Podział osobowości - jest zaburzeniem psychicznym, wyrażanym w osobie dwóch osób jednocześnie. Prowadzi to do zniszczenia życia podmiotu, pojawienia się poważnych zaburzeń, aż po wypadki, samobójstwa i zbrodnie.

Ponieważ medycyna inaczej nazywana jest rozdwojoną osobowością, warto zapamiętać jej drugie imię - dysocjacyjne zaburzenie tożsamości.

Podział osobowości - przyczyny

W dzisiejszym świecie powodem podziału osobowości mogą być gry online, w których ludzie po prostu przyzwyczajają się do swoich postaci. Eksperci uważają, że ostatnio uzależnienia od gier, wraz z uzależnienie od Internetu są głównymi przyczynami zwiększonej częstości występowania chorób. Osobowość podzielona może być wywołana przez wstrząsy - uraz psychiczny lub fizyczny, wypadki, śmierć bliskich. Ponadto ludzie o słabym i słabym usposobieniu, którzy podświadomie szukają ochrony dla siebie, często cierpią z powodu zaburzenia dysocjacyjnego.

Leczenie objawów rozdwojenia osobowości

Podział osobowości prawie zawsze przejawia się w braku równowagi pacjenta i utracie komunikacji ze światem zewnętrznym. Ludzie wokół pacjenta nie mogą go zrozumieć. Często ma on braki pamięci, to znaczy, że nie pamięta wydarzeń w życiu. Pacjent skarży się na bezsenność, bóle głowy, ciężkie i częste pocenie się. Ponadto chory nie ma logiki, zachodzi niespójność działań. Człowiek może mieć dobry nastrój, ale po pewnym czasie odczuje nieuzasadniony smutek. Ich uczucia są sprzeczne i niekonsekwentne, zarówno w sobie, jak iw odniesieniu do otaczających rzeczy i zdarzeń.

Objawami rozszczepionej osobowości są pojawienie się drugiej osoby, świadomość siebie jako dwóch różnych osób. Oznacza to, że osoba w tej samej sytuacji może zachowywać się inaczej i podejmować całkowicie odmienne decyzje, różne poglądy na te same rzeczy. To zależy od tego, która osobowość przeważa w danej chwili. To tak, jakby osoba komunikuje się z różnymi ludźmi, ma dwa różne wymiary, wykonuje różne akcje.

Podział choroby osobowości

Naukowiec z Instytutu Psychiatrii Simona Reinders wraz z kolegami postanowiła sprawdzić, czy osobowość jest chorobą, skanując mózg ochotników, którzy mają skłonności do fantazji i mają tę chorobę. Badani zostali podzieleni na dwie grupy i poproszeni o przypomnienie nieprzyjemnych wydarzeń z przeszłości. Wyniki potwierdziły, że rozszczepiona osobowość jest chorobą, ponieważ zdrowi ludzie nie mogliby być tak aktywni nawet wówczas, gdy wyobrażali sobie, że mają dwie osobowości. Ponadto, rozszczepiona osobowość występuje tylko u dorosłych, którzy doznali urazów psychicznych w dzieciństwie.

Podział osobowości - leczenie

Self-cure split personality nie zadziała. Tylko terapeuta może pomóc pacjentowi pozbyć się tej dolegliwości. Do tej pory psychoterapia lub hipnoza kliniczna jest stosowana w leczeniu rozszczepionej osobowości i prowadzi się leczenie. Cały proces trwa bardzo długo. Czasami pacjenci są monitorowani nawet po wyeliminowaniu objawów.

Podziel osobowość i schizofrenię

Często rozszczepiona osobowość i schizofrenia zdezorientowani, a wielu uważa, że ​​to jest to samo. Są to jednak zupełnie różne choroby. Objawy rozszczepionej osobowości są podobne do schizofrenii i dlatego Rozszczepiona osobowość schizofrenii często zaburzenia przypisuje się schizofrenii.

Główna różnica między rozszczepioną osobowością a schizofrenią polega na tym, że zaburzenie dysocjacyjne nie jest wrodzone. Warunek ten spowodowany jest z reguły przez traumę psychologiczną otrzymaną w dzieciństwie. Ale są pewne objawy, które są podobne zarówno dla schizofrenii, jak i rozdwojenia osobowości. Na przykład halucynacje.

Tak więc rozszczepiona osobowość jest mechanizmem obronnym w umyśle. Osoba decyduje, że nim nie jest, dlatego problemy same się rozwiązują. Jednakże, zauważając w zachowaniu krewnych lub własnych co najmniej kilka objawów tej choroby, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.