Istnieje wiele zaburzeń psychicznych. Są te, które są powszechne i są rzadkie naruszenia, które obejmują podział osobowości. W tej chorobie kilka osobników żyje w ciele ludzkim i może, jeśli to pożądane, "przestawić się" z jednego na drugiego.

Czym jest podział osobowości?

Rozszczepienie lub rozszczepienie osobowości jest zaburzeniem psychicznym, w którym człowiek może mieć dwa lub więcej stanów ego. Współistnieją w jednym ciele, chociaż mogą należeć do różnych kategorii wiekowych, być różnej płci, itp. Patologię tę odsyła się do grupy zaburzeń dysocjacyjnych (konwersyjnych), charakteryzujących się naruszeniem takich funkcji jak:

 • pamięć;
 • świadomość;
 • własna tożsamość.

Istotą tego zjawiska jest to, że procesy zachodzące w psyche osoby z zaburzeniem konwersji powodują efekt łączenia kilku osób. Każdy z nich osobno nie może być uznany za kompletny i niezależny. W pewnym momencie psychika przechodzi z jednego stanu ego do drugiego. Osoba aktywna nie pamięta, co się stało, gdy drugi byłem na pierwszym planie.

Czy istnieje podział osobowości?

Liczba mnoga zaburzenie osobowości w medycynie ma różne nazwy. Większość ludzi ma niejasne pojęcie o tym zespole, nie wierzy w jego istnienie; niektórzy uważają to za konsekwencję uzależnienia i mylić ze schizofrenią. Przerażająca patologia interesuje ludzi ponad sto lat. Nawet w paleolitycznych malowidłach naskalnych, gdzie szamani "odradzali się" w zwierzęta lub duchy, deklarowała się wielorakość osobowości. Zjawisko podzielonej świadomości można wyjaśnić i takie pojęcia jak:

 1. Wprowadzenie dusz, nieziemskich esencji.
 2. Posiadanie demonów.

W minionych stuleciach, z powyższymi zjawiskami, walczyli oni swoimi metodami, czasami okrutnymi (nawet palącymi na stosie). Wraz z rozwojem medycyny i psychologii zmieniła się metodologia. W XVIII wieku na przykładzie historii chorego Victora Rasa, który nie pamiętał, co robił podczas snu - czyli w zmienionym stanie świadomości - rozszczepiona osobowość zaczęła być postrzegana jako syndrom podatny na diagnozę i leczenie.

wielokrotna osoba

Podział osobowości - przyczyny

Syndrom podzielonej świadomości uważany jest za rzadki. W ciągu ostatnich stu lat odnotowano tylko 163 przypadki tej choroby, a nauka nadal nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, które powoduje, że jedna osoba zamienia się w inną. Dokładne przyczyny nie zostały wymienione, ale udowodniono, że wiele osób może generować takie czynniki:

 • regularna przemoc (seksualna, fizyczna itp.);
 • ciężka emocjonalna trauma doświadczana we wczesnym dzieciństwie;
 • choroba psychiczna;
 • użycie gazu rozweselającego;
 • stan hipnotyczny lub trans;
 • wypadnięcie z rzeczywistości (kino, gry online itp.);
 • bezsenność i stres.

Podział osobowości - jak to się dzieje

Wielokrotne rozdzielenie osobowości wiąże się z pojęciem dysocjacji - takie psychologiczny mechanizm obronny w którym to, co się dzieje, zaczyna się postrzegać osobno, tak jakby wydarzenia zdarzały się nie z samą osobą, ale z kimś innym. Podział świadomości jest skrajnym stopniem dysocjacji. Odbywa się to nieświadomie, aby uchronić się przed negatywnymi emocjami. Kiedy mechanizm obronny jest aktywowany raz za razem, pojawiają się zaburzenia konwersji.

Podział osobowości - znaki

Zespół podziału osobowości dotyka tylko dorosłych, którzy doznali urazów w dzieciństwie. Zaburzenia dysocjacyjne powodują dyskomfort i dezorientację pacjenta, utrudniając prowadzenie normalnego życia społecznego. Choroba ma trzy formy: łagodną, ​​umiarkowaną i ciężką. Na wczesnym etapie trudno jest zdiagnozować wiele podzielona osobowość , szczególnie na siebie. A jednak niektóre oznaki wskazują na chorobę:

 1. Pacjent mówi coś, co jest zupełnie nietypowe dla niego.
 2. Jego działania są sprzeczne.
 3. W tym przypadku druga osoba się nie manifestuje. Osoba jest świadoma siebie jako zjednoczonej z nią.

Następujące objawy obserwuje się w cięższych stadiach rozwoju choroby: zaburzenie osobowości:

 • zaburzenia pamięci, częściowa utrata pamięci;
 • zaburzenia mowy i logika;
 • zmiany nastroju;
 • zmniejszona reakcja na bodźce zewnętrzne;
 • ból głowy;
 • nadmierne pocenie;
 • brak równowagi.
Podziel to osobowość

Jak spowodować rozdwojenie osobowości?

Zespół wielu osobowości nie zawsze jest chorobą nabytą i konsekwencją aktywacji mechanizmu obronnego w stresującej sytuacji. Nawet zdrowi ludzie mogą poczuć się zagubieni po tym, jak całkowicie zanurzą się w inną rzeczywistość: wirtualną (gry online), książkę, film. W niektórych przypadkach obrzędy religijne i wprowadzenie do transu mogą pomóc w uzyskaniu krótkiego doświadczenia dysocjacji.

Jak leczyć rozszczepioną osobowość?

Rozszczepienie osobowości jest przewlekłą, rzadziej występującą chorobą, która może trwać przez całe życie. Dokładna diagnoza jest trudna do wykonania, a często osoby z zaburzeniami dysocjacyjnymi spędzają wiele lat w szpitalu psychiatrycznym. Leczenie patologii ma trzy rodzaje:

 • leki;
 • psychoterapeutyczny;
 • połączenie obu technik.

