Vinaigrette to zimna przekąska, jedna z najpopularniejszych sałatek w całej postsowieckiej przestrzeni, niekwestionowany hit gastronomii publicznej, drugi po sałatka "Olivier" .

Historia rosyjskiego vinaigrette

Vinaigrette staje się popularny w Imperium Rosyjskim w XIX wieku.

Nazwa potrawy "vinaigrette" pochodzi od nazwy sosu francuskiego, powszechnie używanego w Europie i przedrewolucyjnej Rosji do napełniania różnych sałatek (ten sos to mieszanka oliwy z oliwek, octu naturalnego i musztardy). Pomimo francuskiego pochodzenia nazwy, można śmiało powiedzieć, że ogólna koncepcja przygotowywania sałatek, takich jak vinaigrette, pochodzi z niemiecko-skandynawsko-bałtyckich tradycji kulinarnych.

Powiemy Ci, jak gotować klasyczną sałatkę, główny przepis tego dania jest prosty, istnieją różne opcje.

Zgodnie z rosyjskim klasycznym receptur sałatką są gotowane warzywa: ziemniaki, buraki, fasola (lub zielony groszek), marchew, a także ogórki kiszone, świeża zieleń lub cebula. Wszystkie składniki, z wyjątkiem cebuli i marchwi, zajmują mniej więcej tyle samo, co marchew.

Znany naukowiec, specjalista ds. Kuchni i historyk kuchni William Pokhlebkin uważał, że należy gotować rosyjski vinegret według klasycznej receptury z jajkiem na twardo. Ponadto, zgodnie z klasyczną recepturą na winegret, możliwe jest włączenie do kompozycji drobno posiekanego solonego śledzia (zaleca się uprzednie zanurzenie go w mleku, a następnie spłukanie przegotowaną wodą). W tym przykładzie kiszonej kapusty nie umieszcza się w vinaigrette, cebula i ziemniaki zwiększa się objętościowo. Należy zauważyć, że w wersji ze śledziami zwykle nie używa się fasoli, ale puszkowego zielonego groszku, najlepiej smakuje z soloną rybą.

Aby wszystkie składniki zachowały swoje własne kolory, gotowane buraki są najpierw pocięte i wypełnione dressingiem w osobnej misce. Tak więc gotowane buraki mają czas na lekkie marynowanie w sosie, co stabilizuje jej stan i przestaje malować inne składniki winegretu.

Klasyczny vinaigrette z fasolą i kiszoną kapustą - przepis

Składniki:

 • buraki - 200 g;
 • ziemniaki - 200 g;
 • marchewki - 120 g;
 • gotowany w puszce lub zielony groszek - 200 g;
 • kiszona kapusta - 200 g;
 • ogórki - 200 g;
 • zielona cebula - 180 g;
 • stół z musztardą;
 • olej roślinny;
 • ocet naturalny;
 • zieloni.

Gotowanie

Gotuj buraki, marchewki i ziemniaki w skórkach przez 20 minut i ostudź. Najpierw wyczyść buraki i pokrój w małe kostki. Włóż buraki do miski i napełnij sosem musztardowo-musztardowym (proporcja 1: 3 + gotowa musztarda). Obierz marchewki i ziemniaki, a także pokrój w małe kostki. W ten sam sposób mielone i kiszone ogórki. Z fasolą lub groszkiem polej sosem lub konserwuj marynaty. Uwolnij kiszoną kapustę z solanki i drobno posiekaj nożem. Zmiel zieloną cebulkę, jeśli nie, użyj świeżej (podzielonej na ćwiartki na pierścienie).

Połącz wszystkie składniki w salaterce i dodaj buraki z dressingiem.

Klasyczny przepis na vinaigrette z rybą

Jeśli chcesz, możesz dodać 3-4 gotowane na twardo i drobno pokrojone jajka na twardo. Delikatnie wymieszaj. Robimy zieleń.

Należy pamiętać, że winegret jest nietrwałym daniem, nie powinien być przechowywany dłużej niż 24 godziny, nawet w lodówce. Dlatego lepiej jest gotować tę sałatkę w niezbyt dużych ilościach.

Możliwe jest również przygotowanie bardziej złożonych i satysfakcjonujących winegretów z gotowanym mięsem, gotowanymi rybami lub kalmarami, zazwyczaj w podobnych wariantach te sałatki są doprawiane majonezem.