Cechy emocjonalne afektywne ludzi zawsze przyciągały uwagę. W przeciwieństwie do innych, nazywają siebie "niedźwiedziami dwubiegunowymi". Czym jest to zaburzenie dwubiegunowe - emocjonalne przejście od euforii do poczucia popadnięcia w otchłań wyczerpującego umysłu i duszy szarych, lepkich myśli, poczucia pustki i beznadziejności.

Czym jest zaburzenie dwubiegunowe?

Wszyscy ludzie okresowo obserwują wahania nastroju , ale nie mają one takiego natężenia i intensywności emocji, co jest charakterystyczne dla osób cierpiących na chorobę dwubiegunową. Stany afektywne - częste huśtawki nastrojów mogą spowodować odpływ układu nerwowego i doprowadzić do samobójstwa. Choroba afektywna dwubiegunowa jest poważnym zaburzeniem psychicznym, wcześniej nazywanym psychozą psychozy maniakalno-depresyjnej. W wersji klasycznej są to dwie naprzemienne fazy: maniakalna i depresyjna, każda może trwać nawet kilka lat.

Choroba afektywna dwubiegunowa - przyczyny

W dzieciństwie trudno jest zdiagnozować, niemniej jednak chorobę rozpoznaje się u 2% dzieci i młodzieży. Najwyższa częstotliwość pierwotnego wykrycia choroby (50%) przypada na wiek 21-45 lat. Choroba afektywna dwubiegunowa psychiki jest chorobą endogenną, której przyczyny nie są całkowicie ujawnione i są objęte wieloma czynnikami:

 • predyspozycje genetyczne (80%). Bardzo trudno jest wykryć te specyficzne geny przekazujące, ponieważ często jest to indywidualna kombinacja genów połączona z innymi czynnikami predysponującymi;
 • zaburzenia w mózgu: brak równowagi w wytwarzaniu neuroprzekaźników (dopamina, serotonina, noradrenalina);
 • nierównowaga hormonalna;
 • wpływ czynników środowiskowych (20%): częsta podatność na stres, cierpiał na zawały serca i udary, nadużywanie środków psychoaktywnych, substancji psychotropowych (alkohol, narkotyki, leki);
 • rodzice wieku mogą mieć dzieci z predyspozycją do choroby afektywnej dwubiegunowej;
 • niezidentyfikowana etiologia choroby. Choroba afektywna dwubiegunowa jest tym, czym jest choroba, naukowcy odkrywają nowe odkrycia, aby znaleźć skuteczniejsze leczenie.
dwubiegunowe zaburzenie osobowości

Czy choroba dwubiegunowa jest dziedziczna?

Statystyki pokazują, że osoby z chorobą afektywną dwubiegunową, które mają rodzinną historię lekarza w 50% przypadków, mają bliskich krewnych, u których wcześniej zdiagnozowano psychoza maniakalno-depresyjna . W badaniu bliźniąt potwierdzono, że jeśli u pacjenta występuje choroba afektywna dwubiegunowa, druga prawdopodobna postać choroby wzrasta do 70%. Wrodzone zaburzenia cyklu "sen - czuwanie", zaburzenie deficytu uwagi, inne zaburzenia afektywne i cechy psychiczne mogą również stać się czynnikiem prowokującym rozwój endogennej depresji u potomstwa.

Choroba afektywna dwubiegunowa - objawy

Najczęstsze objawy: nagle naprzemiennie w fazie życiowej manii i depresji. Czas trwania "okresów świetlnych" między fazami jest indywidualny i może trwać nawet kilka lat. Mania jest wyraźną fazą stanu euforii, wzbudzonego stanu i zwiększonego optymizmu. Zwykle kończy się powrotem osoby do normalnego stanu z pewnym zahamowaniem. Okresy depresji mogą trwać dłużej niż maniakalnie i występować częściej, przeciekając mocno. Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej w fazie maniakalnej:

