Emocje osoby to jego stosunek do bieżących wydarzeń. Udowodniono, że jest pozytywny emocje karm ciało energią i przywróć zdrowie. Pesymiści stale doświadczają strachu i niepokoju, więc często chorują.

Wartość emocji w życiu człowieka

  1. Główne emocje osoby to: zainteresowanie, smutek, odraza, zdziwienie, radość, złość, strach. Dzięki ich pomocy ludzie przekazują sobie nawzajem ważne informacje. Emocji mogą towarzyszyć zmiany w ciele - gesty, mimika, zmiany głosu, zaczerwienienie, blanszowanie, wilgoć na skórze itp.
  2. Emocje mogą kierować i utrzymywać ludzką aktywność. Bez nich staje się pusty, świat wokół niego przestaje go lubić i nie widzi w nim żadnego sensu.
  3. Rola emocji w życiu człowieka przejawia się w tym, że mogą one zwiększać i zmniejszać aktywność osoby. Wszyscy wiedzą, że dobry nastrój sprawia, że ​​idziemy naprzód, a zły, który spowalnia rozwój.
  4. Emocje działają jak sygnały. Pokazują, co dzieje się w ludzkim ciele. Pozytywne stany emocjonalne wskazują na satysfakcjonujące zaspokojenie potrzeb, podczas gdy negatywne wskazują na coś odwrotnego.
  5. Emocje chronią ciało przed przeciążeniem i oszczędzają energię wewnętrzną. Afekty wskazują na potrzebę rozładowania ciała, gdy niewykorzystana energia staje się zbyt duża. Stres zmniejsza aktywność, pozostawiając energię dla ważniejszych funkcji.

Wpływ emocji na działalność człowieka

  1. Emocje wpływają na postrzeganie osoby. Radosna osoba patrzy na świat z optymizmem. Cierpiący oceniają wszelkie komentarze jako krytyczne i widzą złego zamiar we wszystkim.
  2. Emocje wpływają na pamięć, wyobraźnię i myślenie. Przerażona osoba raczej nie będzie w stanie ocenić alternatywnych rozwiązań. W stanie stresu ludzie widzą tylko zły wynik bieżących wydarzeń.
  3. Emocje wpływają na uczenie się, pracę, rozrywkę. Gdy interesuje nas badany przedmiot, pragniemy go zrozumieć tak szybko, jak to możliwe. Ulubiona praca sprawia przyjemność. Ponadto ludzie podświadomie starają się unikać pustych i nieciekawych rzeczy.
  4. Emocje wpływają na umysł. Kiedy człowiek jest zły i popełnia nieistotność, często traci spokój. Sugeruje to, że silne emocjonalne doświadczenie jest niezwykłym stanem świadomości.

Emocje i zdrowie ludzkie

Emocje przygotowują nas do pewnych działań. Jeśli się boimy, ciało, jakby przygotowując się do ucieczki, a kiedy wściekłe, do ataku. W chwili zagrożenia krew pogrubia, co zmniejsza jej utratę w przypadku obrażeń. Podczas radości uwalniane są hormony, które chronią organizm przed stresem i wzmacniają ogólny ton.

Emocje mają znaczący wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Gniew lub długotrwały stres mogą zakłócić funkcjonowanie serca, prowadząc do nadciśnienia. Jakość krążenia krwi zależy również od Twojego stanu: pozytywne emocje popychają przepływ krwi do skóry i poprawiają jej skład.

podstawowe ludzkie emocje

Również emocje wpływają na rytm oddychania: przy silnym nacisku osoba może odczuwać brak powietrza, a przy długotrwałym stresie mogą wystąpić problemy z układem oddechowym.

Osoby o negatywnych poglądach cierpią na różne choroby bardziej niż inne, a jednocześnie optymiści czują się dobrze, zasypiają łatwo i śpią zdrowo. Z reguły ich sposób życia ma pozytywny wpływ na ich zdrowie.

Teraz wiesz, że emocje mają duży wpływ na ludzkie zdrowie. Opierając się na tym, cokolwiek się dzieje, spróbuj myśleć pozytywnie.