Kret jest wyjątkowo nieprzyjemnym stworzeniem, szczególnie gdy pojawia się w twoim domu. Istnieje wiele jego odmian, ale większość gospodyń domowych dokładnie wie, jak wygląda ćma, która zaczyna panować w kuchni. Sprowokowanie jej wystąpienia może być ogromną liczbą czynników, których nie można powiedzieć o sposobach pozbycia się niechcianego sąsiedztwa.

Skąd bierze się ćma spożywcza w jedzeniu?

Ćma wylęga się z larw, co jest zrozumiałe dla każdego filistyńczyka, ale skąd pochodzą te "inkubatory" w naszych opakowaniach, puszkach i innych pojemnikach na zboża i inne produkty? Nawet najczystsza i troskliwa gospodyni ma bardzo duże szanse na przyniesienie kreta do domu, wraz z kolejną partią zakupionych artykułów spożywczych. Młoda ćma wylęgająca się z larwy bardzo szybko poradzi sobie z zagryzaniem torby i wyjdzie.

Jak zapobiegać potrzebie radzenia sobie z larwami ćmy pokarmowej?

Wszystko, co może zrobić gospodyni kuchni, to uporządkować i zrewidować zdobyte zboża, słodycze lub mąkę przed umieszczeniem ich w pojemnikach szklanych lub metalowych. I powinno to nastąpić natychmiast po powrocie ze sklepu, a nie odkładaniu na nieokreśloną przyszłość. Zastosowanie takich miejsc do przechowywania wyeliminuje możliwość gryzienia przez mole ścian puszek, co uniemożliwi ich późniejsze reprodukowanie i uszkodzenie innych produktów. Pojemnik ze szkła da możliwość zwrócenia uwagi na czas "gościa" i wyeliminowania go.

Jak pozbyć się ćmy pokarmowej raz na zawsze?

Jeśli jednak musieliście ustalić fakt obecności ćmy w waszej kuchni, musicie natychmiast przystąpić do radykalnych środków. Najpierw musisz sprawdzić, jakie produkty już zostały uszkodzone i bezlitośnie się ich pozbyć, jak drogie nie były. Pozostałe nienaruszone produkty należy wlewać do hermetycznych pojemników wykonanych ze szkła i żelaza.

Teraz musisz zacząć myć. Konieczne jest umycie wszystkich szafek i półek w nich, sztućcach i innych naczyniach, a to musi być zrobione jakościowo. Najlepiej zrobić to za pomocą mydła domowego. Jednak epopeja nie kończy się na tym. Następnym krokiem będzie ocieranie wszystkiego, co poprzednio zostało wylane octem, po czym kuchnia lub spiżarnia powinna być dobrze wentylowana. Po tych wszystkich procedurach warto być czujnym przez kilka kolejnych dni, podczas których możliwe jest pojawienie się ćm z larw, które zostały utracone z tego czy innego powodu.

Środki ludowe dla ćmy żywności

Skarbonka ludzi jest bogata w sposoby i metody pozbycia się tego owada, z których niektóre są bardzo użyteczne i skuteczne. Na przykład:

  • Pierwotnym sposobem na zniszczenie ćmy jest użycie obranych ząbków czosnku. Należy je umieścić w całym pojemniku, w którym produkty są przechowywane i szczelnie zamknięte. Ciekawostką jest to, że zapach czosnku bardzo szybko paruje i nie wchłania się wcale w mąkę, zboża lub słodycze;
  • następująca metoda walcz z ćmami przyklejenie kratek wentylacyjnych, otworów wentylacyjnych i innych możliwych ścieżek "lotu" owadów od sąsiadów, z drobnym oczkiem;
  • również uratuj wszystko, co zje mole żywieniowe, pomoże sucha lawenda, torby, z którymi musisz się rozłożyć walcząc z ćmami między pojemnikami z jedzeniem lub olejek lawendowy ;
  • specjalne pułapki na mole męskie, które są wypełnione feromonami, które przyciągają ich do pułapki, są również bardzo skuteczne. Możesz je kupić nie wszędzie, ale sklepy internetowe na pewno przyjdą ci z pomocą. Urządzenia te wyeliminują możliwość ułożenia larw, a owad przeżyje sam;
  • Możesz także wykorzystać fakt, że kret nienawidzi zimna i próbować go zamrozić oraz larwy produktów. Jednak prawdopodobieństwo, że zechcesz z nich skorzystać w przyszłości, nie jest oczywiście wysokie.