Tylko z powierzchownym badaniem możemy nazwać nasz świat harmonijnym i uporządkowanym. W rzeczywistości, w nim, w dużej liczbie, istnieje absurd i chaos. Filozofowie różnych czasów zastanawiali się nad tym i dochodzili do interesujących i niecodziennych wniosków.

Co oznacza absurd?

Słowo absurd pochodzi od lat. absurd, "niezgodny, niedorzeczny". Używa się go w sytuacji, gdy chce pokazać sprzeczność oświadczenia lub tego, co się dzieje. Poprzez udzielanie interpretacji tego, co absurdalne i absurdalne, niektórzy filozofowie dążą do takiego znaczenia, jak nonsens. Podejście to jest niepoprawne, ponieważ pod bzdurą lepiej zrozumieć stwierdzenia, które nie niosą obciążenia semantycznego: "Windows, dni stały". Absurdalność jest stwierdzeniem, które niesie samą myśl, ale jest niepoprawne, sprzeczne: "Mój ojciec nigdy nie miał dzieci".

Metoda absurdu jest skutecznie stosowana w kulturze, gdzie może nabrać dodatkowych znaczeń. Przy pomocy absurdu pisarz może sprawić, że czytelnik myśli inaczej, a muzyk prowadzi do nowego rozumienia muzyki. W życiu codziennym słowo absurd może mieć znaczenie absurdu, nonsensu, skrajności, ograniczeń, wyjątkowości, transcendencji myślenia, kłamstwa, oszustwa.

Filozofia absurdu

Filozofia absurdu pojawiła się w połowie XIX wieku. Jej założycielem jest duński filozof Søren Kierkegaard. Absurdalność w filozofii jest twierdzeniem o bezsensowności ludzkiej egzystencji. Myśli o absurdalności życia były inspirowane problemami społecznymi, rewolucjami i wojnami. Absurdizm był reprezentowany w pracach Camusa, Nietzschego, Dostojewskiego, Berdiajewa.

Filozofia absurdu opierała się na tym, że człowiek nie może odnaleźć sensu życia. Wszystkie wyszukiwania doprowadziły do ​​dwóch wniosków:

 • na tej planecie nie można znaleźć sensu istnienia, ponieważ wszystko przychodzi;
 • życie każdej osoby jest określone przez wyższe moce, człowiek jest tylko marionetką i może wypełnić emocjonalną pustkę wiarą i próbować pogodzić się z tym, co jest przeznaczone dla niego z góry.

Psychologia absurdu

Z punktu widzenia psychologii kompletny absurd to te tematy, zdarzenia, myśli, które są dla nas niezwykłe, nie pasują do naszego stereotypowego zrozumienia. Absurdalność jest wykorzystywana przez szkoły psychologiczne do takich celów:

 • "Absurd - nie znaczy źle" - to ustawienie jest używane przez psychologów do poszerzania granic świadomości ludzi w trudnych lub krytycznych sytuacjach;
 • Absurdalne techniki służą do poprawy zdolności umysłowych dzieci;
 • doprowadzenie sytuacji lub stanu do absurdu pomaga osobie radzić sobie ze stanem lękowym lub depresja .
co oznacza absurd

Absurdalność chrześcijaństwa

Dyskusja na temat absurdów w chrześcijaństwie jest możliwa tylko pod warunkiem powierzchownego studiowania tej kwestii. Na pierwszy rzut oka można znaleźć nie jeden absurd w Biblii, ale całe kompleksy dziwnych i sprzecznych faktów. Jednak Biblia nigdy nie była prostą i przystępną książką. Biblijne absurdy obejmują takie momenty:

 1. W Starym Testamencie mówi się, że "oko za oko i ząb za ząb", aw Nowym - Chrystus twierdzi, że musimy kochać naszych wrogów i zastępować drugi policzek.
 2. Historia Jonasza, który został zjedzony przez wieloryba. Prorok pozostał w ciele wieloryba przez trzy dni, po czym wieloryb wypluł go w powietrze.
 3. Bóg daje przykazanie "Nie zabijaj", ale jednocześnie wydaje Żydom polecenia eksterminacji sąsiednich pogańskich plemion i ludów.

Absurdalne religie

Chociaż religia dotyczy osobistych głębokich doświadczeń i jest związana z wiarą w Boga, nawet absurd przeniknął do tej sfery. Najbardziej absurdalne religie są dziwną mieszaniną wierzeń, kultów i fantazji:

 1. Kościół Subgeniusza zjednoczył wiarę w UFO, popkulturę i wiele religii.
 2. Ruch księcia Filipa. Zwolennicy tej religii uważają księcia Edynburga za osobę boską.
 3. Kościół eutanazji. Zwolennicy tego amerykańskiego ruchu głoszą samobójstwo, aborcję, kanibalizm i sodomię.

Najbardziej absurdalne prawa na świecie

W świecie istnieje wiele praw, których adekwatność może zostać podważona. Niektóre z nich są absurdalne tylko na pierwszy rzut oka, ale dla ich pisania istniały prawdziwe powody. Inne są przestarzałe, ale nie zostały wyłączone z listy przepisów. W trzeciej grupie wchodzą prawa, których logiczne wytłumaczenie jest trudne do znalezienia. Najbardziej absurdalne prawa można znaleźć w takich krajach:

 1. W Kanadzie, w prowincji Nowaja, nie można nawadniać trawników po deszczu, a w prowincji Quebec zakazać sprzedaży żółtej margaryny.
 2. Policjanci z Korei Południowej byli zobowiązani do zgłoszenia, ile łapówek otrzymali za zmianę.
 3. W Danii dozwolone są ucieczki więzienne.
 4. W Baltimore w stanie Maryland nielegalne jest chodzenie do teatru z towarzystwem lwów.
 5. W mieście St. Louis w stanie Missouri najlepiej nie siedzieć na chodniku z wiadrem piwa. Tam ratownicy nie mogą pomóc kobiecie, jeśli jest naga.
 6. W stanie Nebraska nie wolno łapać wielorybów. Co ciekawe, państwo nie ma dostępu do morza ani oceanu. W tym samym stanie zabronione jest sprzedawanie dziur z bajgla.
 7. W Andorze zawód adwokata podlegał zakazowi.
 8. W Singapurze nie możesz chodzić bez ubrania, nawet we własnym domu.
 9. Alabama będzie karana prowadzenie samochodu z zawiązanymi oczami.