Alkoholowe delirium to medyczna nazwa naukowa tzw. Białej gorączki. Ta choroba jest psychozą z powodu wpływu alkoholu, po zaprzestaniu picia przez drugi lub piąty dzień. Wyraża się to w pojawieniu się halucynacji, dreszczy i najbardziej niebezpiecznych, ponieważ pacjent może zadawać obrażenia fizyczne.

Delirium - co to jest?

Delirium jest krótkotrwałą (od godziny do kilku dni) psychozą. Termin pochodzi od łacińskiego słowa delirium i oznacza "szaleństwo, delirium". Manifestacja psychozy jest pogwałceniem świadomości w postaci halucynacji, nieprzejrzystego zrozumienia, a nawet śpiączki. Stan ten powstaje z powodu zaburzeń, które są związane z chorobami mózgu i ogólnymi, pod wpływem chemikaliów, gdy pozbawia się narkomana, w przypadku braku snu.

Przyczyny delirium

Alkoholowe majaczenie - nazywane jest w życiu codziennym białą gorączką, spowodowaną ostrym zaprzestaniem alkoholizmu wśród alkoholików, a także niezwykle rzadko - nadmiernym spożyciem "zielonego węża". Aby postawić tę diagnozę, lekarz-psychiatra może jedynie w porozumieniu z narkologiem. Natura opisywanego zaburzenia psychicznego jest zawsze egzogeniczna, to znaczy zależy od czynników zewnętrznych. Przyczyny psychozy są podzielone na trzy grupy:

 1. Delirium w chorobach ośrodkowego układu nerwowego - zapalenie opon mózgowych, epilepsja.
 2. W przypadku somatycznych chorób układowych - nerek, płuc, niewydolność serca .
 3. Z długotrwałym ciągłym odurzaniem ciała - alkoholem, narkotykami, produktami medycznymi.
delirium co to jest?

Alkoholowe majaczenie - objawy

Oznaki majaczenia alkoholowego zaczynają się na długo przed natychmiastowym atakiem, czasami w ciągu kilku dni. Pacjent nagle przestaje używać alkoholu, mówiąc, że alkohol nie jest już dla niego interesujący; Jego nastrój zmienia się, a potem drżą w kończynach, halucynacje. Następnie, bliżej do północy, pojawia się już bezpośrednio alkoholowe majaczenie z natychmiastową manifestacją i dynamiką.

Delirium z alkoholizmem charakteryzuje się następującymi objawami:

 1. Ogólny stan agresywny.
 2. Halucynacje.
 3. Utrata pamięci (częściowa: pacjent zapamiętuje jego dane osobowe - urodziny, nazwisko - ale zapomina o najprostszych rzeczach dotyczących bliskich osób, nawet imion i nazwisk bliskich, może zapomnieć o miejscu zamieszkania).
 4. Drżenie (drżenie w dłoniach, kolana).
 5. Nierozwiązana mowa, szarpane zdania, delirium.
 6. Dezorientacja, utrata poczucia czasu i przestrzeni.
 7. Pocenie się, gorączka, bladość, dreszcze, ucisk.

Jak długo trwa delirium alkoholowe?

Następujące etapy majaczenia alkoholowego są wyodrębnione w jego ostrej postaci, która może objawiać się jako całość naraz i osobno, i trwać od trzech do dziesięciu dni:

 1. Początkowy - stan maniakalny: nonsens, mowa coraz częściej. Pacjenci są często rozproszeni i zamieszani. Mają zwiększoną wrażliwość, są zamknięci w sobie, są odwiedzani przez żywe wspomnienia.
 2. Stopień złudzeń , w którym pogarszają się poprzednie objawy, zwiększa się pobudliwość. Pacjent w umyśle ma jasne wyobrażone obrazy.
 3. Prawdziwym alkoholowym majaczeniem jest biała gorączka - człowiek przestaje poruszać się w czasie, pojawia się bezsenność, halucynacje są nie tylko wizualne, ale także słuchowe, dotykowe.
delirium alkoholowe

Alkoholowe majaczenie - leczenie

Ponieważ delirium alkoholowe charakteryzuje się silnie wzbudzonym stanem, nie jest konieczne zatrzymanie drgawek w domu. Leczenie odbywa się na oddziale intensywnej terapii, w poradni narkologicznej lub w szpitalu psychiatrycznym i trwa około tygodnia, czasem krócej. Na początku stosuje się zatrucie, są trzy etapy leczenia:

 1. Nadzór sanitarny: pokój na oddziale ze światłem dziennym (silne oświetlenie jest drażniące, a ciemność nasila delirium i halucynacje), izolacja od społeczeństwa. Zabieg ma na celu wyeliminowanie pobudliwości i bezsenności, ponieważ normalizacja snu jest głównym znakiem, że pacjent jest wyleczony.
 2. Ograniczenie emocji za pomocą leków benzodiazepinowych, które są środkami uspokajającymi. Leki są podawane w dużych dawkach.
 3. Zastosowanie leków do utrzymania serca: od kwas askorbinowy i glukoza aż do kwasu nikotynowego w zależności od złożoności sprawy.

Alkoholowe delirium - konsekwencje

Alkoholowe delirium rozwija się z powodu używania alkoholu, który jest toksyną - trucizną dla organizmu. Jeśli pijani alkoholicy piją, mają gorączkę. Na podstawie tego zaburzenia występują różne, w tym śmiertelne choroby. Następstwa delirium są następujące:

 1. Kardiomiopatia (prawie w pięciu procentach przypadków - śmiertelny wynik).
 2. Zapalenie płuc.
 3. Niewydolność nerek.
 4. Zapalenie trzustki.
 5. Obrzęk mózgu.
 6. Naruszenie bilansu soli.