielne wstawanie pod wsparcie, ale także szybkie poruszanie się po nim bez pomocy. Czasami pragnienie poznania świata jest tak silne, że dziecko już to robi pierwsze niezależne kroki bez wsparcia. I tutaj zadaniem rodziców jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa młodemu naukowcowi. Dlatego należy ubezpieczyć miękiszu i kupić dobry ortopedyczny buty : teraz będzie go potrzebował bardziej niż kiedykolwiek.
  2. Graj w dość złożoną grę. Teraz dziecko uczy się nie tylko manipulować różnymi przedmiotami, umieszczać kostki lub zbierać piramidy, ale także opanowywać gry fabularne. Naśladując działania dorosłych, rzuca wózkiem lalek, wkłada ukochanego misia do łóżka lub karmi go. Należy zauważyć, że obecność takiego etapu w rozwoju dziecka w 11 miesiącu życia wskazuje na gotowość dziecka do dalszej integracji w społeczeństwie, do rozwijania interakcji z innymi ludźmi i do identyfikowania przynależności do określonej płci.
  3. Aby wykonać najprostsze operacje mentalne, które obejmują konkretyzację i uogólnienie. Oznacza to, że dziecko łatwo łączy obiekty w grupy według pewnej wspólnej cechy, na przykład kształtu lub koloru. Jednocześnie rozumie, że trzeba przynieść lalkę Olyę, a nie Julię czy Irę, jednocześnie zdając sobie sprawę, że to wszystko lalki.
  4. Aby mówić. Oczywiście, specjaliści, jeśli zadasz im pytanie, co dziecko powinno powiedzieć po 11 miesiącach, odpowiedzą, że to wszystko jest indywidualne. Jednak dla dziecka normalne jest używanie nie tylko prostych słów, takich jak "mama", "tata" czy "kobieta", ale także pojawienie się w słowniku pierwszych onomatopeicznych słów: "kotek, kotek", "daj", "na", "av-av "," Kup "itp. Twoje dziecko może nawet wymyślić własny język, zrozumiały tylko dla ciebie i dla niego: "bang" będzie oznaczać nieoczekiwany upadek czegoś i "fa" - na przykład nakrycie głowy. W tym przypadku dziecko wyraźnie używa określonych słów tylko w określonych sytuacjach.
  5. Podnieś nawet najmniejszy obiekt z dowolnymi częściami indeksu i kciuka.
  6. Aby zrozumieć mowę rodziców, w szczególności, słowo "niemożliwe", choć oczywiście nie wszystkie dzieci są posłuszne w tym przypadku.
  7. Graj w proste gry. To właśnie, według psychologów, dziecko powinno zrobić po 11 miesiącach. Należą do nich "Ladushki", "Forty-white-sided", "Ku-ku", "Hi-bye" (dzieciak macha długopisem na powitanie lub pożegnanie). Wiele dzieci korzysta z gry w piłkę, gdy oddają ją swoim rodzicom.
  8. Rozwój dziecka w wieku 11-12 miesięcy Wyraź swoje pragnienia słowami lub gestami, w przeciwieństwie do płaczu, jak było wcześniej.
  9. Niezależnie od picia z kubka, dozowania bez pomocy, a także, aby spróbować najbardziej, aby zarządzać łyżką podczas posiłku. Często z wszystkich umiejętności, które dziecko musi mieć w wieku 11 miesięcy, ten jest najważniejszy. W końcu pozwala ci rozładować już zapracowaną mamę.
  10. Rozumie znaczenie głównych przyimków "od", "do", "do", "pod". Na przykład, dziecko nie próbuje dostać zabawki przez ścianę przezroczystego słoika, ale już zdaje sobie sprawę, że uchwyt musi zostać wepchnięty do jego dziury.