 • euforia, duchy, emocje szaleją, wielka miłość do ludzi i świata budzi się, megalomania;
 • rozproszona uwaga, trudno się skoncentrować;
 • szybka mowa, w rozmowie chaotyczny przeskok z jednego tematu do drugiego, a następnie niespójność mowy;
 • poczucie własnej niewrażliwości, angażują się w różne niebezpieczne sytuacje (narkotyki, chodzenie po okapach);
 • zaburzenia snu;
 • wzrost podniecenia psychicznego, agresja;
 • zwiększona aktywność seksualna.
objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

Objawy depresyjne:

 • długi stan smutku, smutku, rosnącego niepokoju;
 • pogorszenie lub zwiększenie apetytu;
 • ciągłe zmęczenie, zmniejszona witalność, letarg;
 • utrata zainteresowania czynnościami, które dawniej były zabawne;
 • bezsenność;
 • ponure myśli o własnej nieistotności;
 • "Hang", patrząc na jeden punkt, tracąc poczucie czasu, myśli śmierci, próby samobójcze.

Typy zaburzeń dwubiegunowych

Opierając się na dominujących objawach w obrazie choroby, istnieją 2 główne typy. Choroba afektywna dwubiegunowa typu I - jest klasyczna i wymaga co najmniej jednego ataku manii, naprzemiennie z depresją. Częściej występuje u mężczyzn. Choroba afektywna dwubiegunowa typu II to atak depresyjny (pojedynczy lub więcej), po którym następuje hipomanja. Według statystyk, kobiety są bardziej narażone na wpływ. Cyklotymia - hipomania i łagodna depresja przebiegają łatwiej niż typy I i II.

Fazy ​​zaburzeń dwubiegunowych

Zmiana fazy w chorobie afektywnej dwubiegunowej jest bardzo zmienna, choroba rzadziej występuje zgodnie z klasycznym schematem. W przypadku zespołu maniakalno-depresyjnego epizod zaczyna się od fazy manii i trwa od 2 tygodni do 4 miesięcy. Epizod depresyjny może trwać do ośmiu miesięcy. Remisja między fazami maleje wraz z upływem czasu. Psychiatrzy opisują inne fazy przebiegu choroby:

 • monofazy (okresowa mania / okresowa depresja);
 • forma krążenia - faza "lekkiej" luki jest nieobecna;
 • podwójna forma - po dwóch cyklach ustalana jest przerwa.
objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

Choroba afektywna dwubiegunowa - konsekwencje

Kiedy choroba przygasa, wszystkie sfery ludzkiego życia ulegają negatywnym zmianom. Rodzina rozpada się, przyjazne więzi. Życie z chorobą afektywną dwubiegunową nieustannie dostosowuje plany i działania pacjenta, jego bliskich i bliskich osób. W fazie manii człowiek jest zdolny do pochopnych, ryzykownych działań, których nie jest w stanie kontrolować. Zaczyna tracić pieniądze, wchodzić w rozwiązłe stosunki seksualne, zrezygnować z pracy. W fazie depresyjnej zmniejsza się zdolność do pracy, wysokie ryzyko prawdziwego samobójstwa.

Jak żyć z chorobą afektywną dwubiegunową?

Pierwszym krokiem jest zajęcie się tą chorobą. Choroba afektywna dwubiegunowa jest tym, czym naprawdę jest dla człowieka, tylko on wie. Bez odpowiedniej pomocy medycznej jest niezbędna, ale chęć poprawy ich życia i wspierania swoich bliskich jest ważna w łagodzeniu objawów i zwiększaniu "lekkich" okresów. Prawidłowy tryb "snu - czuwania", odrzucenia nałogów, zdrowego odżywiania i cieszenia się ulubionym sportem w trybie oszczędzania - pomaga zachować właściwy sposób myślenia. Czytanie opowiadań ludzi, komunikowanie się z tymi, którzy przejęli kontrolę nad chorobą - ma motywację do odniesienia sukcesu.

Jak leczyć chorobę afektywną dwubiegunową?

Choroba jest podatna na medyczną korektę, czasami całkowicie wyleczona. Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa i jak ją leczy? Lekarz psychiatra starannie zbiera anamnezę pacjenta, dowiaduje się o historii jego rodziny, przeprowadza testy. Potwierdzeniu diagnozy towarzyszy dobór leków w zależności od fazy i stopnia jej przebiegu, indywidualnej nietolerancji.

