Kwestia korzyści i szkód kwasu szczawiowego dla organizmu pozostaje aktualna od początku XIX wieku, kiedy została odkryta. Ta substancja pełni wiele pozytywnych funkcji, ale w niektórych przypadkach wywołuje procesy patologiczne.

Korzyści z kwasu szczawiowego

Kwas szczawiowy jest eliminowany z organizmu w postaci soli, ale w czasie jego obecności ma pozytywny wpływ na narządy trawienne i procesy trawienne, układy mięśni i układu nerwowego. Kwas szczawiowy ma właściwości bakteriobójcze i dobrze radzi sobie z infekcjami jelitowymi, gruźlicą, chlamydią. A także pomaga w migrenach, nieżycie nosa, zapaleniu zatok.

Pomaga kwasowi szczawiowemu i problemom kobiet - walczy z niepłodnością, łagodzi ból i zmniejsza wydzielanie podczas menstruacji, eliminuje dyskomfort podczas menopauzy. Mężczyzn kwas szczawiowy może być zalecany do impotencji i bezpłodności.

Szkodliwość kwasu szczawiowego

Szkodliwe właściwości kwasu szczawiowego pojawiają się w połączeniu z kationami żelaza, magnezu i wapnia. W wyniku tego powstają kryształy, które powodują rozwój kamieni nerkowych i kamicy. Ponadto, w obecności zaburzeń metabolicznych lub w przypadku nadmiernego przyjmowania, kwas szczawiowy może wywoływać zaburzenia czynności serca i ogólne pogorszenie układu sercowo-naczyniowego, rozstrój żołądka z nieprawidłowymi stolcami i nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Zabronione jest stosowanie produktów zawierających dużą ilość kwasu szczawiowego, z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą nerek. Rekordzistami tej substancji są: orzechy, ziarna kakaowe, szpinak, rabarbar, buraki, pszenica porośnięta.

Aby uniknąć szkodliwego działania kwasu szczawiowego, musisz:

  • jeść świeże warzywa, najlepiej najmłodsze;
  • podczas gotowania warzyw w celu zmiany wody;
  • pić więcej niż 1,5 litra wody dziennie;
  • nie dopuszczaj do ciała zbyt dużych ilości witaminy C.
korzyść dla kwasu szczawiowego