Czasami ćwiczą hipnozę, wykonują sztukę i ćwiczą. Jeśli mówimy o używaniu narkotyków, osoby, u których zdiagnozowano wiele osobowości, są częściej przepisywane leki przeciwdepresyjne i środki uspokajające. Łagodzą depresję i ograniczają nadmierną aktywność. Jedyną wadą tej metody jest szybkie uzależnienie.

Rozdzielanie osobowości - ciekawe fakty

Wiele osób mieszkających w jednej osobie to wyjątkowe zjawisko, które od wielu lat jest interesujące dla specjalistów i zwykłych ludzi. Możesz nazwać kilka wiarygodnych faktów na jego temat:

 1. Ludzie z podzieloną osobowością błędnie uważani za niebezpiecznych. Raczej szkodzą sobie, niż innym. Wielu przyznaje, że próbowali popełnić samobójstwo przez "porządek" jednego z ich wcieleń.
 2. Przejście z jednego "Ja" na drugie zwykle ma miejsce, gdy osoba czuje się zagrożona. "Dopasowanie" drugiej osoby daje mu pewność siebie.
 3. W procesie leczenia choroby zaleca się traktowanie wszystkich osób z takim samym szacunkiem.
 4. Najbardziej popularny obraz osoby o rozdwojeniu osobowości - dr Jekyll i Mr. Hyde.
 5. Od 1 do 3% wszystkich ludzi na świecie cierpi na zaburzenia dysocjacyjne.

Znani ludzie z wieloma osobowościami

Według statystyk choroba ta występuje częściej u Amerykanów, chociaż ludzie w każdym wieku i narodowości są podatni na ten syndrom. Pierwszym pacjentem, u którego zdiagnozowano zaburzenie osobowości, była 45-letnia Francuzka, w której brały udział trzy osobne i różniące się osoby. Najbardziej znaną osobą o wielu osobowościach i najbardziej wyjątkowym jest Billy Milligan. Dzielenie składało się z 24 osób, z których 10 było ważnymi, w tym sam Billy, pozostali drugorzędni. Inne znane osoby z podobną diagnozą:

 • Juanita Maxwell, pokojówka, która zabiła mieszkańca podczas jednej z jej sześciu inkarnacji;
 • Angielka Kim Noble, która miała 20 osobowości;
 • Amerykański naukowiec Robert Oxnem (11 stanów ego);
 • Chris Sizemore, "właściciel" od trzech do 22 osób;
 • Trudy Chase i jej 92 osobowości, uderzająco różniące się od siebie.
zespół wielu osobowości

Osobowość Podział książek

Zjawisko podziału jest interesujące dla wielu, ale nie jest dobrze rozumiane. Odpowiedzi na niekończące się pytania o tę diagnozę mogą dać autobiograficzne książki o wielorakiej osobowości i pracach artystycznych:

 1. "Dziwna historia dr. Jekylla i pana Hyde" Roberta Louisa Stevensona (1886) - klasyczna opowieść o osobie z dwoma osobowościami.
 2. "Fight Club" Chucka Palahniuka (1996) to jedna z najpopularniejszych książek, później sfilmowana.
 3. "Wiele umysłów Billy'ego Milligana" Daniela Keesa (1981) , oparte na prawdziwych wydarzeniach.
 4. Flora Rita Schreiber Sibyl (1973) to prawdziwa historia o wielu osobowościach jednej kobiety.
 5. "Kiedy the Rabbit Howls" Truddy Chase (1981) jest historią pierwszoosobową.

Wiele zaburzeń osobowości - filmy

Ludzie dzielący osobowość i ich niesamowite historie znajdują odzwierciedlenie także w kinie. Wiele popularnych książek zostało przeniesionych na ekran i opowiedziano zupełnie nowe historie na ten temat. Wśród nich są:

 1. Hitchcock Thriller Psycho (1960).
 2. Biografia "Sybil" (1976), pierwsza adaptacja powieści Flora Rita Schreiber.
 3. Voices (1990) - na podstawie wspomnień Truddi Chase.
 4. "Fight Club" (1999) oparty na powieści Palanika.
 5. Mistyczny thriller "Identyfikacja" (2003).
 6. Horror "Wróg w odbiciu" (2010).
 7. "Split" (2016) to thriller psychologiczny o człowieku z 23 osobowościami.

Seriale o dzieleniu osobowości

Osobowość splątana to choroba, w którą nakręcono znaczną liczbę thrillerów, dramatów i horrorów, ale nie tylko pełnometrażowych. Zaburzenia psychiczne - żyzny grunt dla serii. A diagnozy pacjentów z zespołem rozszczepienia są doskonałą podstawą do fabuły. Niektóre seriale, których bohaterami są osoby o wielu osobowościach:

 1. "Jekyll" (2007) - nowoczesna interpretacja opowieści doktora Jekylla i Mr. Hyde'a.
 2. "Such Different Tara" (2008-2011) - historia dziewczyny z sześcioma "ja".
 3. "Motel Bates" (2013-2017) - prequel Hitchcocka Psycho TV.

Dzisiaj diagnoza rozszczepienia osobowości nikogo nie dziwi. O nim dużo mówiono i nie mniej niż pokazano. Jednak zespół rozszczepienia jest rzadkim zaburzeniem psychicznym, które jest trudne do nałożenia, a jeszcze trudniejsze do wyleczenia. W niektórych przypadkach zaburzenie dysocjacyjne staje się przewlekłe. Pacjenci wymagają ciągłego leczenia przez pięć lat lub dłużej, aby zmniejszyć liczbę osób do jednego.