Każdego roku spada odsetek osób, które cierpią nastroje wzrasta. Ponadto warto zauważyć, że najczęściej ten problem występuje u przedstawicieli słabszej płci. Wiele osób uważa, że ​​kobieta jest po prostu kapryśna, nie podejrzewając, że ma poważny problem, który wymaga leczenia.

W nauce wahania nastroju są nazywane "zaburzeniami afektywnymi". Ta koncepcja charakteryzuje się dość szerokim zakresem emocji, które zmieniają się nawzajem w krótkim okresie czasu. Statystyki pokazują, że około 15% kobiet przynajmniej raz w życiu cierpiało z powodu tego problemu.

Objawy zmian nastroju u kobiet:

  • niekontrolowane zmiany nastroju;
  • problemy z apetytem;
  • drażliwość
Przyczyny wahań nastroju

Najbardziej dotknięte są zaburzenia afektywne kobiet, które mieszkają w dużych miastach i mają napięty harmonogram dnia.

Możliwe przyczyny:

  1. Hormony. Ten powód jest najczęstszy. Zmiany hormonalne występują w czasie ciąży, menopauzy i menstruacji.
  2. PMS. Około 50% kobiet w pewnym okresie cyklu menstruacyjnego doświadcza niestabilności emocjonalnej.
  3. Ładunki. We współczesnym świecie kobieta ma wiele obowiązków. W niektórych okresach obciążenie emocjonalne jest tak duże, że siła do wytrzymania jest po prostu niewystarczająca.
  4. Problemy w rodzinie. Sytuacja w rodzinie ma ogromny wpływ na występowanie wahań nastroju i drażliwość. Skandale z mężem, niezrozumienie z dziećmi, kłótnie ze starszym pokoleniem - wszystko to negatywnie wpływa na stan psychiczny.

Jak radzić sobie z wahaniami nastroju?

Nie ma potrzeby leczenia zaburzeń afektywnych jako tymczasowego problemu. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, tak jak on naprawdę wahania nastroju ocenić swój stan i podać niezbędne zalecenia.

Sposoby poprawy stanu psychicznego:

  1. Zajęcia jogi. Takie szkolenie pomaga zrelaksować się, pozbyć problemów, poprawić nastrój. Robiąc wszystko, co najlepsze pod nadzorem specjalisty, który pomoże ci znaleźć harmonię w twojej duszy.
  2. Aromaterapia. Udowodniono, że zapachy mają bezpośredni wpływ na organizm ludzki. Aby poprawić stan psychiczny, użyj olejków eterycznych, kwiatów, na przykład jaśminu, róż, rumianku, itp.
  3. Prawidłowe odżywianie. Zrównoważona dieta pomoże poprawić nie tylko zdrowie fizyczne, ale także emocjonalne.