Każda osoba w życiu miała sytuacje, w których konieczne było szybkie przestudiowanie materiału. Umiejętności szybkiego czytania mogą być stosowane nie tylko podczas czytania literatury naukowej, ale także fikcji, aby przyswoić jak najwięcej materiału.

Jak nauczyć się szybkiego czytania?

Każda osoba ma zdolność szybko przeczytać . Jest to szczególnie zauważalne, gdy istnieje pilna potrzeba powtórzenia lub przestudiowania materiału. W tym momencie mózg koncentruje się wyłącznie na informacjach, pamięć zaczyna działać w trybie wzmocnionym, a czytanie jest łatwe i szybkie. Odcinając nadmiar, istnieje specjalne ustawienie psychologiczne. Ta metoda szybkiego czytania jest podstawą do rozwijania bardziej efektywnych umiejętności.

  1. Aby szybko nauczyć się już znanego materiału, musisz zwrócić uwagę na słowa kluczowe, a następnie wyodrębnić właściwe. Nasz mózg jest w stanie natychmiast je znaleźć i naprawić. Zaleca się ćwiczenie na specjalnych programach przeznaczonych do nauki czytania prędkości ("Spreeder"). W wielu z nich jest ćwiczenie, w którym trzeba szybko znaleźć określone słowo w tekście.
  2. Powinno to poprawić pamięć i uwagę. Możesz czytać bardzo szybko, ale potem nie pamiętam, o co dokładnie chodziło. Ważne jest, aby nauczyć się być świadomym tego, co zostało przeczytane i zapamiętać wybrane momenty. Szybkie czytanie i rozwijanie pamięci sprawią, że proces uczenia się i życie staną się o wiele wygodniejsze.
  3. Większość ludzi czyta tylko kilka słów podczas czytania. Z tego powodu wykonuje się wiele dodatkowych przystanków, więc musisz nauczyć się pokrywać całą linię lub akapit swoimi oczami. W rezultacie wstrzymania nie będą dokonywane, a informacje zostaną zapamiętane bardzo łatwo.
  4. Jest jeszcze jedna technika szybkiego czytania z prędkością. Podczas tego procesu wzrok zatrzymuje się na granicach, tj. punkty i akapity. Powinieneś zacząć czytać nie pierwszą literą w wierszu, ale trzecią lub czwartą. Praktycznie wszystkie słowa można odczytać bez posiadania kilku liter. W ten sposób można zwiększyć prędkość czytania, po prostu odcinając pola, w prawo i lewo, na kilka liter.
  5. Aby uzyskać skuteczny odczyt prędkości, musisz szybko pomyśleć. Aby rozwinąć to ćwiczenie, odpowiedni będzie każdy magazyn z artykułami. Każdy akapit tekstu powinien mieć niepowtarzalny tytuł. Również ćwiczenie jest bardzo skuteczne w rozwoju pamięci. Podając nazwę określonej informacji, osoba przekonuje jego jak nauczyć się szybkiego czytania mózg ma swoją wartość, w wyniku czego następuje zapamiętywanie.
  6. Główną metodą nauczania szybkiego czytania jest regularność. Konieczne jest poświęcenie czasu na szkolenia - to jest codziennie lub co drugi dzień. Proste, ale częste czytanie fikcji również pozytywnie wpłynie na jego szybkość.

Ta instrukcja wyjaśni, jak rozwijać umiejętności szybkiego czytania. Powyższe ćwiczenia pomogą ci nauczyć się techniki tak szybko jak to możliwe, ale pamiętaj, że jeśli informacja jest bardzo ważna, lepiej powstrzymać się od szybkiego czytania i dać uwaga cały tekst.