Wiele osób, które chcą zrezygnować z cukru w ​​celu utrzymania zdrowia lub utraty wagi, zaczyna stosować substytuty cukru w ​​swojej diecie. Jednak nie wszystkie substytuty cukru mają takie same właściwości. To, czy substytut cukru przyniesie korzyści, czy zrani organizm, zależy od tego, z czego jest zrobiony.

Substytuty cukru są wytwarzane z substancji chemicznych lub naturalnych.

Syntetyczne środki słodzące

Są one stosowane na dużą skalę w przemyśle spożywczym ze względu na niski koszt i brak kalorii. Dowiedzenie się, jak szkodliwy jest substytut cukru, naukowcy odkryli, że wszystkie sztuczne substytuty mają skutki uboczne i negatywny wpływ na organizm, dlatego w wielu krajach zostały one zakazane.

Syntetyczne substytuty obejmują sacharynę, aspartam, acesulfam potas, neotam, sucracyt, cyklaminian, sukralozę. Mają swój indeks identyfikacyjny, który producenci i wskazują na opakowaniu produktów. Ponadto opakowanie produktów zawierających substytuty cukru wskazuje, że nie kalorie . Powinien być ostrzeżony. W końcu takie produkty są zabronione dla kobiet w ciąży i dzieci. Tak, a ty i ja powinniśmy powstrzymać się od jedzenia tak niebezpiecznych słodyczy.

Szkoda zastąpienia cukru kończy się nie tylko jego składem, ale także zasadą działania. Ciało, po otrzymaniu słodyczy, wysyła sygnał do mózgu na temat nadejścia cukru. Po chwili mózg uświadamia sobie, że glukoza nie przybyła i zaczyna żądać jej z nową siłą. Dlatego stosowanie substancji słodzących podczas diety jest po prostu pozbawione sensu. Będziesz chciał więcej słodyczy.

Wśród sztucznych substytutów cukru najbezpieczniejszym substytutem cukru jest neotam i sukraloza. Wszystkie te produkty powinny być spożywane tylko w zatwierdzonych dawkach. W przeciwnym razie można uzyskać zaburzenie metaboliczne i nieprawidłowe działanie narządów wewnętrznych.

Nieszkodliwe substytuty cukru

Naturalne substytuty cukru są uważane za bezpieczne substytuty cukru. Jednakże takie substytuty cukru do utraty wagi nie są odpowiednie, ponieważ zawierają kalorie w takiej samej ilości jak cukier. Czy substytut cukru jest szkodliwy? Takie substytuty są dobre dla organizmu, a nawet dozwolone dla diabetyków. Należą do nich sorbitol, ksylitol, fruktoza i stewia.

Najtańszym i najbardziej użytecznym naturalnym substytutem cukru jest stewia. Zioło to można hodować w domu. Smakuje 30 razy słodszy niż cukier i jest dopuszczony do użytku nawet przez niemowlęta. Stevia ma szczególny smak, ale dzieci szybko się do niego przyzwyczajają.

Musisz wyraźnie wiedzieć, czy dany substytut cukru jest szkodliwy, zanim zaczniesz go używać. Pamiętaj, że sztuczne substytuty mogą wyrządzić więcej szkód niż cukier.