Mold na zboczach plastikowych okien - dość powszechne zjawisko, charakterystyczne głównie na zimę, o dużej wilgotności w pomieszczeniu i temperaturze powietrza od 20 do 25 stopni. Konieczne jest zwalczanie pleśni, ponieważ jest to tylko rodzaj grzyba, który może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców domu lub mieszkania.

Pleśń na oknach - przyczyny i jak się pozbyć

Okna plastikowe są bardzo wygodne, ponieważ chronią nas tak dobrze przed zimnym i zewnętrznym hałasem. Jednak ten typ okna ma bardzo istotną wadę, która przejawia się w naruszeniu naturalnej wymiany przepływu powietrza w pomieszczeniu. Z tego powodu na stokach pojawiają się małe czarne kropki, a następnie całe plamy, które są najbardziej realne grzyb - pleśń na plastikowych oknach. Powody jego występowania są kilka, z których najczęstsze to: słaba wentylacja pomieszczenia, zbyt duża wilgotność, błąd podczas montażu okien, w wyniku którego wystąpiło słabe uszczelnienie. Grzyb ma zarodniki, które mają tendencję do osiedlania się w najbardziej zacisznych zakątkach domu, poruszając się w powietrzu wraz z pyłem. Co więcej, spory te aktywnie kiełkują i rozmnażają się w sprzyjających miejscach. Ze względu na szkodliwe substancje wydalane przez grzyby, ludzie mogą cierpieć z powodu różnych alergii, a nawet astmy. Dlatego, gdy tylko pojawią się formy w oknach, należy podjąć odpowiednie kroki.

Jeśli pleśń na oknach już się pojawiła, jak pozbyć się tego problemu? Po pierwsze, warto regularnie wietrzyć pomieszczenie po wytworzeniu nadmiernej ilości wilgoci: po umyciu lub wysuszeniu prania, gotowaniu, czyszczeniu. Po drugie, konieczne jest, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane, klimatyzatory są do tego idealne