Pojawienie się pleśni na oknach z tworzywa sztucznego w mieszkaniu świadczy o niewłaściwym funkcjonowaniu budynku, problemie izolacji termicznej i wysokiej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych. Prosta obróbka powierzchni za pomocą fungicydów oszczędza na krótki czas, należy zastosować zintegrowane podejście, aby całkowicie wyeliminować grzyby.

Pleśń na plastikowych oknach - powody

Istnieją rozpoznawalne objawy wskazujące, że pleśń rozwija się na oknach i ścianach wewnątrz mieszkania. Nawet przed pojawieniem się znaków wizualnych można poczuć rozprzestrzenianie się stęchłego zapachu, którego nie można wyeliminować przez wietrzenie i stosowanie odświeżaczy powietrza. Następnie rozpoczyna się rozkład kolorowych plamek (biały, zielony, ciemnobrązowy) na ramach okiennych, zboczach, w rogach pomieszczenia. W obszarach problemowych pęknięcia tynków gipsowych, tapeta tapetowa odpada.

Główne przyczyny rozprzestrzeniania się pleśni:

 1. Ściany budynku spędzają zimno.
 2. Projekt i budowa domu została wykonana z błędami.
 3. Właściwa konserwacja ścian i podstawowa komunikacja nie są wykonywane.
 4. Wysoka wilgotność spowodowana zalaniem apartamentu.
 5. Instalacja nowych okien plastikowych nie odbywa się prawidłowo.

Pleśń na zboczach okien

Zrozumienie przyczyn problemu, dlaczego stale mokre okna i pleśń zaczyna rozprzestrzeniać się w mieszkaniu na zboczach, należy wziąć pod uwagę kilka niuansów. Rozpoczęcie badania tego problemu od typowych błędów popełnionych na etapie budowy. Pleśń na plastikowych oknach często nawiedzają domy, których właściciele ufają, że zastąpią drewniane ramy nowoczesnymi szklanymi opakowaniami niekompetentnym instalatorom.

Błędy podczas instalowania okien plastikowych:

 1. Niewłaściwy dobór wielkości szkła - z małymi szczelinami nie może wytworzyć wysokiej jakości izolacji, a jeśli nowe okna są zbyt małe, wówczas istnieje ryzyko przedmuchania z późniejszym przenikaniem wilgoci.
 2. Duża odległość od okien do stoków powoduje obciążenie elementów złącznych, zwiększając ryzyko przesunięcia opakowania.
 3. Źle wyczyszczone ściany - pianka poliuretanowa mocno przylega do powierzchni ze względu na obecność resztek.
 4. Błędy w umieszczeniu szkła w otworze przyczyniają się do pojawienia się "zimnego mostu".
 5. Nie używaj parapetu - woda płynie pod ramą.
 6. Deformacja ramy ze względu na niewielką liczbę kołków.
 7. Często formy pojawiają się na plastikowych oknach podczas instalowania jednokomorowych, niedrogich szyb z podwójnymi szybami w zimnym klimacie.
 8. Montaż okna bez klinów bezpośrednio na warstwie izolacyjnej.
 9. Stosowanie niewystarczających ilości piany.
 10. Плесень на откосах окон

Forma wokół plastikowych okien

Jeśli wyeliminujemy błędy tkwiące w konstrukcji tanich pakietów szklanych lub ich instalacji, głównym powodem zaparowania okularów i rozprzestrzeniania się grzybów jest zwiększona wilgotność wewnątrz samego pomieszczenia. Konieczne jest natychmiastowe wzmocnienie wymiany powietrza w przestrzeni dotkniętej przez grzyby i zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu. Czarna pleśń na oknach i ścianach najlepiej rośnie, gdy wilgotność przekracza 60%, a temperatura otoczenia wynosi 22-28 ° C.

Pleśń na ścianie pod oknem

Jeśli paczki są nieprawidłowo zainstalowane, powietrze z zewnątrz może wydmuchać luki między oknami i parapetami, chłodząc otaczającą przestrzeń. Jest to spowodowane zatonięciem pieczęci, która utraciła swoje cenne cechy. Podstawowy sposób czyszczenia formy przy oknie - należy ponownie zamontować szybę i wypełnić lukę nową pianką. Stara tapeta jest rozebrana, ściany pod oknami są czyszczone i przetwarzane za pomocą fungicydów. Na koniec wykonuje się wysokiej jakości tynkowanie i pokrywanie powierzchni nowym materiałem.

Плесень на стене под окном

Pleśń w rogach plastikowych okien

Studiując problem, dlaczego pleśń na oknach i nie można go usunąć w jakikolwiek sposób, należy wspomnieć o przyczynie, którą sami popełniamy przez nasze niewłaściwe działania. Wielu właścicieli zapomina, że ​​grube zasłony mogą odgrywać rolę w ochronie wentylacji okien. Sytuację pogarsza instalacja szerokiego progu, zamykającego dostęp ciepła z akumulatora. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest zainstalowanie parapetów z przewodami powietrznymi i kratkami wentylacyjnymi.

Плесень в углах пластиковых окон

Pleśń na plastikowych oknach, jak się go pozbyć?

W rozwiązywaniu problemu usuwania formy z okien największe znaczenie mają środki zapobiegawcze i stałe monitorowanie poziomu wilgotności. Jeśli mikroklimat w mieszkaniu przyczynia się do rozprzestrzeniania grzybów, to wszelkie zabiegi z fungicydami ramek, szklanek i ścian dadzą tymczasowy efekt i nie pomogą całkowicie poradzić sobie z nieprzyjemnym problemem.

Zapobieganie walce z pleśnią w oknach:

 1. Zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu - nie suszyć ubrań na bateriach, zmniejszać liczbę wazonów, naprawiać kurków.
 2. Zawsze w kuchni należy kaptur podczas gotowania.
 3. Zainstaluj w łazience wysokiej jakości wentylację.
 4. Dwa razy dziennie, aby przewietrzyć mieszkanie.
 5. Zdejmij ciasne zasłony i inne rzeczy, które zamykają okno na dostęp suchego powietrza.
 6. Wyeliminuj kondensat zebrany na oknach i ramach.
 7. Sprawdź stan elementów uszczelniających na ramkach.

Obróbka formy okiennej

Oprócz ogólnych środków zapobiegawczych o silnym zanieczyszczeniu powierzchni grzybami, możliwe jest leczenie stoków i ścian preparatami o właściwościach przeciwgrzybiczych. Usuwamy części plastikowe i parapet, usuwamy tapetę, kikut, który odpadł, próbujemy wysuszyć ściany w naturalny sposób lub przy pomocy mocnej suszarki do włosów. Zastosuj środek na pleśń na okna za pomocą pędzla lub wałka, wypełnij pęknięcia pianką lub uszczelniaczami.

Preparaty do obróbki okien i ścian z formy:

 • Białość;
 • witriol miedziowy;
 • chlor;
 • Domestos;
 • Sanatex Universal;
 • Dufa Schimmel Entferner;
 • Vincents Polyline FUNGI PROO.
 • Обработка окон от плесени