Jeśli chcesz poznać historię Malta , a potem spójrz na te trzy miasta, które są podstawą wszystkiego na tej wyspie. Nie, to nie jest znane Valetta i nawet nie Mdina lub Rabat , który pojawił się tutaj znacznie później.

Mówimy o rodzaju architektonicznego tandemu, zwanego "trzema miastami". To jest Cospicua, Vittoriosa i Senglea. Te nazwy miasta zostały otrzymane nie tak dawno temu, a podczas ich powstania zostały nazwane odpowiednio przez Bormla, Birgę i Islę. Podróżni z pewnością powinni o tym wiedzieć, ponieważ przystanki autobusowe mają dokładnie te stare nazwy. Mieszkańcy często piszą te nazwiska przez łącznik - stary i nowy, aby nie pomylić się z nimi i było to oczywiste dla turystów.

Położenie geograficzne

Trzy miasta na Malcie koegzystują ze sobą i dosłownie przechodzą jedne na drugie. Są bardzo nietypowe, ponieważ Malta Jest nieregularnie ukształtowaną wyspą z wszelkiego rodzaju występami, z których dwa znajdują się Vittoriosa i Senglea, a na kontynentalnej części u ich podstawy leży Cospicua. Najlepiej jest sprawdzić te miasta podczas rejsu statkiem na statku lub do najwyższego punktu w Valletcie, skąd wszystko można zobaczyć w dłoni.

Cospiqua-Bormla

To miasto jest uważane za najmłodsze w słynnej triadzie, ponieważ pojawiło się w XVIII wieku. Dużo wcześniej było to osiedle, a po tym, jak joannitów wzniesiono fortyfikacje i baszty z podwójnymi murami fortecznymi, miejsce zyskało prawdziwą sławę.

Jego doki, znajdujące się w zatoce, służyły jako miejsce do cumowania łodzi rybackich, a także do magazynów towarów przywiezionych drogą morską z całego świata. Współczesne miasto Kospikua zyskało swój dzisiejszy wygląd po 2000 roku i stale rośnie zainteresowanie turystów z całego świata uwięzionych na Malcie.

Jak dostać się do Cospicua-Bormla?

Aby dostać się do jednego z trzech miast, powinieneś skorzystać transport publiczny - Autobusem z Valletty. Nawiasem mówiąc, usługi autobusowe na Malcie są bardzo popularne i są ozdobą mieszkańców. Wszędzie można znaleźć miniaturowe obrazy tego rodzaju transportu, w tym produkty z pamiątkami. Z Valletty są dwa autobusy:

  • Nr 2 Valletta-Floriana-Humran-Marsa-Paola-BORMLA-Birgu;
  • №3 Valletta-Floriana-Marsa Paola-BORMLA-Birgu-Kalkara.
Коспикуа, остановка

Co zobaczyć w mieście?

Najpiękniejszą i najbardziej znaną budowlą miasta jest Świątynia Niepokalanego Poczęcia, w której znajduje się posąg wyrzeźbiony przez zakonnicę z litego drzewa w 1689 roku. Aby dotrzeć tutaj na mszy, trzeba znać harmonogram usług, które mają tu miejsce w święta kościelne i weekendy o 7.00, 8.00, 9.15, 11.45, 17.00. w dni powszednie można zameldować się o 7.00, 8.30. 18.00.

Tuż obok schodów prowadzących do świątyni znajduje się Pomnik Bojowników Kospicua - wielkiego anioła z krzyżem i koroną - symbolem Malty.

Ciekawym zabytkiem historycznym jest pierwszy suchy dok, który pojawił się w czasach rycerstwa. W końcu to miejsce jest bardzo wygodne z technicznego punktu widzenia. W formie, w jakiej teraz istnieje, dok nr 1 został zbudowany w 1848 roku. Później rozszerzył się, a jednocześnie zbudowali tu Kaplicę Świętego Serca przez żeglarzy. W 2010 roku postanowiono stworzyć tu zabytkowy kompleks pieszy.

