Popularną nazwą stewii jest "trawa miodowa". I rzeczywiście, herbata ziołowa z tej rośliny jest bardzo słodka i bez dodatku cukru. Chodzi o specjalną substancję - glikozyd, który jest zawarty we wszystkich częściach stewii, ale większość jest w korzeniach. Chemicy odkryli możliwość uzyskania ekstraktu z trawy miodowej i stali się podstawą stewiozydu słodzika. Jest całkowicie identyczny z naturalną substancją, mimo że jest produkowany w warunkach laboratoryjnych. Dziś jest to bardzo popularny produkt w wielu krajach świata, a największy popyt na to w Japonii. Ale pomimo tego rozpowszechnienia, nie wszyscy ludzie wiedzą, jakie są korzyści i szkody stewiozydu.

Skład stevioside

Korzyści i szkody stewiozydu są określone przez jego skład. W swojej pierwotnej postaci słodzikiem jest biały proszek. Ale dla wygody konsumentów jest on prasowany w tabletki po sto mg każda. Dzięki temu łatwiej go używać, przechowywać i wydawać. Opakowanie może wynosić 100-150 tabletek. W każdym, oprócz bezpośrednio, występuje ekstrakt ze stewii, kwas askorbinowy, cykoria i wyciąg z korzenia lukrecji. Nie ma sztucznych dodatków szkodliwych dla zdrowia.

Korzyści Stevioside

Słodzik ma zerową kaloryczność i jest słodszy niż cukier kilkadziesiąt razy. Oznacza to, że jest wskazany dla osób cierpiących na otyłość i cukrzycę. Po pierwsze, pomoże to zrzucić wagę, a drugi - obniżyć poziom cukru we krwi, ponieważ można go dodać do napojów i żywności, można dodać znacznie mniej, w porównaniu z cukrem, ilość substancji. Zaleca się również stosowanie pacjentów z nadciśnieniem zamiast regularnych słodzików i cukru. skład stewiozydu Steviosil nie jest lekiem, a nawet suplementem diety, więc nie leczy niczego i nie może być uważany za źródło przydatnych witamin i minerałów.

Zalety słodzika można rozważyć i brak przeciwwskazań. Nie można wyrządzić żadnej szkody stewiozydom, chociaż jakiś czas temu podejrzewano, że może mieć działanie mutagenne na komórki organizmu. Ale ta hipoteza nie została potwierdzona. Możesz mówić raczej o niektórych niedociągnięciach tego produktu. Dotyczy to przede wszystkim jego smaku, który jest nieco specyficzny, a czasami ma nieprzyjemną gorycz.

Również nie wykluczone alergia stewia lub indywidualna nietolerancja składników słodzących.