Tradycje każdego kraju są odzwierciedleniem jego historii, kultury i codziennego życia ludzi. Dlatego bez wiedzy o tradycjach niemożliwe jest stuprocentowe zrozumienie lokalnego sposobu życia. W tym artykule opowiemy o głównych tradycjach Macedonia .

Cechy mentalności

Macedończycy są uważani za bardzo pracowitych, przyzwyczajeni do ciężkiej pracy na roli. Nawiasem mówiąc, większość rdzennych mieszkańców tego kraju nadal woli mieszkać i pracować na obrzeżach miasta. Macedończycy są również nazywani jednym z najbardziej towarzyskich i gościnnych narodów. Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli ty i ja jesteśmy tu zawsze witani, próbując rozmawiać na ulicy i wyglądać bezwstydnie.

Macedończycy są bardzo patriotyczni. Na ulicach widać wiele flag narodowych, a każda wzmianka o własnym kraju wywołuje u nich burzę entuzjastycznych emocji. O tej samej miłości mężczyzny w Macedonii i kobietach - tak przy okazji, żyją w kraju o połowę mniej niż mężczyźni.

Święta narodowe

Każdego roku na terytorium Macedonii odbywa się wiele festiwali, targów i wystaw. wakacje . Jednym z najbardziej znanych festiwali jest Festiwal w Ochrydzie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku i przeszedł pod dachem Kościół Hagia Sophia . Teraz jest to międzynarodowy festiwal, który gromadzi dziesiątki wykonawców z całego świata. Skala tego zdarzenia jest również wskazywana przez czas jego posiadania. Festiwal trwa około półtora miesiąca od 12 lipca do 20 sierpnia. Ciekawe, że każdy taki organizator festiwalu stara się przeprowadzić w nowym miejscu o znaczeniu historycznym dla kraju.

Żaden festiwal i masowy festiwal w Macedonii z reguły nie mija bez narodowego tańca macedońskiego Tescoto. Taniec ten jest wykonywany przez mężczyzn przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów macedońskich - dud i tapana. Powolny na początku, do końca ten taniec zyskuje szybkość, która jest uważana za symbol przebudzenia narodu. Wykonuje się w strojach narodowych. Uważa się, że podczas każdej uroczystości Macedończycy tańczą na stołach. I w tym nie ma nic dziwnego. To jest starożytny zwyczaj.

Wraz z świętami obchodzonymi na całym świecie, takimi jak na przykład Nowy Rok i Międzynarodowy Dzień Kobiet, Macedończycy obchodzą święta narodowe. Oto kilka z nich:

  • 24 maja - Dzień Świętych Prawosławnych Cyryla i Metodego;
  • 2 sierpnia - Dzień Powstania lub Dzień św. Eliasza (Linden);
  • 8 września - Dzień Republiki, Dzień Niepodległości.

Kulinarne tradycje Macedonii

Szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnia narodowa i kulinarne preferencje Macedończyków. Pieprz - to prawdziwa "gwiazda" przy stole każdego Macedończyka. Pieprz w kraju rośnie ponad 40 odmian. Stąd miłość miejscowej ludności do tego warzywa. Czarny chleb znaleziony w Macedonii jest trudny, ale biały jest bardzo popularny. Przyjmuje się go do wsadu w sosie lub zupie.

Ale alkohol, w przeciwieństwie do pieprzu, jest tutaj raczej powściągliwy. Białe wino z reguły rozcieńcza się wodą gazowaną, a wódka winogronowa jest pijana w bardzo małych porcjach ze szklanek o wielkości zbliżonej do gilzy.

Kilka zasad postępowania w Macedonii
  1. Bądź przygotowany, aby nie palić w miejscach publicznych w tym kraju.
  2. Szczególna uwaga w kontaktach z Macedończykami powinna zwracać uwagę na temat rozmowy. Nie warto wspomnieć o tematach politycznych, stosunkach z Grecją i innych palących kwestiach w rozmowie. Generalnie staraj się być tak taktowny, jak to tylko możliwe.
  3. Być może Macedończycy wejdą w ciebie w złudzenie. Różnią się one od tych powszechnych w Europie. Na przykład, potrząsanie głową z boku na bok nie oznacza, że ​​odmawiasz, ale zgody i kiwając głową, wręcz przeciwnie - nieporozumienia.
Фестиваль Лета ОхридаТанец Теското