Dużo dyskomfortu zapewnia nieprzyjemny zapach butów, jak się go pozbyć? Tysiące gruczołów potowych znajdują się na stopach, które podczas upałów lub stresu zaczynają aktywnie wyzwalać pot. Radzenie sobie z problemem nie jest takie łatwe, ale jest całkiem możliwe.

Jak zapobiegać nieprzyjemnym "aromatom"?

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, nie wystarczy zwracać uwagę tylko na buty. Codziennie zmieniaj rajstopy i skarpetki, nawet jeśli nie ma zauważalnego zapachu. Zaleca się noszenie skarpet wykonanych z naturalnego materiału, w którym zawartość włókien syntetycznych jest minimalna. Jeśli to możliwe, lepiej mieć co najmniej dwie pary butów na sezon. Zakładając je jeden po drugim, buty będą bardziej wentylowane, monitorować stan wkładek.

Myj stopy specjalnymi środkami przeciwbakteryjnymi, możesz pocierać krem, aby zmniejszyć pocenie się. Różne proszki, kwas borowy, talk pochłaniają zapachy, te środki z zapachu butów można znaleźć w aptekach.

Na nadmierne pocenie się pomocny może być jasnoróżowy roztwór manganu. Odpowiednia 20-minutowa ciepła kąpiel ze szklanką octu w wodzie przez tydzień. Jeśli potrzebujesz metody ekspresowej, a następnie przed snem, nałóż olej lawendowy na stopy i połóż się do łóżka w cienkich skarpetkach.

Jak radzić sobie z zapachem butów?

Pamiętaj, że buty z tkaniny można prać w pralce. Aby to zrobić, musisz umieścić go w starych poszewkach na poduszki, lepiej jest wrzucić go do bębna za pomocą kilku ręczników. Użyj białego octu i zmiękczacza - ten tandem zabija bakterie.

Skórki owoców cytrusowych, pozostawione w butach na noc, pomogą pozbyć się problemu. Na wkładkach można na przykład upuścić kilka kropli olejku, lawenda . Spróbuj wyczyścić wnętrze sodą lub aktywnym węglem (musisz go wcześniej zmiażdżyć): włóż proszek do środka, pozostaw pół na dzień, wytrzyj wilgotną gąbką. Alternatywnie przetrzyj wnętrze produktu nadtlenkiem wodoru, octem, roztworem nadmanganianu potasu lub mieszaniną wody z olejem z drzewa herbacianego.

Jeśli metody ludowe nie są dla ciebie interesujące, kup specjalistyczny dezodorant przeciw zapachowi butów.