W każdym domu, łazience lub kuchni natrafisz na takie rzeczy jak: szampon, detergent do mycia naczyń, mydło, detergenty do czyszczenia trudnych zabrudzeń itp. Jednak bardzo niewielu ludzi zadaje sobie pytanie, co właściwie myje ręce, głowę, naczynia lub pranie?

Fakt, że jesteśmy tak przyzwyczajeni, że każdego dnia używamy ich w życiu codziennym, nazywa się syntetycznymi detergentami (SMS). Za ich pomocą można zmywać mocno zabrudzone naczynia, patelnię zabrudzoną olejem lub smarem i zmywać najbardziej korodujące plamy na ulubionych ubraniach. Jest to dla nas wygodne, gdy wystarczy zasnąć w pralce i uzyskać czystą rzecz, dzięki czemu można zmywać naczynia. W naszym artykule porozmawiamy o funkcjach SMS-a i jaki wpływ mogą mieć na daną osobę?

Skład syntetycznych detergentów

Wszystkie artykuły higieniczne do prania i czystości mają drugą nazwę: detergenty, których głównymi składnikami są kationowe, amfoteryczne (amfoteryczne) anionowe syntetyczne detergenty i, oczywiście, środki powierzchniowo czynne (niejonowe środki powierzchniowo czynne). To dzięki nim cząsteczki brudu miękną, miażdżą i pozostają w roztworze mydła. Dlatego często podczas prania widzimy dużą ilość piany (pęcherzyków powietrza), która z łatwością usuwa brud z powierzchni.

Właściwości syntetycznych detergentów

Jeśli kupiłeś automat do prania, a podczas prania nie zauważysz dużej ilości piany, nie oznacza to, że dokonałeś nieudanego zakupu, to narzędzie zawiera po prostu niskopoziomowe środki powierzchniowo czynne, co oznacza, że ​​proszek ma doskonałą zdolność prania. Duża ilość piany w syntetycznych detergentach jest z reguły konieczna do prania ręcznego, dlatego do pralek należy zakupić tylko automatyczny proszek, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia technologii.

Ponadto używamy do prania znanych syntetycznych detergentów w proszku, które chronią rzeczy przed tak zwaną resorpcją, innymi słowy, zapobiegają powtórnemu osadzaniu się brudu na powierzchni tkaniny Z reguły preformowane, ciekłe, żelowe lub pastowane produkty są nie mniej skuteczne w zwalczaniu zanieczyszczenie niż proszki . Decydującym czynnikiem jest wygoda stosowania detergentu i opakowania.

W naszych czasach na rynku można znaleźć szeroką gamę syntetycznych detergentów. Niektóre mają właściwości antystatyczne i są w stanie usunąć ładunek statystycznej energii elektrycznej po wysuszeniu produktów. Inne przyczyniają się do zachowania bieli tkanin i innych, które przyczyniają się do eliminacji zażółcenia na wełnie i produktach z bawełny. Pozostaje tylko wybrać najbardziej odpowiednie środki dla siebie.

Zalety i wady SMS-ów

Do tej pory stosowanie syntetycznych detergentów jest powszechną rzeczą. Zgadzam się, trudno wyobrazić sobie hostessę, która myje naczynia bez zwykłej nam Wróżki, Gali itp. Detergenty syntetyczne1 I jak mogę umyć głowę bez szamponu i rąk bez mydła? Główną zaletą SMS-a jest wygoda. Nie musimy gotować, godzinami wytrzepać piec i zmywać naczynia wrzątkiem piaskiem.

Jednak takie częste stosowanie środków chemicznych sugeruje, że są one szkodliwe dla zdrowia, ponieważ syntetyczne środki piorące, takie jak środki powierzchniowo czynne, barwniki, substancje zapachowe, środki antystatyczne, nie mogą dać ciału niczego dobrego dla ludzkiego ciała. Niektórzy po kontakcie z nimi zauważają reakcje alergiczne, zaostrzenie astmy, zgadzają się, nie ma w tym żadnej przyjemności. Wyjściem w tej sytuacji jest indywidualna ochrona, korzystanie z SMS-ów w mniejszych ilościach, a nawet ich usunięcie z wrogiego arsenału hostessy.