Alergia jest chorobą charakteryzującą się niewystarczającą odpowiedzią immunologiczną na substancje dostające się do organizmu. W większości przypadków występuje z przyczyn dziedzicznych, ale może również wystąpić w dowolnym momencie dla tych, których krewni nigdy nie mieli reakcji alergicznych.

Jak przejawia się alergia na leki?

Alergie na leki w większości przypadków występują natychmiast po zażyciu leku, aw rzadkich przypadkach, jeśli lek był stosowany systematycznie, reakcja może wystąpić kilka tygodni po zwiększeniu stężenia alergenu.

Jak przejawia się alergia na antybiotyki?

Antybiotyki są najczęstszą przyczyną alergii na leki. Może wpływać na wiele narządów i towarzyszy mu świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (jego najbardziej niebezpieczną postacią jest obrzęk krtani, w wyniku którego może wystąpić asfiksja), rumień rozproszony, skurcz oskrzeli itp. Inną formą alergii na antybiotyki jest gorączka, która zatrzymuje się po zażywanie leków. Często reakcja alergiczna pojawia się 10-30 minut po zażyciu leku.

Jak przejawiają się alergie na witaminy?

Dzieci najczęściej cierpią na taką alergię: swędzenie lub pokrzywka mogą wystąpić natychmiast lub po kilku dniach przyjmowania witamin. Jeśli dana osoba jest podatna na reakcje alergiczne, powinien unikać przyjmowania multiwitaminy i pić tylko te, które mają niedobór w organizmie. Najczęstszą reakcję skórną obserwuje się w przypadku witaminy C i grupy B.

Jak przejawia się alergia pokarmowa?

Alergie pokarmowe przejawiają się jako reakcje skórne - obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka. Może pojawić się natychmiast po posiłku zawierającym alergen, ale częściej jego pojawienie się może zająć trochę czasu: na przykład, jeśli jesteś uczulony na truskawki, jednorazowe użycie kilku jagód może nie dać ostrej reakcji, a jego codzienna obecność w diecie po tygodniu przejawi się w jako reakcja skórna, która zatrzyma się dopiero po długim okresie przyjmowania leków przeciwhistaminowych i diety.

Jak przejawia się alergia alkoholowa?

Przyjmowanie alkoholu często nie powoduje alergii - najczęściej występuje po interakcji alkoholu z lekiem i przejawia się w postaci pokrzywki lub obrzęku naczynioruchowego.

Jak przejawia się alergia na gluten?

Takiej alergii towarzyszy wysypka, pokrzywka, gorączka lub obrzęk naczynioruchowy w ciągu godziny po wprowadzeniu produktu glutenu do organizmu.

Alergie domowe

Alergia na substancje może objawiać się na różne sposoby w zależności od tego, czy kontakt z alergenem jest zewnętrzny czy wewnętrzny.

Jak manifestuje się alergia na pył?

Taka alergia może objawiać się ciągłym kichaniem, łzawieniem, zatkaniem nosa. Faktem jest, że błona śluzowa jest bardziej wrażliwa na pył niż skóra, a zatem częściej reakcja ta przejawia się w tych obszarach.

Jak manifestują się alergie zwierząt?

Futro zwierząt, zwłaszcza kotów, często powoduje swędzenie i pokrzywkę. W rzadkich przypadkach alergie wpływają na oczy i błonę śluzową nosa - dzieje się tak, gdy osoba podniosła zwierzę blisko twarzy i wdychała alergen.

Jak przejawia się alergia kosmetyczna?

Chemikalia w kosmetykach często powodują reakcję. Alergia kosmetyczna objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, w której zastosowano lekarstwo. Często odoranty wywołują alergie, a następnie osoba cierpi na przekrwienie błony śluzowej nosa, obfite wydzielanie śluzu, kichanie i łzawienie.

Alergie na temperaturę

Jak wygląda alergia na słońcu

Wysokie i niskie temperatury mogą również wywoływać alergie, ale ich cechą szczególną jest to, że dotyka bezpośrednio narażonych obszarów ciała: na przykład zimne alergie objawiają się w twarz i ręce zimą, a słońce w miejscach, gdzie skóra nie jest chroniona przed słońcem.

Jak przejawia się zimna alergia?

Podczas pierwszych 3 minut po interakcji skóry z niską temperaturą obserwuje się zaczerwienienie i mogą wystąpić gęste obszary o nierównym kształcie. Powodują one swędzenie i przekroczenie z reguły w ciągu 2 godzin.

Jaka jest alergia na słońcu?

Alergia na słońce nazywa się fotodermatozą: objawia się silnym zaczerwienieniem skóry, pęcherzami swędzącymi i nie znikającymi w ciągu 12 godzin, a także rzadko skurczem oskrzeli. Przy silnej reakcji pęcherze mogą pozostać na skórze przez okres do 3 dni, a następnie znikają bez śladu.