Hipnoterapia lub leczenie hipnozą znane jest ludzkości od czasów starożytnych. Przy pomocy hipnozy leczono kobiecą histerię. Nowoczesna hipnoterapia jest metodą krótkoterminowej psychoterapii pomagającej radzić sobie z depresją, otyłością, uzależnieniem od alkoholu i nerwicami.

Teoria hipnoterapii

Istotą metody hipnoterapii jest słowne podpowiadanie osoby z wyrobami medycznymi, niszczenie programów destrukcyjnych. Hipnoterapeuta wprowadza pacjenta w zmieniony stan świadomości, pomiędzy snem a czuwaniem, z częściowym blokowaniem świadomości związanym z procesami hamowania kory mózgowej - pacjent przestaje wykrywać zewnętrzne sygnały inne niż głos hipnoterapeuty i pogrąża się głębiej w sobie.

Hipnoterapia Erickson

Milton Erickson Hipnoterapia polega na użyciu hipnozy w formie symbolicznej w postaci metafor i opowieści, jedna z tych technik została nazwana "potrójną helisą". Hipnoterapeuta zaczyna opowiadać tę przypowieść i bez jej ukończenia rozpoczyna drugą historię, która różni się od poprzedniej, a także odcina ją w interesującym miejscu. Trzecia historia zawiera ustawienia, które pomagają rozwiązać problem pacjenta, następnie terapeuta wraca do drugiej opowieści, kończy ją i do pierwszej - dokończenie spirali.

Regresywna hipnoterapia

Regresywne techniki hipnoterapii mają na celu poznanie przeszłości. U małego dziecka w wieku do 3 lat dominuje rytm alfa - oscylacje mózgu o częstotliwości 7-14 Hz, w tym okresie dzieci są bardzo podatne na ustawienia rodzicielskie, scenariusze rodzinne, a jeśli te niszczycielskie przesłania dziecko rozwinie negatywny scenariusz z przesłankami: "Nie żyj!" , "Nie spędzaj wolnego czasu!", "Nie dorastaj!". Ciężkie psychotraumy w tym wieku opóźniają odciśnięcie życia. Regresywna hipnoza pomaga znaleźć źródło obrażeń i "przepisać", przekształcić scenariusz.

недирективная гипнотерапия

Niedyrektywna hipnoterapia

Nowoczesna hipnoterapia, w przeciwieństwie do klasycznej hipnozy, ma charakter niedyrektywny, jest pozbawiona autorytaryzmu, działa łagodniej. W niedyrektywnej hipnozie hipnolog dostosowuje się do klienta, który jest w lekkim transie, naturalnym stanie osoby i jest świadomy tego, co się z nim dzieje. Hipnoza ericksonowska odnosi się do hipnoterapii niedyrektywnej.

Hipnoterapia poznawczo-behawioralna

Hipnoterapia poznawcza to połączenie terapii behawioralnej i hipnozy. Korekta zaburzeń behawioralnych za pomocą terapii poznawczej już dawno udowodniła swoją skuteczność, a w połączeniu z hipnozą wyniki zostały poprawione podwójnie, specjaliści doszli do wniosku, że oba kierunki są synergiczne - terapia poznawczo-behawioralna i hipnoza wzajemnie się wzmacniają. W dzisiejszych czasach metody te skutecznie leczą otyłość spowodowaną emocjami lub napadowymi przejadaniami.

Hipnoterapia kliniczna

Instytut Hipnoterapii lub Hipnozy Klinicznej jest stale zaangażowany w badania nad wpływem hipnozy w korekcji chorób lub zaburzeń psychicznych. Hipnoterapia kliniczna jest poszukiwana w psychiatrii, neurologii w leczeniu histerii, nerwic, myśli obsesyjnych, zaburzeń lękowych. Hipnoterapeuci w warunkach klinicznych stosują następujące typy hipnozy:

 • sugestia werbalna;
 • dyrektywa hipnoza;
 • metoda lewitacji;
 • Hipnoza Ericksoniana;
 • Hipnoza Elmana;
 • hipnotyzowanie wzrokiem.

Grupa hipnoterapii

Metoda hipnoterapii odnosi się do krótkoterminowej psychoterapii i jest z powodzeniem stosowana do grup, jest ekonomiczna w czasie i obejmuje dużą liczbę uczestników. Hipnoterapia grupowa służy do korekcji zaburzeń zachowania u młodzieży, uzależnień od alkoholu i substancji chemicznych oraz zaburzeń nerwicowych. Hipnoza grupowa pomaga:

 • rozwinąć grupę "ducha", w której można uzyskać wzajemne wsparcie grupy;
 • wzmocnić możliwości zasobów ciała;
 • rozwijać optymizm, zaufanie, towarzyskość ;
 • integrować i przekształcać negatywne doświadczenia poprzez "wyzwolenie", "przebaczenie" samego siebie (na przykład w pracy z zależnościami: jedzenie, zabawa, chemia).
как проходит сеанс гипнотерапии

Jak wygląda sesja hipnoterapii?

