Dziś w sklepach znajduje się wiele mrożonych warzyw. Ale czy warto je kupić? To, co zamrożone warzywa przynoszą do ciała, to korzyść lub szkoda, ten artykuł powie.

Warzywa mrożone lub importowane świeże?

Austriaccy naukowcy udowodnili, że mrożone warzywa, takie jak groch, fasola, kalafior marchew i kukurydza zawierają więcej witamin niż świeże warzywa importowane z ciepłych krajów.

Mrożone warzywa do odchudzania

Dzięki pewnym badaniom pojawiły się diety oparte na mrożonych warzywach. Zwłaszcza takie diety są istotne w zimie, kiedy nie ma dostępu do świeżych, naturalnych warzyw. Utrzymując taki system pokarmowy wystarczy zjeść 2 porcje duszonych warzyw, z których jedna zastępuje obiad. Taka dieta jest skuteczna tylko w przypadku wykluczenia wysokokalorycznej żywności, słodyczy i mąki.

Przy szybkim mrożeniu warzyw skład witamin pozostaje prawie niezmieniony. Zmniejsza się tylko poziom kwasu askorbinowego - witaminy C. A witaminy B1 i B2 pozostają całkowicie w mrożonkach. Ile kalorii w mrożonych warzywach zależy od zawartości kalorii w świeżym produkcie. Większość warzyw zawiera stosunkowo niewielką ilość kalorii. Proces zamrażania prawie nie powoduje zmian w zawartości kalorii w produktach roślinnych, średnio wynosi on 50 kcal.

Zalety wysokiej jakości mrożonych warzyw

Takie warzywa nie muszą być myte, a przy ich pomocy można szybko ugotować różnorodne potrawy. Te warzywa mają niską zawartość kalorii, więc można z nich korzystać dieta . Jeśli kupujesz warzywa nie w opakowaniach, ale na wagę, możesz łączyć je ze świeżymi warzywami i ziołami, takimi jak cebula, marchew, koperek i pietruszka.

Jak gotować warzywa?

mrożone warzywa

Korzyści z mrożonych warzyw będą mniejsze, jeśli zostaną ponownie ogrzane lub przechowywane przez długi czas. Gotowe potrawy warzywne powinny być przechowywane nie dłużej niż trzy godziny. Dlatego gotowanie z mrożonych warzyw jest lepsze do jednorazowego użytku. Warzywa gotowane zachowują więcej witamin niż smażone. Solenie danie z warzyw lepiej nie jest natychmiast, ale 10 minut przed gotowością. Tak więc w produktach pozostanie więcej substancji mineralnych.

Przeciwwskazania mrożone warzywa

Główną szkodą, jaką mrożone warzywa mogą przynieść nie jest sam zamrożony produkt, ale dodatki do żywności, które niektórzy producenci używają do ich wytworzenia. Przechodząc zamrażanie przemysłowe, warzywa są przystosowane do przetwarzania temperatury. W rezultacie tracą atrakcyjną, jasną barwę. Aby przywrócić kolor i sprawić, by smak był bardziej żywy, producenci stosują dodatki do żywności.

dieta mrożonych warzyw