Czy zauważyli, że małe zwykłe motyle latają po mieszkaniu? Przygotuj się na nieprzyjemne niespodzianki. W twoim domu osiadł "cudowny" sąsiad. Ćma zawsze wywoływała wstręt i oburzenie, ponieważ wszyscy rozumiemy, że w mieszkaniu jest słabo wentylowane i ciemne miejsce, a więc jest gniazdo z larwami ćmy. Bieganie po motylu i próba zabicia go trampkiem nie przyniesie żadnych rezultatów. Samiec przelatuje przez mieszkanie, a gdy biegniesz za nim, samica spokojnie składa jajka, z których wkrótce wylęgają się bardzo głodne gąsienice. Oni również jedzą twoje rzeczy, dywany, zboże i wszystko inne zawierające keratynę. O wiele łatwiej jest zapobiec pojawieniu się ćmy niż ją zwalczać. Mole mogą być kilku typów: szafa, futro, meble, mol, karmienie na ziarno lub mąkę. Jest nawet mol syntetycznych syntetycznych!

Jak zapobiec pojawianiu się ćmy w mieszkaniu?

Przyjmuj z reguły co sześć miesięcy, aby w pełni sprawdzić mieszkanie pod kątem obecności wszelkiego rodzaju owadów. Rozejrzyj się po wszystkich zakamarkach i szczelinach, nawiń i spłucz wszystkie szafki, a zwłaszcza te, na które rzadko się patrzysz. Na początek naucz się unikać pojawiania się ćm:

 • Jest bardzo szkodliwy dla jaja gąsienicy dla jasnego światła, świeżego powietrza i wysokiej temperatury. Użyj gorącego żelazka przed przechowywaniem zimowych rzeczy w okresie letnim;
 • Jeśli mieszkanie ma "strategiczną rezerwę" poduszek i kocy, w mroźną zimę, należy wysłać je na balkon na dzień lub dwa.
 • Co najmniej raz na sześć miesięcy otwieraj wszystkie szafki i szuflady i ustaw wentylację. Dokładnie sprawdź sofy i zaciszne miejsca.
 • Gdy zakładasz kurtki zimowe i jesienne, włóż do torby specjalny preparat do moli.

Jak wyjąć ćmę w mieszkaniu?

Jeśli jednak nie podążyliście za nim, a kret zdołał osiąść w swoich szafach - zaczynamy pilnie wybierać sposób radzenia sobie z nim. Możesz walczyć z molami za pomocą popularnych metod i przy pomocy gotowych preparatów. Wszystkie sposoby radzenia sobie z ćmami są podzielone na dwa typy:

 • Fumigacja Oznacza to w postaci tabletek, aerozoli lub bloków. Jest bardzo wygodne używanie tych narzędzi do przechowywania rzeczy w szafkach. Wystarczy umieścić na każdej półce, aw każdym pudełku jedną lub dwie tabletki. Zawartość tabletki zaczyna parować, a kret po prostu umiera z trucizny.
 • Kontakt. Jest to skuteczny środek przeciwko mrówkom, które nie lubią składać jaj i chować się w szafach, ale wolą robić to w ciemnych i ustronnych miejscach. Środki do rozpylania niezbędne dla dywanów, mebli tapicerowanych (zwłaszcza pod sofami w narożnikach). Ale działanie takich leków wystarczy tylko na kilka miesięcy. Są specjalne preparaty płynne, całkiem możliwe jest zastosowanie ich do futra lub innych rzeczy, które przez długi czas będą leżały w ciemnej i zamkniętej szafce.

Walcz z mól ludowych środków zaradczych

Jeśli nie chcesz używać chemii, możesz użyć środków ludowych przeciwko ćm. Oto najskuteczniejsze metody radzenia sobie z lekami na ćmy lud:

  народные средства против моли
 • gdy ukryjesz wełniane ubrania na okres letni, włóż wysuszone pomarańczowe skórki, tytoń lub orzechowe liście do kieszeni;
 • podnieś kasztany w skorupie jesienią i wrzuć je do garderoby z ubraniami, zanim nadejdzie lato;
 • zacznij uprawiać pelargonie na parapecie: ta roślina jest dobra dla ciem;
 • zwykłe mydło może być dobrym środkiem do walki z ciemami: po prostu układaj je między ubraniami w szafach;
 • spróbuj przelać płatki do szklanych słoików, szczelnie zamykając pokrywkę;
 • lawenda pomoże zwalczać ćmy, zarówno pod postacią rośliny, jak i pod postacią olejku eterycznego;
 • Rozpuść mydło do prania w gorącej wodzie i ostrożnie zanurz płótno w tym roztworze. Po wyschnięciu torby można w nią złożyć przedmioty.