Wiele procesów w ciele nie może zachodzić bez cynku. Ma pozytywny wpływ na komórki, równowagę zasadową i kwasową, krew i białko, a także przyczynia się do tworzenia insuliny i wchłaniania tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Cynk ma pozytywny wpływ na wzrost włosów, paznokci, a dzięki temu rany goją się szybko. Ten pierwiastek śladowy dostaje się przez nasze ciała produkty żywność, taka jak grzyby, nasiona, mięso, ryby, jaja, fasola i orzechy. Możesz również kupić cynk w dowolnej aptece. Są przepisywane przez lekarzy w zależności od twojej choroby. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane preparaty na bazie cynku:

  1. Tlenek cynku. Jest stosowany jako środek dezynfekujący i osuszający. Najczęściej jest przepisywany na następujące choroby organizmu: wrzody, zapalenie skóry i wysypkę pieluszkową. Można go kupić, jak w tabletkach, w postaci maści.
  2. Siarczan cynku. Jest stosowany jako środek antyseptyczny. Lek ten jest stosowany w leczeniu zapalenia krtani i zapalenia spojówek.
  3. Świece z cynkiem. Ten lek medyczny jest przepisywany w leczeniu hemoroidów i pęknięć w odbycie.

Obecnie opracowywane są nowe leki zawierające cynk, które mogą być stosowane w leczeniu chorób serca, gruczolaka i innych chorób. Takie leki poprawiają stan odporność i nie będziesz się bać żadnych chorób zakaźnych.

Zalecana dawka

W przypadku dorosłych zalecana dawka nie jest większa niż 20 mg, a dla dzieci nie może przekraczać 10 mg.

W przypadku dzieci preparaty cynkowe zaleca się stosować w ostrej biegunce, a także w celu jej zapobiegania. Ten pierwiastek śladowy jest zawarty w wielu kompleksach witaminowych, które są zalecane dla wszystkich grup wiekowych. preparaty zawierające cynk Na przykład witaminy, takie jak zincteral. Pomagają zatrzymać wypadanie włosów, zapobiegają łamliwości paznokci i poprawiają kondycję skóry. Codziennie musisz brać 1 tabletkę i dopiero po jedzeniu.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Preparaty zawierające cynk nie są zalecane do stosowania tylko w przypadku nadwrażliwości. Jeśli chodzi o działania niepożądane, cynk może powodować wymioty, nudności, bóle żołądka i biegunkę, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy przekroczysz dozwoloną dawkę leku.

Przedawkowanie

Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń dotyczących stosowania leków cynkowych, mogą pojawić się problemy, mogą objawiać się w postaci gorączki, problemów z płucami i mięśniami.