Na świecie jest tyle ciekawych, pouczających książek! Ale co zrobić, gdy dzień jest zaplanowany z minuty na minutę i trudno jest wybrać cały dzień na czytanie jakiejkolwiek literatury? Na ratunek przyjdzie szybka technika czytania.

Nie ma ograniczeń co do doskonałości, a poza tym nie bez powodu mówią, że ci, którzy czytają książki , zawsze będą kontrolowani przez tych, którzy "spędzają czas" w telewizji. Jak nie przekręcić, ale w tym frazie jest pewna prawda życia.

Metoda szybkiego czytania i zapamiętywania

Przede wszystkim należy zauważyć korzyści płynące z techniki szybkiego czytania. Dzięki niej możliwe jest nie tylko 2, a nawet 3-krotne zmniejszenie odczytu ulubionej książki. Chociaż ta ostatnia może być po prostu literaturą szkolną na lato, ale sugeruje to, że ucząc się szybkiego czytania, możesz szybko poradzić sobie z zadaniami domowymi. Ponadto jest to świetna rozgrzewka dla mózgu.

Istnieje znaczna liczba różnych szkoleń, szkoleniowych samouczków wideo na ten temat. Ponadto odbywają się różne seminaria, których uczestnictwo wcale nie jest darmowe. Jeśli chcesz, możesz w domu zwiększyć prędkość czytania. Głównym wyjaśnieniem jest to, że wszystkie metody, kursy są oparte na kilku podstawowych zasadach:

  1. Powiedz "nie", aby cofnąć . Czy zdarzyło się, że podczas lektury nieświadomie musiał wrócić do poprzedniego zdania, fraza? Taki powtarzający się ruch gałek ocznych jest szkodliwy dla jakości czytania. Tak więc naukowo udowodniono, że podczas powolnego czytania tekstu, przypadki regresji wystąpiły około 20 razy. Mówiąc obrazowo, jedną stronę można odczytać przy takich stawkach niemal przez cały dzień. Trening szybkiego czytania wiąże się z rezygnacją z tego złego nawyku. W wyniku nieobecności uzyskujemy wzrost prędkości czytania 3 razy, a jakość rozumienia przeczytanego akapitu wzrasta prawie 5-krotnie.
  2. Potwierdzenie . To, powiedzmy, jest antonimami regresji. Zdarza się, że czytelnik przeniósł się do innego rozdziału. Ale tu pojawiły się w nim pewne myśli, zainspirowane informacjami zawartymi w poprzednim rozdziale. Tutaj jego zwrot może być w pełni uznany za uzasadniony, a nawet przydatny w przyswajaniu otrzymanych informacji.
  3. Czytanie bez artykulacji . Czytając tekst dla siebie, osoba może wykonywać subtelne ruchy wargami, językiem. Może to tylko spowolnić proces szybkiego uczenia się. Najciekawsze jest to, że młodsze pokolenie najlepiej pokazuje to zjawisko. Powód tego - niski poziom umiejętności czytania. Eliminując artykulację, możesz znacznie zwiększyć szybkość czytania.
  4. Brak programu . Kiedy czytelnik nie myśli o tym, jak skutecznie odczytać tę lub inną informację, czyta ją równie powoli. Sugeruje to, że w każdym przypadku, przed odebraniem książki, powinieneś ustawić sobie określone zadania. Na przykład: "Za 20 minut przeczytam ten rozdział." Nie powinno być automatycznego czytania, w wyniku czego 80% tekstu nie może zostać przywołane. Aby poprawić, jak szybki odczyt i zwiększyć poziom zapamiętywania, powinieneś poszukać znaczenia w każdym słowie, frazie. Rozwijaj figuratywne myślenie, tak że opisane w tekście ożyło mi przed oczyma.

Ćwiczenia do szybkiego czytania technika szybkiego czytania

Zasady szybkiego czytania oznaczają same w sobie nie tylko materiał teoretyczny, ale także praktyczne. Doskonałe wyniki można osiągnąć, współpracując z osobą, która również chce poprawić swoje umiejętności. szybki odczyt .

Tak więc jeden z partnerów, po otwarciu książki, znajduje dla siebie każde słowo. Następnie książka zostaje przeniesiona do innej i wywoływane jest wcześniej znalezione słowo. Drugi partner powinien jak najszybciej znaleźć potrzebne słowo w tekście.

Równie ważne jest ćwiczenie. Byłoby miło nauczyć się czytać słowa do tyłu. To nie jest dziecinna gra, ale trening umiejętności koncentracji.