Specjaliści od żywienia twierdzą, że cukier granulowany i cukier rafinowany nie należą do najbardziej użytecznych produktów. Powinny one zostać całkowicie porzucone lub zastąpione czymś innym: suszonymi owocami, miodem. Możesz też wybrać jeden ze słodzików dostępnych dzisiaj w każdym sklepie spożywczym. Najbardziej popularny jest cukier stewiowy, wieloletnia roślina, której ojczyzną jest Ameryka. Jednak kultura ta występuje również w Rosji, gdzie jest szeroko stosowana w dziedzinie ziołolecznictwa. Ale nie wszyscy wiedzą, jakie są korzyści i szkody stewii i czy można jej używać jako alternatywy dla tradycyjnego cukru. Możesz zrozumieć ten problem, badając właściwości tego leku.

Korzyści i szkody naturalnych słodzików stewii

Sama roślina sama w sobie jest prawdziwym magazynem cennych substancji. Na przykład zawiera witaminy A i witaminy C, B, witamina D, kwas nikotynowy, forforfor i wapń, potas, magnez, selen, rutyna, kwarcytina, itp. W swojej czystej postaci ta trawa może mieć korzystny wpływ na przewód pokarmowy, układ narządów płciowych, krążenie, układ moczowy właściwości przeciwbakteryjne, leczy rany, łagodzi stany zapalne, itp. Oczywiście, słodzik stewii nie może pochwalić się taką samą ilością pozytywnych właściwości, chociaż jest wytwarzany wyłącznie z surowców roślinnych i jest określany jako produkt identyczny z naturalnym. Lek ma nieco inne zadanie - zachowuje naturalną słodycz zioła i jego bezpieczny, neutralny dla zdrowia status.

Zastosowanie słodzika stewii w organizmie polega przede wszystkim na tym, że może całkowicie wyeliminować tradycyjny biały piasek i rafinowany cukier. Naturalny preparat jest kilkadziesiąt razy słodszy od cukru, można go stosować nie tylko w napojach, ale także do słodyczy, wypieków i wszelkich innych potraw, w tym domowych konserw. Taki słodzik nie zawiera kalorii i nie może uszkodzić sylwetki, a trudniej jest go przesadzić, ponieważ o wiele łatwiej jest dozować stewię w tabletkach niż zliczać łyżki cukru.

Słodzik z materiałów roślinnych nie uzależnia i nie ma skutków ubocznych. W gruncie rzeczy nie jest to syntetyczna substancja, nie ma w niej chemii laboratoryjnej. To tylko ekstrakt ze słodkiej trawy, który nie zawiera żadnych dodatkowych składników.

Jednakże, oprócz korzyści i szkody ze strony stewii, może to być również przed rozpoczęciem przyjmowania, należy skonsultować się z lekarzem. Po pierwsze, lek u ludzi może być indywidualną nietolerancją tego leku. Po drugie, nie zawsze wykazuje obniżenie ciśnienia, ponieważ stewia obniża ciśnienie krwi i może powodować jego skoki. Po trzecie, ten substytut cukru powinien zostać porzucony pacjentom z niskim poziomem glukozy we krwi, którzy mogą Stewia cukier przynosi korzyści i szkodzi doświadcza stresu hipoglikemicznego.

Korzyści i szkody stewii w cukrzycy

Naturalny środek słodzący jest często zalecany u chorych na cukrzycę. Jest o wiele bardziej przydatny niż inne leki pochodzenia syntetycznego. Stevia jednak praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań i może być dodana bez obaw do jakiejkolwiek żywności. Optymalizuje poziom glukozy we krwi i nie pozwala na gromadzenie się tej substancji.

Jednak z cukru stewii, oprócz korzyści, może zaszkodzić, jeśli lek jest nadużywany. Może powodować spadek ciśnienia krwi, tachykardia , a także niestrawność i biegunkę w połączeniu z niektórymi produktami, takimi jak mleko.