"Sam o tym myślałem, uraziłem się!" - wiele dziewcząt i kobiet usłyszało tę naganę od swoich towarzyszy. Dlaczego takie sformułowanie odnosi się do przestępstw popełnianych przez kobiety i jak przestać obrażać się z drobiazgów - spójrzmy na ten artykuł.

Dlaczego się obrażamy?

Dotkliwość nie jest wrodzoną własnością postaci. Dzieci zaczynają być obrażane dopiero po nauczeniu ich zasad. Na przykład dziecko uczy się dzielić swoje zabawki. I tak sąsiad w piaskownicy bierze od niego szufelkę, ale nie oddaje swojego wiadra. Co czuje ten mały człowiek? Oburzenie wobec partnera, który nie sprostał jego oczekiwaniom i użalania się nad sobą. Oto pierwsza ofiara.

W pewnych warunkach dziecko, a potem nastolatek, uczy się manipulować innymi przy pomocy swojej urazy. Z reguły społeczeństwo pozwala dziewczętom zachowywać się dłużej w taki sposób, jak małe dzieci. W tej samej sytuacji, mały chłopiec będzie ściśle powiedział: "Zachowuj się jak mężczyzna!", A dziewczynka będzie litościwa i pomoże przywrócić sprawiedliwość. Niestety, w ten sposób w kobiecym charakterze ustala się dezorientacja. A dorosła kobieta słyszy pogardę: "Czy znowu jesteś obrażony?"

Tak więc poczucie obrażania wynika z nieuzasadnionych oczekiwań. Dziewczyna czeka na romantycznego sms od faceta, a gdy ich tam nie ma, jest obrażona. Podczas gdy relacja przechodzi przez początkowy etap, mężczyźni są gotowi do winy bez poczucia winy. Ale z czasem ponownie kwalifikują się słodkie kaprysy w kategorii tyranii. I dezorientacja zostanie wywołana po imieniu - pragnienie manipulowania przy pomocy nieuzasadnionego poczucia winy. I raz, z przyzwyczajenia, dmuchając gąbką, kobieta dostaje okrutną lekcję. Zamiast płaczącego mężczyzny widzi cofające się plecy. I słyszy wyrzucone przez ramię słowa: "Ty sam wymyśliłeś wszystko, sam się obraziłeś, teraz sam usiądź ze swoją urazą".

Dlaczego nie poczuć się urażonym?

Niektóre pary żyją całe życie, a jeden cierpi z powodu przestępstw, a drugi - z poczucia winy. Czy muszę coś zmienić, szukać powodów i sposobów wyjścia? Psychologowie i lekarze zdecydowanie odpowiadają twierdząco, trzeba radzić sobie z wrażliwością, w przeciwnym razie prowadzi to do poważnych chorób somatycznych. Resentyment - to gorycz, którą nosimy w sobie i otrujemy się. Jeśli zatrujesz swoją duszę zbyt długo, możesz uzyskać bezsenność, choroby układu krążenia, a nawet raka. A jeśli złe zdrowie już zaczyna się manifestować, to nadszedł czas, aby szukać zrozumienia, jak nie obrażać się na ludzi.

Jak przestać się obrażać?

Tak więc dla urazy istnieją dwa powody.

  1. Pierwszy jest manipulacyjny . Jest to nawyk interakcji z innymi: oczekuję ciebie, nie dajesz mi, obrażam się, żałujesz i dajesz. W tym schemacie leży odpowiedź na pytanie, jak nauczyć się nie obrażać. Sztuczka polega na tym, że osoba dorosła oczekuje czegoś od kogoś. Właśnie z takim oczekiwaniem musimy pracować, a na samym początku dowiedzieć się takich momentów:
    • możesz dostać to, czego chcesz na własną rękę. Samodzielność czyni osobę silniejszą i bardziej niezależną. Do takiej osoby sami ciągną się inni ludzie i nie ma potrzeby trzymania ich blisko siebie ze sztucznym poczuciem winy;
    • Czy dana osoba wie, że czegoś się od niego oczekuje? Mężczyźni mają tendencję do wykazywania mniejszej wrażliwości i przemyślenia. Ale z przyjemnością zrobią dla niej wszystko, o co ona otwarcie prosi.
  2. Drugi powód jest obiektywny . Jak przestać się obrażać podłość może zranić bardzo głęboko, spowodować prawdziwą obrazę. Jak nauczyć się nie urażać się przez ludzi w takich przypadkach? Tutaj odpowiedź brzmi: naucz się akceptować i wybaczać. Zaakceptuj fakt, że niektórzy ludzie mają dłuższą ścieżkę dojrzewania duchowego. Przebaczaj szczerze, wypuszczając niepotrzebny ciężar z serca i nie pamiętając o tym więcej.

W obu przypadkach praca nad sobą, nad rozwojem własnych cech pomoże wznieść się ponad wszelkie wykroczenia. Klucze do wszystkich problemów powinny zacząć się wglądać w siebie, aby od osoby obrażonej drobiazgami, stać się osobą wolną od obelg i pustych oczekiwań.