Jednym z problemów, które mogą czekać na matkę i jej nowe dziecko od pierwszych dni życia, jest alergia u noworodków. Ta choroba w okruchach może mieć ciężki przebieg, a od objawów alergii nie jest ubezpieczone żadne dziecko - ani karmione sztucznie, ani mleko matki.

Przyczyny alergii u noworodków

Co może wywołać alergię u noworodków? Najczęściej - są to produkty, które dostają się do organizmu dziecka z pokarmem lub mlekiem z piersi. Oczywiście, jeśli matka karmiąca prawidłowo je, jest mało prawdopodobne, że jej dziecko będzie miało alergiczną skazę. Ale są też przypadki, w których noworodek ma predyspozycje do alergii, które są już określone od urodzenia:

 • czynnik dziedziczny;
 • ciężkie narodziny ;
 • niedotlenienie, które wystąpiło podczas ciąży i porodu;
 • Palenie matki w okresie ciąży;
 • stosowanie ciężarnych dużej liczby alergennych produktów.

Niedojrzały przewód pokarmowy niemowlęcia skłonnego do alergii może gwałtownie reagować na mleko, jaja, czekoladę, miód, owoce i warzywa w kolorze czerwonym itp.

Jeśli dziecko nie ma enzymów, które rozkładają białko mleka w organizmie, jest prawdopodobne, że noworodek rozwinie alergię na mleko i nie każda mieszanina będzie mu odpowiadać. W tym przypadku mama nie ma innego wyjścia, jak przenieść dziecko do specjalnej mieszanki dla takich dzieci, co niewątpliwie zubije już i tak już ubogą dietę.

Oprócz alergii pokarmowych, dziecko może mieć skazę kontaktową na tkance, proszek, który został umytych ubrania, kosmetyki dla niemowląt, a nawet uczulenie na pieluchy . Taka alergia u noworodków częściej pojawia się na papieżu i na ciele, a alergia na twarzy jest oznaką szkodliwych substancji dostających się do jedzenia.

Nie zawsze jest możliwe dokładne ustalenie choroby prowokacyjnej. W końcu reakcja na produkt lub chemię nie może nastąpić natychmiast, ale przez kilka godzin lub nawet dni. W takim przypadku matka musi prowadzić dziennik żywności i dbać o środki do opieki nad delikatną skórą dziecka.

Objawy alergii u noworodka

Główną manifestacją alergii u noworodków są:

 • wysypka na ciele, zaczerwienienie, pokrzywka;
 • swędzenie i drapanie na skórze;
 • często alergie na policzki noworodków;
 • uporczywe, źle uleczalne intertrigo;
 • łuski na skórze głowy, na brwiach;
 • z przewodu żołądkowo-jelitowego - wymioty, zielona biegunka lub zaparcie z objawami niestrawności.

W ciężkich przypadkach rozwijają się zagrażające życiu noworodki - alergiczny nieżyt nosa, skurcz oskrzeli i obrzęk Quincke, wymagające natychmiastowej pomocy.

Leczenie alergii u noworodków

Jeśli u dziecka wystąpi ostre osłabienie związane z reakcją alergiczną, matka nie powinna podejmować działań ratunkowych w postaci przyjmowania leku przeciwhistaminowego. Podaj dziecku Suprastin lub inny zatwierdzony lek dla noworodków.

Jeśli chodzi o alergię, konieczne jest poinformowanie pediatry. Jeśli nie można zidentyfikować alergenu, lepiej jest przekazać alergeny, aby znaleźć prowokatora "osobiście" dla pewności i wyeliminować go.

Zasadniczo wymagane są następujące środki:

 1. Zgodność z karmieniem piersią surowa dieta hipoalergiczna.
 2. Dla sztucznych dzieci - wybór odpowiedniej mieszaniny (sojowej lub zhydrolizowanej).
 3. Nie spiesz się z wprowadzeniem uzupełniających się produktów spożywczych.
 4. skaza alergiczna
 5. Przebieg leków przeciwhistaminowych: kropelki w środku, maści i żele na skórze. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisywać leki hormonami.
 6. Dziecko otrzymuje enterosorbenty do szybkiego usunięcia alergenów z organizmu.
 7. Sama matka może złagodzić stan dziecka za pomocą nieszkodliwych środków ludowych: kąpieli z szuraniem i sznurkiem i innymi.

Najważniejszą rzeczą dla rodziców, gdy noworodek wykazuje oznaki uczulenia, jest to, aby nigdy nie dopuścić do powstania choroby, w przeciwnym razie grozi jej wzrostem w bardziej niebezpieczną.