Koncentracja - umiejętność utrzymania uwagi na tym samym obiekcie. Psychologia uwagi sugeruje, że koncentracja jest jedną z jej podstawowych właściwości i pod wieloma względami określa poziom skuteczności i sukcesu w rozwiązywaniu różnych problemów.

Wiele procesów wymaga od nas stałej koncentracji, ale jest niezwykle trudne do utrzymania, ponieważ wymaga poważnego stresu psychicznego i szybko prowadzi do zmęczenia. Ponadto istnieją specyficzne zaburzenia koncentracji, które sprawiają, że jest to niezwykle trudne i prawie niemożliwe.

Zaburzenia koncentracji

Rozproszenie uwagi może być kilku rodzajów:

  1. Prawdziwa nieobecność umysłu jest stanem, w którym uwaga osoby swobodnie wędruje, nie zatrzymując się przy określonym przedmiocie. Czasami nazywa się to pokłonem, jeśli mówimy o roztargnieniu w negatywnym sensie i towarzyszy mu utrata siły, brak zainteresowania tym, co się dzieje, nudę itp. Może wystąpić, gdy przepracowanie, brak snu, złe samopoczucie lub długotrwałe wykonywanie monotonnej pracy.
  2. Wyimaginowana roztargnienie objawia się, gdy osoba nie może racjonalnie rozdzielić uwagi między środowiskiem zewnętrznym a własnymi myślami. Powodem jest koncentracja na wewnętrznym strumieniu myśli.
  3. Nieobecność ucznia - zbyt wysokie przestawianie uwagi.
  4. Stara absentmindedness to złe przełączanie uwagi.
  5. Motywujące z powodu nieuwagi - brak koncentracji, świadome unikanie myśli o pewnych przedmiotach, ich ignorowanie.
  6. Selektywna nieobecność umysłu - wyłączenie zwykłych rzeczy, na przykład zwykłe bicie serca, nie przyciąga naszej uwagi, podobnie jak proces oddychania i tykanie zegara w pokoju.

Sposoby koncentracji

Uwaga może być zarówno arbitralna, jak i mimowolna, koncentracja uwagi jest wytwarzana zarówno przez wysiłek woli, jak i przez siebie, można powiedzieć dobrowolnie, w oparciu o osobiste zainteresowanie obiektem. Nie trzeba dodawać, że w pierwszym przypadku długiego utrzymywania uwagi wymaga dużej ilości energii. Może to prowadzić do wyczerpania i jest dość ograniczone w czasie. Koncentracja oparta na zainteresowaniu obiektem jest mniej uciążliwa i przyczynia się do większej wydajności. Dlatego tak ważne jest, aby robić rzeczy, które lubią i wzbudzają szczere zainteresowanie.

Jak rozwinąć koncentrację uwagi?

Umiejętność skupienia się na danym przedmiocie rozwija się wraz z wiekiem. Dzieciom trudno jest się skoncentrować przez długi czas, ale do czasu szkoły podstawowej dzieci mogą z reguły uczyć się lekcji, a tym samym zdobywać umiejętność uczenia się. W przeciwnym razie można mówić o nadpobudliwości i innych zaburzeniach.

Szkolenie uwagi pojawia się w procesie uczenia się. Dziecko musi skoncentrować się na jednym obiekcie przez wystarczająco długi czas, stopniowo przyzwyczaja się do takich ładunków i radzi sobie z nimi coraz łatwiej. W momencie ukończenia studiów osoba biegle włada arbitralną uwagą, co pozwala mu angażować się w działalność zawodową.Jeśli uważasz się za osobę rozproszoną, ciągle odwracasz uwagę od wykonywania zadań na bodźce zewnętrzne i myśli, które przeszkadzają w udanej pracy i powodują inne niedogodności, możesz spróbować specjalne techniki koncentracji, spróbuj zwiększyć zainteresowanie (na przykład wymyślając dodatkową motywację dla siebie).

Istnieją różne ćwiczenia koncentracji uwagi:

  • impulsy mózgowe. Weź kawałek papieru i ołówek, zacznij rysować linię, koncentrując całą uwagę na czubku ołówka. Kiedy uwaga jest rozproszona, narysuj zygzak, a następnie kontynuuj koncentrację na linii, którą prowadzisz. Pozwoli ci to oszacować, jak długo możesz utrzymać uwagę, stopniowo luki staną się dłuższe;
  • centrum wszechświata. Dobry sposób na spędzenie czasu z korzyściami w transporcie publicznym lub w kolejce. Wybierz obiekt, na przykład plakat. Wyznacz sobie przedział czasu i skup się na obiekcie, myśl tylko o nim, aż skończy się czas. jak rozwinąć koncentrację Stopniowo zwiększaj różnicę;
  • liczenie Jeśli czytając książkę, zauważysz, że nie możesz utrzymać uwagi, zaznaczaj margines za każdym razem, gdy się rozpraszasz. Wróć do miejsca, którego zawartość pamiętasz i zacznij od niego czytać. Na końcu strony pamiętaj o głównych punktach za każdym razem. Z biegiem czasu liczba znaków powinna zostać zmniejszona.

Jeśli problemów z uwagą nie można rozwiązać samodzielnie, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i wypisać witaminy do koncentracji.