Otyłość jest jednym z palących problemów współczesnego świata. W rzeczywistości jest to przewlekła choroba spowodowana naruszeniem metabolizmu tłuszczów. Ważne jest, aby pamiętać, że cierpi nie tylko postać ludzka, ale także narządy wewnętrzne i układy ciała.

Istnieją różne stopnie otyłości na wskaźnik masy ciała, które można obliczyć dzięki istniejącej formule. Znając liczbę, możesz określić, czy istnieje nadwaga i ile kilogramów musisz stracić, aby osiągnąć normę.

Jak obliczyć stopień otyłości?

Dietetycy i wielu profesjonalistów pracowało nad wyprowadzeniem formuły, która byłaby w stanie określić, czy dana osoba ma nadwagę, czy wręcz przeciwnie - brakuje kilogramów. Aby obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI), musisz podzielić swoją wagę w kilogramach na wysokość w metrach, która musi być podniesiona do kwadratu. Rozważ przykład obliczenia stopnia otyłość dla kobiety, której waga wynosi 98 kg, a wysokość 1,62 m., należy użyć wzoru: BMI = 98 / 1,62 x1,62 = 37,34. Następnie należy skorzystać z tabeli i ustalić, czy wystąpił problem. W naszym przykładzie wynikowy wskaźnik masy ciała wskazuje, że kobieta ma otyłość pierwszego stopnia i musisz spróbować naprawić wszystko, aby nie zacząć jeszcze bardziej.

Klasyfikacja otyłości

Wskaźnik masy ciała Korespondencja między masą człowieka a jego wzrostem
16 lub mniej Poważny deficyt masy
16-18,5 Niewystarczająca (deficytowa) masa ciała
18,5-25 Norma
25-30 Nadwaga (otyłość)
30-35 Otyłość pierwszego stopnia
35-40 Otyłość drugiego stopnia
40 lub więcej Otyłość trzeciego stopnia (chorobliwa)

Opis wskaźników otyłości dla BMI:

  1. 1 stopień. Ludzie, którzy należą do tej kategorii, nie mają poważnych skarg, z wyjątkiem nadwagi i brzydkiej postaci.
  2. 2 stopnie. Do tej grupy zaliczają się również osoby, które nadal nie mają poważnych problemów zdrowotnych, a jeśli się pozbierasz i zaczniesz leczenie, możesz uniknąć poważnych konsekwencji.
  3. 3 stopnie. Osoby z tej kategorii zaczynają już narzekać na zmęczenie i osłabienie, nawet przy minimalnym wysiłku. Nadal można zauważyć pojawienie się problemów z rytmem serca, a także wzrost wielkości narządu.
  4. 4 stopnie. W tym przypadku ludzie mają poważne problemy z pracą układu sercowo-naczyniowego. Osoba z takim stopniem BMI skarży się na ból serca i arytmię. Ponadto występują problemy z pracą przewodu żołądkowo-jelitowego, wątroby itp.

Określając BMI, można nie tylko określić stopień otyłości, a następnie ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i innych chorób, które pojawiają się z powodu nadwagi.

Aby pozbyć się otyłości, nie można głodować i ograniczać się do jedzenia, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia się problemu. Musisz skontaktować się z dietetykiem i lekarzem, ponieważ eksperci pomogą Ci stworzyć indywidualny program do pozbycia się nadwaga bez uszczerbku dla zdrowia.

stopień otyłości imt