Nie ma wątpliwości, że białko jest podstawą życia, ponieważ to on bierze udział w budowaniu tkanki mięśniowej ludzkiego ciała, pomaga nam się rozmnażać, wzrastać i zwiększa strawność witamin i minerałów. Jakie pokarmy zawierają najwięcej białka, zostaną omówione w tym artykule.

Co zawiera dużo białka?

W zależności od źródła pochodzenia wszystkie białka żywnościowe można podzielić na zwierzęce i roślinne. Łatwo jest znaleźć produkty z różnych kategorii, w których ilość białka jest w przybliżeniu równa, na przykład soczewica a fasolę pod tym względem można porównać do wołowiny lub wieprzowiny. Pod tym względem fani wegetarianizmu są pewni, że aby utrzymać normalne życie, wystarczy jeść tylko białka roślinne, a zwierzęta można porzucić, ale nie tak proste. Wiele zależy od stopnia strawności białek, a każdy produkt ma swój własny.

Będąc zainteresowanym tym, które produkty spożywcze mają najwięcej białek, powinieneś zapoznać się z poniższą listą, opracowaną zgodnie ze stopniem zmniejszenia strawności:

  • jaja i produkty mleczne. Z tego ostatniego można odróżnić ser, twarożek, jogurt, kefir mleko;
  • mięso ssaków, drobiu i ryb, a także soi. Z pierwszego możesz wybrać cielęcinę, befsztyk, indyka, wołowinę, kurczaka, mintaja, ryby, różowy łosoś, szczupak, okoń, flądrę;
  • rośliny strączkowe i orzechy;
  • zboża - ciecierzyca, makaron, kasza perłowa, proso, gryka, ryż, jęczmień.

Teraz jasne jest, które produkty roślinne zawierają najwięcej białka, ale z tego jedzenia jest tylko w połowie strawione. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że kobiety potrzebują 1 g białka na 1 kg masy ciała, a mężczyźni o 0,2 grama więcej, to okazuje się, że stawka dzienna dla kobiet ważących 70 kg wynosi 105 gramów, a dla mężczyzn w tej samej kategorii wagowej 126 gramów . Biorąc pod uwagę, jakie pokarmy zawierają duże ilości białka, warto zrobić codzienną dietę. W tym samym czasie białko może być równomiernie rozłożone na 5 posiłków, ale nie jest zabronione podawanie większości śniadania, obiadu i kolacji, na przykład 20% za pierwszy i ostatni posiłek, 45% za lunch i 5% za trzy przekąski.

Mięso i produkty rybne najlepiej spożywać na lunch, ale jako śniadanie, doskonałe produkty z kwaśnego mleka i jajka. Idealną przekąską są orzechy, nasiona, rośliny strączkowe. Warzywa mogą również zawierać białka w różnym stopniu. Należą do nich cukinia, szparagi, ziemniaki, brukselka, awokado, ogórki.

Jakie pokarmy mają najwięcej białka1
Jakie pokarmy mają najwięcej białka2
Jakie pokarmy mają najwięcej białka3
Jakie pokarmy są najbardziej białkowe4
Jakie pokarmy zawierają najwięcej białka?
Jakie pokarmy mają najwięcej protein6