Choroba afektywna dwubiegunowa jest leczona szeroką gamą leków. Leki przeciwdepresyjne stosuje się w fazie depresyjnej. W manii - neuroleptyki, leki przeciwpsychotyczne, przeciwdrgawkowe. Aby umożliwić rozwinięcie się inwersji (poślizgnięcie pacjenta w przeciwnym stanie), w każdej fazie przepisuje się stabilizatory nastroju (normotymiczne), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

choroba afektywna dwubiegunowa jest

Choroba afektywna dwubiegunowa - z kim pracować?

Społeczna satysfakcja i sukces, pozwalają ludziom czuć się ważnymi. Choroba afektywna dwubiegunowa afektywna obejmuje pewne ograniczenia w wyborze zatrudnienia. Nie oznacza to, że dana osoba nie może zostać wysoko wykwalifikowanym specjalistą w wybranym przez siebie zawodzie. Sporna praca z częstymi wyjazdami służbowymi, w nocy.

Choroba afektywna dwubiegunowa i kreatywność

Kreatywne zawody sugerują niestandardowość i oryginalność myślenia, odmienny pogląd na świat. Badania nad chorobami psychicznymi przez naukowców potwierdziły stowarzyszeniowy związek między kreatywnością a pewnymi odchyleniami w psychice. Choroba afektywna dwubiegunowa wśród artystów, aktorów, muzyków, pisarzy ubiegłego wieku jest diagnozowana za pomocą ich listów, autobiografii, wspomnień bliskich, opisanych w książkach.

Gwiazdy z zaburzeniem dwubiegunowym

Istnieje opinia, że ​​faza maniakalna zaburzenia dwubiegunowego w łagodnej formie (hipomanii) jest bodźcem do kreatywności. We współczesnym świecie choroba jest dość powszechna wśród osób kreatywnych. Choroba afektywna dwubiegunowa u dobrze znanych osób:

 1. Choroba afektywna dwubiegunowa - Demi Lovato . Piosenkarz ostatnio wydał oświadczenie o chorobie. Demi przyznała, że ​​w fazie manii mogła napisać kilka piosenek na noc.
 2. choroba afektywna dwubiegunowa Demi Lovato

  Demi Lovato

 3. Chorobą afektywną dwubiegunową jest Catherine Zeta-Jones . Gwiazda przyznała się do tej choroby, aby pomóc innym w skontaktowaniu się ze specjalistami w celu uzyskania pomocy.
 4. zaburzenie afektywne dwubiegunowe cetrin zeta jones

  Catherine Zeta-Jones

 5. Chorobą dwubiegunową jest Marilyn Monroe . Kinodiv z ubiegłego wieku cierpiał na zaburzenia snu, napady euforii i gniewu. Podjęła próby samobójcze.
 6. choroba afektywna dwubiegunowa marilyn monroe

  Marilyn Monroe

 7. Britney Spears - choroba afektywna dwubiegunowa . Piosenkarka słynie ze swoich skandalicznych wybryków, pogarszanych przez alkohol i narkotyki.
 8. dwubiegunowe zaburzenie włóczni Britney

  Britney Spears

 9. Rubinowa róża - choroba dwubiegunowa . Australijski model nietradycyjnej orientacji.
 10. zaburzenie dwubiegunowe rubinowa róża

  Rubinowa Róża

 11. Choroba afektywna dwubiegunowa - Vivien Leigh . Po nieudanej ciąży i długotrwałym leczeniu gruźlicy aktorka uległa depresji, a następnie nastąpiły maniakalne załamania.
 12. choroba afektywna dwubiegunowa jest żywa

  Vivien Leigh

 13. Van Gogh - choroba dwubiegunowa . Wykorzystanie alkoholu wywołało psychozę, w wyniku czego artysta popełnił samobójstwo.
 14. choroba afektywna dwubiegunowa van gogha

  Vincent van Gogh