Od czasu do czasu w mieszkaniu może występować taka sytuacja, jak zatkanie płynu w toalecie. W takim przypadku należy natychmiast podjąć działania, ponieważ mieszkanie może być zalane ściekami, a płynąca woda może zalewać sąsiadów od dołu. Co robić, jeśli w toalecie powstaje blokada i jak zapobiec instalacjom wodno-kanalizacyjnym w przyszłości? O tym poniżej.

Dlaczego toaleta jest zatkana?

Najpierw musisz poradzić sobie z przyczynami zatkania toalety. Może to być:

 • resztki zaginionego jedzenia;
 • małe szczątki pozostałe po naprawie;
 • antykoncepcja i higieny osobistej;
 • szmata lub gąbka przypadkowo wypadła z wiadra.

Aby zapobiec zatykaniu się toalety w przyszłości, nie należy wrzucać do niej przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do zatykania.

Metody mycia toalet

A więc, jak wyczyścić toaletę, która jest zatkana? Eksperci zalecają skontaktowanie się z jedną z następujących metod czyszczenia:

 1. Vantuz . Przy jego pomocy powstaje wysokie ciśnienie powietrza w rurociągu, które popycha blokadę w systemie kanalizacyjnym. Należy pamiętać, że przy użyciu tłoka poziom płynu powinien być wyższy niż gumowa końcówka, w przeciwnym razie praca będzie nieskuteczna. Jeśli hydraulika jest połączona elastycznym pofałdowaniem, najprawdopodobniej będzie musiała zostać usunięta, aby wstrząsnąć brudem. Po podłączeniu toalety do gniazdka nie trzeba niczego odkręcać - zapychanie wpadnie bezpośrednio do kanalizacji.
 2. Wskazówka: jeśli nie masz tłoku w mieszkaniu, możesz użyć prostych domowych narzędzi. Może to być odcięta plastikowa butelka lub "lalka-tolkushka", wykonana z długiego sztyftu i szmatki.

 3. Przewód hydrauliczny lub trzpień . Specjalny produkt do czyszczenia rur kanalizacyjnych / wodnych. Kabel wykonany jest ze stali sprężynowej, co zapewnia mu niezbędną sztywność i elastyczność. Korzystanie z produktu jest dość proste - musisz wprowadzić koniec sznurka toaletowego do rury kanalizacyjnej i zacząć wykonywać ruchy translacyjno-obrotowe. Po dotarciu do miejsca zatkania, śmieci są albo popychane do rury, albo usuwane za pomocą haka w kształcie haka.
 4. Wskazówka: podczas pracy z przewodem trzymaj go w napiętym miejscu, ponieważ przy skręcaniu można zarysować ścianę rury.

 5. Ciepła woda Zagotuj 10-12 litrów wody i wlej do toalety, tworząc silny nacisk. Aby to zrobić, podnieś garnek / wiadro tak, aby ciecz płynęła pod kątem prostym. Jeśli zauważysz, że woda zaczęła powoli przechodzić, powtórz procedurę ponownie. Gorąca woda może rozpuścić niewielką blokadę i oczyścić toaletę.
 6. Soda Rozpuścić 250 gramów sody w toalecie. W rezultacie powstaje aktywna substancja alkaliczna, która rozpuszcza zatykanie i eliminuje kamień. Z reguły soda pomaga, jeśli blokada jest niewielka.
 7. Chemia gospodarcza I. Dziś w sklepach można znaleźć specjalne narzędzia w postaci granulek, płynów, proszków i aerozoli, które pozwalają szybko wyeliminować nieprzyjemne zapychanie. Jak oczyścić zatkany WC1 Do najsłynniejszych środków chemicznych należą takie rozwiązania jak "Tiret", "Mole", "Steril" i "Drano". Stosowanie środka chemicznego jest dość proste - trzeba wlać płyn do otworu spustowego i odczekać wymagany czas (od 25 minut do 7-8 godzin). Następnie należy dokładnie umyć toaletę gorącą wodą. Profesjonaliści powinni stosować chemiczną metodę usuwania zanieczyszczeń w przypadku, gdy żadna z fizycznych metod nie pomaga.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na usunięcie blokady z toalety. Postaraj się wybrać najkorzystniejszą metodę, która nie zaszkodzi hydraulikom i ostrożnie usuwa zanieczyszczenia.