Cała sesja hipnoterapii trwa od 15 do 50 minut. Dla osoby, która zdecydowała, że ​​hipnoza jest odpowiednia do wyeliminowania jego problemów psychologicznych, interesujące jest poznanie struktury pracy, którą będzie wykonywał psychoterapeuta lub hipnolog. Pierwsze spotkanie nie obejmuje sesji hipnozy, jest to rozmowa, podczas której specjalista decyduje, czy hipnoterapia może pomóc pacjentowi, a między hipnozą a pacjentem powstaje nieufność. Na pierwszym spotkaniu powstaje problem wymagający opracowania.

Etapy sesji:

 1. Relaksacja. Pacjent siedzi wygodnie na krześle lub na kanapie, hipnoterapeuta prosi go o zamknięcie oczu, a do dźwięków medytacyjnej muzyki świetlnej za pomocą specjalnych zwrotów pomaga wejść w stan relaksu, stopniowo osoba rozluźnia wszystkie grupy mięśniowe i wchodzi w lekki lub głęboki trans (w zależności od celu i zadania, które należy rozwiązać).
 2. Podczas transu hipnolog wypowiada słowa kodowe, postawy, sugestie pewnych myśli, które mają rozwiązać problem, na przykład pozbyć się strachu. Fobie, pacjent w tym czasie może zobaczyć całe wątki lub żywe obrazy.
 3. Wycofując się z transu, często psychoterapeuta prosi pacjenta, by "podążał za nim", może to być odliczanie od 10 do 1, kiedy, wypowiadając numer 1, pacjent otwiera oczy, "wypoczęty, pełen wigoru i siły". Z lekkim transem - przypomina stan zapomnienia, ale osoba pamięta wszystko, głęboki trans - zanurzenie w nieświadomości jest maksymalne, a osoba opada z rzeczywistości i może nie pamiętać, co się z nim stało.

Zwalnia hipnoterapię

Czy hipnoterapia jest szkodliwa? Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju ekspozycji człowieka, wprowadzenie do transu lub hipnozy ma wiele przeciwwskazań, gdy można uzyskać negatywne efekty zamiast korzyści, co dzieje się głównie wtedy, gdy osoba, która jest daleko od medycyny, jest szarlatanem. Negatywne skutki z hipnoterapii:

 • zaostrzenie zaburzeń psychicznych, jeżeli hipnoza jest stosowana w ostrej fazie z epilepsją, schizofrenia stan świadomości w półmroku i inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • zespół odstawienia (powrót objawów, czasami z nasileniem, lękiem);
 • hipnotyczny letarg (utrata relacji między hipnologiem a pacjentem);
 • korzystanie z indukcji transu na szkodę i manipulowanie świadomością, osoba pod wpływem wprowadzanych niszczycielskich instalacji dopuszcza się aktów bezprawnych i czynów zagrażających jego życiu lub bliskim ludziom;
 • pojawienie się wcześniejszych wrodzonych lęków, fobii.
обучение гипнозу и гипнотерапии

Nauka hipnozy i hipnoterapii

Hipnoterapia - Dzisiejsze szkolenia z tego rodzaju opieki psychoterapeutycznej są bardzo poszukiwane, ale nie należy zapominać, że hipnoterapia jest dużym obowiązkiem specjalisty przed pacjentem, więc jeśli ważne jest, aby stać się poszukiwanym i wykwalifikowanym specjalistą, lepiej jest przejść szkolenie specjalistyczne, certyfikowane kursy, które można ukończyć na uniwersytetach, gdzie są one nauczane specjalności: psychologia, psychiatria, psychoterapia. Często zawód hipnoterapeuty jest komplementarny do istniejącego psychoterapeuty.

Książki hipnoterapeutyczne

Zdalne poznanie hipnoterapii zajmuje więcej czasu, a odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na lekarzu, w pobliżu nie ma doświadczonego specjalisty, który odpowie na pojawiające się pytania, dlatego książki dotyczące hipnoterapii będą bardziej odpowiednie dla osób, które ukończyły już odpowiednie szkolenie. Literatura na temat sztuki hipnozy:

 1. "Potwory i magiczne różdżki: czy hipnoza nie istnieje?" S. Heller, T. Steele . Mała książka od klinicznych hipnoterapeutów będzie przydatna dla osób, które studiują zarówno praktykę NLP, jak i klasyczną hipnoterapię.
 2. "Praktyki trance" D. Overdurf, D. Silverthorne . Autorzy zanurzają czytelnika w tajnikach sugestii, tworzeniu metafor, rozmawiają o formowaniu się i dalszym rozwoju hipnozy Ericksonian.
 3. "Hipnoterapia" D. Elman . Dla początkujących i doświadczonych hipnoterapeutów. Wiele praktycznych zaleceń dotyczących postępowania w złożonych przypadkach klinicznych: jąkanie się, niekontrolowane wymioty, silny ból, migreny.
 4. "Transformacja terapii: nowe podejście w hipnoterapii" G. Boyne . Autor jest mistrzem szybkich indukcji, skutecznym hipnoterapeutą, który w swojej pracy łączył terapię gestaltem i hipnozę, co sprawiło, że jego wprowadzenie do transu było bardziej skuteczne, a rezultaty imponujące.
 5. "Hipnoza. Sugestia. Telepatia "V.M. Bechterew . Klasyczny od słynnego radzieckiego psychiatry, który poświęcił życie studiom nad mózgiem. W książce naukowca znajduje się wiele faktów na temat hipnozy i sugestii opartych na praktycznej aktywności, obserwacji.