Коспикуа, остановкаДок №1, Коспикуа
Набережная КоспикуаЦерковь Непорочного Зачатия Коспикуа

Restauracje i hotele w Koscicua

Triq Xatt Ir-Risq (Bormla Waterfront) znajduje się restauracja Regatta, gdzie mieszkańcy i turyści mogą zjeść serdecznie, wybierając dania z menu kuchni śródziemnomorskiej i bogatą kartę win. Goście mogą zatrzymać się w lokalu Julesy's BnB.

The Regatta Club RestaurantОтель Julesy's BnBJulesy's BnB
Senglea (Isla)

Jak we wszystkich miastach triady, można dostać się tutaj autobusem z Valletty. Tak więc, w tym kierunku idzie autobus nr 1 Valletta-Floriana-Marsa-Paola-Bormla-Isla. W pobliżu kościoła Santa Maria, biznes Vittoria jest przystankiem, na którym można rozpocząć zwiedzanie zabytków.

Co jest interesujące w Sengle?

Oprócz wszelkiego rodzaju zabytków architektury z ogrodów publicznych znajdujących się w skrajnym punkcie półwyspu, z twierdzy twierdzy św Michała, zapierający dech w piersiach widok Vittoriosa i Valletta, do których można dotrzeć. Oto wieża strażnicza o sześciokątnym kształcie, która pokazuje symbole Malty - oko, ptaka i ucho.

Дорога в СенглеюКрепость СенглеяСторожевая башня Сенглея
Форт Святого Михаила, СенглеаХрам Святого Павла СенглеяУлочки Сенглеи

Gdzie się zatrzymać w Senglea?

Dla turystów, Sally Port Senglea jest idealnym miejscem na pobyt. Hotel oferuje przytulne pokoje wyposażone w ekran plazmowy, małą kuchnię, łazienkę i bezpłatny dostęp do Internetu. Nie trzeba korzystać z transportu publicznego, ponieważ obok hotelu znajduje się przystań, w której można wynająć taksówkę wodną w dowolnym z trzech miast na Malcie.

Sally Port SengleaНомер в Sally Port Senglea
Vittoriosa (Birgu)

Trzecie ze znanych miast ma wielkość równą Senglei i znajduje się również na wydłużonym półwyspie, który rozciąga się na Morze Śródziemne.

Atrakcje w Vittoriosa

Podobnie jak w całym strachu przed miastami, jest tu także coś do zobaczenia, ale najważniejszym obiektem pielgrzymki turystów był blok bram, które niegdyś chroniły miasto - Główną, Przedpotopową i Zaawansowaną. Tuż pod bramą znajduje się Muzeum Militarnej Chwały Malty, do którego można wejść tylko za 8 euro od 10.00 do 17.00.

Ponadto znajduje się tu interesujący kościół św. Wawrzyńca, który znajduje się na samym brzegu wody, odbity w wodnistej powierzchni (Tpiq San Lawrents). Został zbudowany przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego w XVI wieku i do tego czasu zachował swój pierwotny kolor.

ВитториозаВодный транспорт Витториоза
Улочки ВитториозыСвятой Лаврентий Собор - Витториоза

Gdzie spędzić noc w Birga i zjeść lunch?

Podobnie jak w pozostałych trzech miastach Malty, jest tylko jedno miejsce, w którym można się zatrzymać w ciągu jednej nocy: dom Carming w Birgu. Znajduje się na głównej ulicy miasta i nie można go znaleźć po prostu.

Jeśli jesteś głodny, możesz zjeść obiad w doskonałej restauracji wegetariańskiej. Jest przyzwoity wybór potraw, doskonała obsługa i demokratyczne ceny. Restauracja znajduje się na nabrzeżu, więc goście mogą cieszyć się pięknem wokół posiłku.

Dla miłośników mięsnych potraw i owoców morza można doradzić w restauracji Osteria.Ve. Poza głównymi potrawami serwowane są tu wyborne świeże wypieki, które można smakować ze smakiem w pokoju znajdującym się w starym kamiennym budynku.

Дорога к Charming house in BirguНомер в Charming house in Birgu
Osteria.VeИнтерьер Osteria.Ve

Jak się tam dostać?

Znów z Valletta do Vittorriosa są dwa autobusy:

  • Nr 1 Valletta-Floriana-Hamrun-Marsa-Paola-Bormla-Birgu;
  • №2 Valletta-Floriana-Marsa-Paola-Bormla-Birgu-Kalkara.